Tiszta, hagyományőrző szív dobog Jókán. Közművelődési Díjas Szabóné Szakál Mária
Töretlenül és tiszta lélekkel táncol 45 éve a jókai hagyományőrző tánccsoport. Vezetőjük, Szabóné Szakál Mária a Csemadok magyar kultúra napja alkalmából megrendezett országos gáláján átvehette a Közművelődési Díjat. Nem múló lelkesedéssel és aktivitással szervezi a kultúrát és a közösségi életet Jókán, a mátyusföldi régió határán elterülő nagyközségben, ahol a városok közelsége miatt erősen össze kellett zárni a falusi néphagyományok feletti védőkarokat.

Marika néni felnevet, mikor megkérdezem tőle, vajon motivál és további felelősséget ébreszt -e a díjazottban a Csemadok elismerés. Mint mondja, egy hetvenéves embert már nem kell motiválni, addig teszi a dolgát töretlenül, lelkesedéssel, amíg megadatik az ehhez kellő energia és egészség. Életművéből azt érzi a legfontosabbnak, hogy a „keze alatt” nagyon sokan megszerették a néptáncot,
a jókai fiatalok is jól táncolnak, és amit tudtak és tudnak, azt elérik a magyar kultúra területén. A díj szerinte húgát, Szakál Juliannát is megilleti, akivel 45 évvel ezelőtt Takács András néprajzos buzdítására megalapították a jókai hagyományőrző tánccsoportot.
Marika néni megjegyzi, Jókán azért volt kicsit nehezebb hagyományokat őrizni, mert egy régió határán fekvő faluról van szó.
– mesél a hagyományokról Marika néni.
A jövőbeli terveik közt szerepel a hagyományőrző tánccsoport 45 évének megünneplése, erre tavaly nem került sor, éppen újították fel a jókai kultúrházat. Marika néni büszke arra, hogy a jókai népzenét mindig tisztának tartották mindenhol, és hogy volt olyan nemzetközi fesztivál Kalocsán, ahol még az akkori Csehszlovákiát csak a jókai táncosok képviselték.
Szabóné Szakál Mária az érettségije után kezdett el aktívan dolgozni a Csemadok berkein belül, elárulta, a szervezet mai országos titkárának, Görföl Jenőnek volt nagy szerepe abban, hogy a faluban aktív volt a tagtoborzás – ez nem utolsósorban Marika néninek köszönhetően máig jól működő szegmens Jókán.
Szabóné Szakál Mária a középiskola elvégzése után, 1971-től a Csemadok Jókai Alapszervezetének a vezetőségi tagja. Mint a kulturális bizottság tagja aktívan részt vett a rendezvények megtervezésében és azok megvalósításában. Számos író-olvasó találkozó, színházi előadás és színházlátogatás, esztrádműsor és kirándulás nem került volna megrendezésre, ha nem végez olyan odaadó munkát. Kivette részét a tagság bővítéséből is, számtalan új tagot beszervezve, ezzel még életképesebbé téve a helyi szervezetet. Nemcsak a szervező munkába kapcsolódott be, hanem az 1971-ben alakult tánccsoportnak és az 1976-ban alakult éneklőcsoportnak is aktív tagja volt.
Quittner János segítségével 1978-ban további kutatásokba kezdtek, és sikerült további táncokat felújítani. Ebben az időben működött még a már említett 1971-ben alakult tánccsoport is, amely egy éven belül beolvadt a hagyományőrző tánccsoportba, így előfordult, hogy több család apraja-nagyja táncolt együtt, de a csoport vezetői is aktív szereplést vállaltak.
A 1995-ben alakult Malmos Néptánccsoportot, amely sajnos csak 5 évig működött, Szabó Mária áldozatos munkájának köszönhetően 2022 októberében sikerült újraindítani.
Az ő vezetésével ma nagycsoportos ovis, valamint alap- és középiskolás gyerekek ismerkednek meg a néptánc szépségeivel.
Az ő buzdítására került sor arra, hogy Jóka történetét, hagyományait könyv formájában is feldolgozzák.