2024. szeptember 20., 10:48

Természeti kincseinkről és nyelvi értékeinkről a könyvtárban - KÉPEKKEL

A Temesvári Magyar Ifjúsági Szervezet (TEMISZ) összmagyar természetfotó-pályázatának válogatott alkotásaiból nyílt kiállítás a komáromi Szinnyei József Könyvtárban. A megnyitó után az ugyancsak temesvári Ferencz Melánia, a Szövegkovács műhely ötletgazdája bemutatta kiadványaikat.

kiállítás
Galéria
+1 kép a galériában
A fotókiállítás résztvevői
Fotó: Nagy-Miskó Ildikó

A Természeti kincseink című pályázatra több mint 90 Kárpát-medencei amatőr fotós közel 750 alkotást küldött be. Erdélyből, Bánságból, Partiumból, Felvidékről, Délvidékről és Magyarországról. Az alkotásokat négytagú szakmai zsűri értékelte, Kerekes István fotóművész elnökletével, aki világviszonylatban a legtöbbször díjazott magyar fényképész. A teljes objektivitás érdekében a zsűrizés alatt az ítészek csak a kép kódját és címét ismerték, a kódhoz tartozó fotós személyét nem. A pályázat fődíját, egy könyvcsomagot és Bajkó Attila kortárs festő- és grafikusművész alkotását a tardoskeddi Tóth Ferenc nyerte meg.

Fotópályázat a magyarság egyesítése jegyében
Régi vágyuk, vágya vált valóra, hogy ötödmagával együtt három élménydús napot tölthettek az „élettel teli, pezsgő” Komáromban, mondta Ilonczai Zsolt, a TEMISZ elnöke. A közel 35 éves múlttal rendelkező szervezet fontosnak tartja kulturális rendezvények, főként fényképkiállítások megvalósítását.

A fotópályázattal az volt a céljuk, hogy hidakat építsenek az egyes országokban élő magyar közösségek (nem csak a fotósok) között, egy közös élmény megélésén keresztül. Egyúttal fel akarták hívni a figyelmet a minket körülvevő természet szépségeire, hogy minél több ember kapjon kedvet a természetben való barangolásra és fényképezésre.

– Képeinek egyediségével, az egyéni művészi meglátással komoly hatást gyakorolt a zsűrire a fotópályázat fődíjasa, Tóth Ferenc, hiszen 8 fotóját válogatták be a 42 képből álló tárlat anyagába.

A TEMISZ elnöke könyvcsomaggal jutalmazta Ács Anettet is, akinek a Kiskunsági Nemzeti Parkban készített két gyönyörű fényképe szintén megtekinthető a kiállításon.

A három – Az állat- és növényvilág, Az érintetlen természet, A lenyűgöző égbolt – részből álló fotókiállítást először 2021 nyarán Temesváron, majd idén Csíkszeredán mutatták be, s örülnek annak, hogy erre most a Felvidéken is sor kerülhetett.

kiállítás
Ilonczai Zsolt és Ferencz Melánia
Fotó:  Nagy Miskó Ildikó
A Szövegkovács őrzi anyanyelvünk tisztaságát

A könyvbemutató előtt Fabó Mária, a Szinnyei József Könyvtár igazgatója érdekességként megemlítette, hogy 192 éve készült el a Magyar helyesírás és szóragasztás főbb szabályai címmel az első magyar hivatalos helyesírási szabályzat.

Ferencz Melánia sokoldalú médiaszakember és nyelvőr, aki két évig pedagógusként, idegen nyelvként oktatta a magyar nyelvet, s gyakran szembesült a helyesírási hibákkal. Kiküszöbölésükben segíthetnek műhelyük, a Szövegkovács kiadványai, amelyek szórakoztató, könnyed stílusban viszik közelebb a gyerekekhez a helyesírás szabályait.

A Szóbuborékok – Hogyan írjuk? És hogyan ne? című kötete hasznos, humoros és egyszerű helyesírási szótár. 999 színes buborékba egyebek között olyan helytelenül írt szavak és kifejezése kerültek, amelyekre hírlevelekben, honlapokon, hirdetésekben bukkant. Mivel azok alatt a helyes változat is megtalálható, így az nyomban rögzülhet a gyermekek, az olvasó tudatában.

– Ha az olvasó szereti a kihívásokat, vágjon bele a színes szótári rész után felbukkanó helyesírási kalandba, tesztelje a tudását 58 példamondattal, és a dőlt betűvel írt szavak, kifejezések közül húzza alá az általa helyesnek vélt válaszokat!

A megoldások az Olvasóból korrektor című mellékletben rejtőznek a miértek, vagyis egy-egy szakszerű magyarázat kíséretében.

kiállítás
A Szókovács kiadványai
Fotó:  Nagy Miskó Ildikó

Az Anyanyelvi villámtanácsok – Miért nem mosogat a szivacs? egy képekkel is teletűzdelt kiadvány, amely a három évet átölelő, hetente frissülő, azonos című videósorozat első 52 részének szöveges-képes változata.

– Legnagyobb előnye, hogy az olvasó rövid magyarázatokat, illetve rögtön hasznosítható tanácsokat kap bizonyos szavak és kifejezések írásmódjával kapcsolatban, például egy életre megjegyzi, mi a különbség az egyelőre és az egyenlőre között,  hogy miért írjuk csupa kisbetűvel a magyar kultúra napja kifejezést stb. A Rendőr-e a fekvőrendőr? – Iránytű humorkedvelő nyelvhasználóknak című kötete pedig helytelenül írt szókapcsolatokkal szembesít, például világítótest - világító test, eladólány - eladó lány, szántóföld - szántó föld stb. A felsorakoztatott 144 szópár közül 28-hoz karikatúrákat rajzolt négy művész: Boros Zsolt, Fülöp Tünde, Havași-Salamon Katalin és Léphaft Pál. A megértést pedig egy-egy kitalált, szórakoztató, illetve valós magyarázat könnyíti meg.

Ferencz Melánia örvendetesnek tartja, hogy a pozsonyi születésű, jelenleg Tatán élő Gérecz-Vajda Dorottya segítségével elkészült a honlapjuk, s a szakmai műhely a Facebookon is megtalálható.

Az érdeklődők a helyszínen megvásárolhatták a kiadványokat, amelyek már a komáromi könyvtárban is megtalálhatók, valamint a honlapon át is beszerezhetők, s akár hasznos iskolai segédanyagok is lehetnek.

A Temesvári Magyar Ifjúsági Szervezet elnöke, Ilonczai Zsolt végül megköszönte Ferencz Melánia és a Szövegkovács műhely teljes csapatának az együttműködést. Ők gondozták az egyesületük kiadványait, így a jelenlegi kiállítást bemutató albumot, illetve több Temesvárról, a Bánságról és az Al-Dunáról szóló könyvüket.

Megjelent a Magyar7 2024/37. számában.

kiállítás
Galéria
+1 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.