2023. február 10., 15:15

Tanulságos lelkészi életrajzok

Tanulságosak a lelkészi életrajzok, amelyek a jövő generációinak is példát mutathatnak – hangzott el azon a rimaszombati könyvbemutatón, amelyen Petheő Attila és Tömösközi Ferenc, a komáromi Selye János Egyetem Református Teológiai Kara Történeti Tudományok Tanszékének kutatói és oktatói három kiadványt ismertettek meg a hallgatósággal.

rsz
Tömösközi Ferenc és Petheő Attila a rimaszombati könyvbemutatón
Fotó: Virsinszky Tamás

Az egyháztörténeti kötetek a Calvin J. Teológiai Akadémia és a Coexistencia Polgári Társulás kiadásában jelentek meg. Elsőként a Komáromban megtartott Molnár János Emlékkonferencián mutatták be a kiadványokat a közönségnek, majd február elején Gömörbe is elhozták. A szerzők az esperesek, lelkészek segítségével szeretnék eljuttatni a műveket a parókiális könyvtárakba, hogy a helyi gyülekezetek rendelkezésére álljanak.

Petheő Attila szerint a Selye János Egyetem Református Teológiai Kara a kiadványokkal is jelezni kívánja, hogy az egyetemes egyháznak a része, az akadémiai közegben pedig fontos kutatómunka folyik. Erről tanúskodnak a megjelent könyvek, amelyek a felvidéki magyar reformátusságról szólnak. A karon működő tudományos műhely így a felvidéki magyar közösséget és a református egyházat egyaránt szolgálja.

A Tárnok Gyula szürke könyve – Adattár az 1918–1938 években cseh megszállás alatt élő felvidéki református egyház történetének megírásához című könyv egy 800 oldalas dokumentumgyűjtemény, amelynek segítségével kiváló képet kapunk a két világháború közötti időszakról, az egyházi életet érintő és a magyar nemzetrészt sújtó történésekről. A gömöri református lelkészek meghurcoltatásaival kapcsolatban is több – forrásmegjelöléssel ellátott – irattári anyag szerepel benne.

könyvbemutató
Fotó:  Virsinszky Tamás
Az Ige erejével című kiadványban a szerző, Tömösközi Ferenc 560 oldal terjedelemben dolgozza fel azoknak a lelkészeknek az életrajzát, akik Gömörtől az ország keleti határáig fellelhető gyülekezetekben szolgáltak a kezdetektől 1943-ig. Ebbe a kötetbe nemcsak a lelkészi életrajzok kerültek bele, hanem az adott gyülekezetek lelkészeinek névsora is (családi adatokkal együtt), amelyet a keresztelési, esketési, temetési anyakönyvekből állítottak össze az 1940-es évek elején szolgáló lelkészek.

– Nagyon érdekes életrajzok ezek, kiváló kordokumentumok arról, honnan indultak a lelkészek, hova kerültek, milyen életutat jártak be. Azért is lett a kiadvány címe Az Ige erejével, mert kiviláglik belőle, hogy amikor már szinte minden elveszett, akkor a lelkészeknek egyedül Isten igéje maradt, amiből tudtak erőt meríteni, erre tudtak építkezni és új gyülekezeteket alapítani. Sokat lehet belőle tanulni és a mai generációk számára is példaként szolgálhatnak ezek az életutak – mutatott rá Tömösközi Ferenc.

Két lévai lelkipásztor, Birtha József, valamint Antal Gyula sorsát és cselekedeteit egy külön monográfiában írja le Petheő Attila. A kötetről a későbbiekben recenziót közlünk.  

Megjelent a Magyar7 2023/6. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.