Tágas, világos, családias Kisújfalu megújult nappali foglalkoztatója
November közepén adták át rendeltetésének a kívül-belül megújult, új eszközökkel felszerelt Humanity nappali foglalkoztató központot Kisújfalun, ahol a nyugdíjasok és egészségkárosultak tevékenyen, jó társaságban tölthetik el idejüket.

Teljesen váratlanul toppanok az otthonba - kiváló a hangulat, sokan is vannak. Az Erzsébeteket ünneplik, meg várakoznak, hogy egymás után kipróbálhassák a lávaköves masszázságyat, amit nemrég sikerült beszerezniük pályázatból. Én se állom meg, hogy ki ne próbáljam.
A Humanity nappali foglalkoztató vezetője, Szabó Márta elmondja, a foglalkoztató a könyvtárral együtt védett munkahelyként működik. Húsz ember van beiratkozva a 8-tól 16 óráig nyitva tartó foglalkoztatóba, akik legtöbbje el is jár becsületesen a közösségbe. Vele járjuk körbe az épületet.
„2016-ban nyitottunk, az épületet a község a református egyháztól bérli. Geri Valéria polgármester asszonynak két pályázatot is sikerült nyernie az épület felújítására. Kisújfalu tagja az Udvard és térsége kistérségi társulásnak, ezen belül tudtunk uniós támogatásért folyamodni. Két sikeres – 68 ezer eurós és 58 ezer eurós – támogatásból újult meg kívül-belül az épület. Első körben a külső felújítás folyt, Kecskés Roman kivitelező adott arra, hogy az épület régi iskola jellegét megőrizzük. A belső tér felújításán mi is sokat dolgoztunk, hiszen mindennel ki kellett rakodni. Vörös Péter építkezési vállalkozóval remek volt az együttműködés, néhol falakat vettünk ki, másutt falaztunk, hogy az épületet az igényeikhez igazítsuk. Ki lett cserélve az összes belső vezeték, a plafon alacsonyabbra lett hozva, a talajok újra csempézve, parkettázva. A konyha máshová került új bútorral, át lett alakítva a rehabilitációs helyiség, az hatalmas irodahelyiség egy részéből pihenőszoba lett, ahol a tagok kényelmes fotelekből nézhetik a televíziót, zenét hallgathatnak vagy akár internetezhetnek is. Az ebédlőbe új székek kerültek, a helyiségeket hétvégére ki is lehet bérelni kisebb rendezvényekre” – sorolja Márta.
Bemegyünk a műhelybe, amely a felújítás után sokkal átláthatóbb, világosabb lett. Itt van elhelyezve a három szövőszék és a varrógépek. Mára szinte mindannyian megtanultak szőni. Itt készülnek azok a kézműves alkotások, amik egy kis bevételhez juttatják a foglalkoztatóba járókat – szőnyegek, táskák, vánkosok, pénztárcák és egyebek.
Nagy sikere van a házi tésztának is, melyet az asszonyok az új konyhában készítenek. Nem csak a családjuknak, jut belőle idős társaiknak is, akik már nem tudnak részt venni a foglalkozásokon.
A rehabilitációs helyiségben működik már a lávaköves masszázságy, de kaptak még nyirokrendszer-masszázsgépet, különféle mozgást segítő eszközöket, valamint sok társasjátékot, amelyekkel nagyon szeretnek játszani a lakók, ha éppen nem a műhelyben dolgoznak vagy kézimunkáznak.
Jómagam a helyi Napsugár színjátszó csoportot vezetem, de a foglalkoztató asszonyaival is sok alkalomra betanulunk énekeket, különleges táncokat, még a nyolcvan évesek is benne vannak egy spanyol vagy térdtáncban. Akkor érzik sikeresnek az előadást, ha nagy tapsot kapnak és mindenki nevet” – mondja végszóként Szabó Márta, a nappali foglalkoztató vezetője.
