Teher vagy érték az idősotthon? – polgármestereket kérdeztünk
Szerencsésnek mondhatja magát az a település, ahol valamilyen szociális intézmény működik. A jövő demográfiai mutatói nem túl kecsegtetőek, ezért elsősorban idősotthonokra lesz szükség, a mainál jóval nagyobb számban. A helyi önkormányzatok által működtetett idősotthonok a nagyon közeli jövőben igencsak nehéz helyzetbe kerülhetnek, hiszen érzékenyen érintheti őket az energiaáremelés.

A települések vezetői egyre türelmetlenebbül várják, hogy kiderüljön, mennyiért fognak fűteni és világítani, lesz-e valamiféle ársapka, vagy pedig az árak annyira elszabadulnak, hogy veszélybe kerülhet ezen intézmények puszta léte.
„Semmit az égvilágon nem tudunk arról, hogy mire számítsunk jövőre. Legalábbis, ami az energiaárakat illeti. Ami jó hír, hogy adóssága nincs az idősotthonunknak, de hogy mi lesz tovább, arról fogalmunk sincs.
– tájékoztatja portálunkat Fenes Iván, Bős polgármestere, ahol egy 80 személy befogadására alkalmas idősotthon működik az ottani kastélyban.
A Covid alaposan belekavart az intézmény életébe is, jelenleg 70 lakóról gondoskodnak. A polgármester szerint a fűtésen spórolni nem tudnak, mert az időseknek eleve melegebb kell, fázékonyabbak és az épület is régi, nagy belmagassággal, tág terekkel. A 18 fok számításba sem jöhet, ennél melegebbre kell felfűteni a szobákat. Ha lesz mivel és miből...
Fenes Iván bízik abban, hogy számíthatnak állami támogatásra az energiaárakat illetően. De nem tartja kizártnak, hogy olyan idők jönnek, amikor a rezsi kifizetése komoly problémát okozhat, lehetetlen küldetéssé válik. Így pedig nagyon nehéz tervezni.
– mondja.
Horváth Árpád, Gúta polgármestere arról számolt be, hogy mint minden intézményüknek, a település által működtetett idősotthonnak is nyújtottak anyagi segítséget, mert ki kell fizetniük az alkalmazottaknak az egyszeri 500 eurós jutalmat.
„Bármilyen is lesz az önkormányzat összetétele a választások után, év végéig még biztosan lesz egy költségvetés-módosítás, amikor már remélhetőleg tudni lehet, hogy alakulnak az energiaköltségek.
– fejti ki.
Hetvenöt gútai és környékbeli településekről származó idős ember ellátásáról gondoskodnak idősotthonukban, de úgy látja, hogy a jövőben legalább még egy ekkora intézményre szükség lesz. Talán panzióra is.
„Évente legalább négy-öt olyan idős ember kopogtat be hozzánk, aki el akarja adni a lakását vagy a házát és ide költözne az idősotthonba és annak az árából, valamint a nyugdíjából élne. De mi csak az egészségileg rászorulókat tudjuk felvenni.
– fűzi hozzá.
A váráról híres Ajnácskő polgármestere, Poprocký Iván elmondása szerint idén év végig még nem változnak a rezsiköltségeik, de hogy jövőre mennyi lesz, arról egyelőre fogalmuk sincs.
„Azt, hogy problémák lesznek, sejtjük, de egyelőre még semmit sem tudunk. Harminc férőhelyes idősotthonunkat 2018-ban hoztuk létre, mert igény mutatkozott rá. Jelenleg minden helyünk foglalt, várólistánk is van. A Covid alatt nehézkes volt a működés és az új kliensek felvétele. Lakóink zöme innét, a Medvesaljáról, Fülek és Rimaszombat környékéről származik. Egy régi emeletes iskolaépületet alakítottunk át idősotthonná, amely szigetelt, új nyílászárókkal van felszerelve. A másik felszabadult iskolaépület pedig irodáknak, mosodának és öltözőnek ad helyet” – mutatja be az intézményt, hozzátéve, 21 embernek adnak itt munkát.
Habár az idősotthon épületében gázfűtés van, szerencsére alternatív fűtésre is lehetőség nyílik. Fával is tudják biztosítani a meleget. És mivel az önkormányzatnak vannak saját erdei is, innét juttatnak fűtőanyagot az otthonnak, elfogadható áron.
– vázolja helyzetüket.
Az élelmiszerár-emelkedés és a rezsiköltségek várható megugrása miatt valószínűleg többe fog kerülni az időseknek az otthonban lakás. Eddig még, más otthonokkal összehasonlítva, rendkívül kedvező áron tudták biztosítani az ellátást. A legrászorultabbak, a 24 órás felügyeletet igénylők havi 380 eurót fizetnek, de a polgármester szerint januártól ez az ár már tarthatatlan lesz. Túl nagy emelést viszont nem tud elképzelni, mert sok idősnek már most sem fedezi a nyugdíja az ellátást, a gyermekeiknek kell ehhez hozzájárulniuk. És többnyire az ő helyzetük sem rózsás.
– magyarázza.
Az idősotthon megnyitását és működtetését amúgy pozitív dolognak tartja, hiszen az emberek javát szolgálja. Ajnácskőn egyébként öt orvosi rendelő is működik, úgyhogy az otthonban élők egészségügyi ellátása is biztosítva van.