Thurzó-oltár - Necpál
A klasszicista necpáli evangélikus templomot 1835-ben építették a korábbi artikuláris templom helyén. Bár az itteni evangélikusoknak már 1593-ban volt lelkészük, csak az 1681-ben elfogadott törvények tették lehetővé számukra, hogy fatemplomot építsenek. Turócban két ilyen templomos hely volt, az egyik Necpál lett, ahol addig a protestánsok a katolikus Szent László-templomban tartották istentiszteleteiket.
1689-ben láttak neki a templom építésének. 1752-ben Erdődy György Necpálra hozatta az árvai vár kápolnájának gyönyörű oltárát, amelyet 1611-ben Thurzó György nádor készíttetett. Ezért található az oltáron a Thurzó- és a Czobor-címer (felesége Czobor Erzsébet volt). A kép Thurzó vallásosságáról tanúskodik, és annak a lutheri tannak a kifejezője, hogy a bűnös a hite által bűnbocsánatot nyer Istentől.
A szépséges Speculum Iustificatitionis – Megbocsátás tükre oltárt Thurzó-oltárnak is nevezik. Építője ismeretlen, a festményeket Paul Juvenel nürnbergi művész alkotásainak tartják.
A templom a mai Szlovákia egyik legjelentősebb reneszánsz emléke, amely 1963 óta nemzeti műemlék.
Ebben a templomban keresztelték meg Hrúz Máriát, Petőfi Sándor édesanyját. Halálának 150. évfordulója alkalmából a helyiek és a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum emléktáblát helyezett el a templomban.
A turóci településnek több látnivalója is van. Katolikus templomának a padlásán a lovagkirály, Szent László életének jeleneteit bemutató freskók láthatók. Itt született az aradi vértanú, Lahner György. A hálás utókor emlékoszlopot állított egykori szülőháza helyén.
Megjelent a Magyar7 2025/14.számában.