Teljes gőzzel tevékenykedik a Barti Értéktár Bizottság
A Barti Települési Értéktár Bizottság 2019. november 30-án alakult. Hogy milyen módon gyűjtik és őrzik a tárgyi, szellemi, történelmi, néprajzi örökséget, arról Bartal Mónikával, az értéktár-bizottság tagjával beszélgetünk.

Mónika kifejtette, azzal a céllal alakultak, hogy a településen található értékeket összegyűjtsék, ne hagyják elveszni, elkallódni. A régi fotókat szkennelik és archiválják.
Több családi történet már régebben le volt írva, de például, az általuk kiírt pályázatokon keresztül is szeretnék gyűjteni a deportálásról szóló visszaemlékezéseket vagy más, települést érintő írásokat. Ezek is elektronikusan rendszerezve lesznek, esetleg könyvben is megjelenhetnek.
Emellett azt szeretnék, ha tárgyi emlékek is minél nagyobb számban maradnának. Ezért kérték a lakosokat, ne dobálják ki minden rendszer nélkül elhunyt hozzátartozójuk dolgait, hanem mutassák meg azokat az értéktár valamelyik tagjának, aki biztosabban eldönti, megőrzésre érdemes-e.
– mondta el Mónika.
Az értéktár-bizottság a Barton tevékenykedő polgári társulásokat, szervezeteket mind bevonta a munkába, de várják soraikba a tenni akaró magánszemélyeket is. A Barti Települési Értéktár Bizottság tagjai: Bréda Tivadar, a MEMORIAE PATRUM Honismereti Társulás elnöke, Bartal Mónika, a PIMPIMPÁRÉ Játszóház polgári társulás elnöke, Csókás Friderika, a Csemadok barti alapszervezetének elnöke, Trencsík Katalin, az óvoda igazgatója, Zvoncsár Patrícia, az ÚJ NŐ Bart polgári társulás vezetőségi tagja, Bartal Ilona, a nyugdíjasklub vezetője.
Bartal Mónika az elmondottakhoz hozzátette, most pályáztak a Felvidéki Magyar Értéktár Bizottság és a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet által meghirdetett Ünnepeink 2020 pályázatra, emellett a Barti Települési Értéktár Bizottság is meghirdette ezt az ösztöndíj pályázatot.
„Bart jeles személyisége” témában középiskolások pályázhatnak, „Hogyan érintették településünket a Beneš-dekrétumok és a deportálások” témában pedig a főiskolások és egyetemi hallgatók.
