Találkozás az egészséges, környezettudatos kertek szerelmeseivel. Ők a jövő védelmezői
Ilyen még nem volt a Felvidéken, de még Magyarországon sem. Magánkertek tulajdonosainak találkozóját szervezte meg Futó Éva, a negyedi Táncoló virágok kertje tulajdonosa saját mátyusföldi kertjében, ahol nem csak a fantasztikus virágok és földi paradicsomi díszletek között, de permakultúrával nevelkedett ágyásai között is fogadta a vendégeket. Szakmai előadók a környékbeli önkormányzatokat, érdeklődő, amatőr kerttervezőket is segítettek hasznos tanácsokkal.

Egy évvel ezelőtt jártunk utoljára Éva kertjében, amikor hivatalosan megnyílt a mátyusföldi önképző kertész Tancoló virágok kertje elnevezést nyert magánkertje.
Színpompa, szép zöld, hűs területek, művészeti lélegzet fogadja ebben a kertben a látogatót.
Éva az elmúlt egy évben rengeteget dolgozott azon, hogy elsajátítsa a permakultúra csínját-bínját, beszélgetésünk alkalmával elmondta, a jövő héttől egy időre bezárja eddig látogatható magánkertjét a nyilvánosság előtt, mert egy permakulturás képzés zárótáborában vesz részt, majd később építési munkálatokba, új kertépítésbe, gyümölcsfák telepítésébe kezd.
Megdöbbentő tényt tárt fel találkozásunkkor, kutatásai és tanulmányai alapján elmondta, a nagy mezőgazdaság már annyire felélte, agyonműtrágyázta a talajt, hogy körülbelül 50 évnyi termőföldünk marad már csak. Éva a termőföld szerelmese lett az elmúlt években, mindent megtett azért, hogy a lehető legmagasabb szintű tudást szerezze meg a permakultúra témában, megmutatta az önetető árkokat is, és elárulta, nem szabad gyomot irtani, mert a gyom is egy olyan növény, ami elősegíti a hasznos mikroorganizmusok keletkezését a termőföldben. A szokatlanul forró nyárral, a klímaváltozással kapcsolatban annyit mondott, amit az ember tehet ez ellen a jelenség ellen, hogy nagyon sok fát ültet, amely árnyékot tart majd a kertek növényzetének, hiszen idén nyáron még olyan növények is elégtek a forróságban, amelyek legendásan napfénytűrőek.
A táncoló virágok kertje ezúttal találkahellyé is változott. Éva meghívására Magyarországról érkeztek el a Mátyusföldre a magánkert tulajdonosok, hogy bemutatkozzanak és segítsék az érdeklődő kerttervezőket a munkájukban. Megérkezett Szomorú Miklós, a magánkert mozgalom megalapítója kertészmérnök és kollégája Német Benjamin, kert- és tájépítész, hogy előadást tartson az ökotudatos kerttervezéssel kapcsolatban, valamin Budapest egykori főkertésze, Zakar András. A kerttervezők a mátyusföldi és csallóközi önkormányzatoknak is tartottak előadást, és nyújtottak használható segítséget abban, hogyan lehet hatékonyan és környezettudatosan megtervezni egy település ültetett infrastruktúráját.
- Azokat az iránymutatásokat hoztuk el a Felvidékre, hogy honnan érdemes elindulni akkor, amikor mindenki szűkös anyagi körülményekkel gazdálkodik. Sok jó és hasznos gyakorlat van, ami már működik a városokban és kis falvakban is. Tavaly például a vágfarkasdi önkormányzat nyert is a Virágos Magyarország nemzetközi versenyen, tehát jó az irány. A városokban és falvakban is kis beruházással megvalósíthatóak a gyümölcsös-, illetve zöldségeskertek. Van olyan magyarországi település, amely saját maga termeli meg a gyümölcsöt és a zöldséget, ezt a saját üzemi konyhájában feldolgozza, és tizenegy település óvodáját tudja ellátni.
– magyarázta Zakar András az önkormányzatoknak tartott előadás lényegét.
Szomorú Miklós szerint nagyon jó kezdeményezés ez, hogy az „egy vérből való” kerttervezők, magánkert tulajdonosok összejöjjenek. Remek közösségformáló erő egy-egy ilyen rendezvény, hiszen ezeket az embereket a kertszeretet hozza össze. Miklós gazda elmondta, pilisszentkereszti kertjét is nagyon megviseli a nagy aszály, küzdelem a locsolás, de vastagmulcsnak hála ezzel is nagyjából meg lehet küzdeni. Miklós tavaly elárulta nekem, kertjében bő volt a cukkinitermés, így idén is megbeszéltük kertjének tartalmát.
„Tavaly 80 négyzetméter kertem volt, most 500. Nording gardeninget, vagyis ásásmentes kertészkedést folytatok, mert hát azért én is öregszem, meg a talajt sem jó mozgatni. Elképesztő termés van mángoldból, paradicsomból. Valamelyik nap is egész nap otthon voltam-végre- és egész nap málnát, piszkét, szedret, őszi barackot ettem, és este jutott eszembe, hogy nem is ettem „semmit”, pontosabban a kertből ettem egész nap. Jó, hogy most már nem csak szép a kert, hanem hasznos is” – beszélgetünk Miklóssal.
Szomorú Miklós elmondta, nagyon sokat kertterveznek a békénhagyott föld jegyében a Felvidéken is, az online térnek köszönhetően bárki elérheti őket,sok fotót, videót kérnek, és így online tudnak segíteni a kerttervezésben. A napégés komoly gondokat okoz már, míg az ember nagyjából tud védekezni naptejjel, addig a növények nem tudnak naptejet használni. Nekik is kell „póló”, ezek a fák, a cserjék – így nagyon sok fát, cserjét kell ültetni,. Hogy javuljon a mikroklíma.
A találkozóról, és a Táncoló virágok kertjéről, a talaj egészséges műveléséről a Magyar 7 hetilapban olvashatnak a közeljövőben.
