2025. január 21., 17:23

Születésnapi bulival ünnepel a hetvenéves Érsek Rezső

Aki követte a dunaszerdahelyi zenei élet évtizedeinek alakulását, biztos, hogy találkozott Érsek Rezső nevével, aki a népzenén kívül szinte minden műfajban aktív, legyen szó klasszikus zenéről, a könnyűzene különféle ágairól, vagy éppen filmzenéről. Munkásságának jelentőségét mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy tavaly, első zenészként Pro Urbe díjat vehetett át Hájos Zoltán polgármestertől.

Érsek Rezső
Fotó: Érsek Rezső archívuma

Az óév utolsó napján töltötte be hetvenedik életévét Dunaszerdahely közkedvelt muzsikusa. A szép jubileum apropója lehet egy visszatekintésnek, de Rezsi nem fogja vissza magát, ugyanis nem „nyugdíjas tempóban” éli az életét. Érkezésemkor is már az új felvételeit mutatta, amelyekkel a január 24-ei születésnapi koncertjére készül, s ahol majd nem kevés vendégszereplővel osztja meg a Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ nagytermének deszkáit. Erről előzetesen annyit árult el, hogy a 18 órától kezdődő zenés utazáson kedves dalait fogják előadni kedvenc együtteseivel. Az eseményre mindenkit sok szeretettel vár, a belépés díjtalan.

Mondhatni zenészcsaládba született, hiszen nagyapja a dunaszerdahelyi egyházi kórus elismert tagjának számított, édesapja pedig a városi fúvós zenekarban klarinétozott és a vegyes karban énekelt.

Nagyapám sajnos kétéves koromban elhunyt, így csak közvetett emlékeim vannak róla. Van egy 1928-ban készült fotó a templom mellett működött vegyes karról, amelyen vagy ötvenen szerepelnek. Apu pedig a Bartók Béla Kórusban énekelt egészen 1990-ig. A '60-as években a városnak egy tűzoltózenekara is volt, ahol klarinétozott. A városszéli vasúti sorompónál gyakorolták, hogyan kell lépésben játszani, mi kisgyerekek pedig elkísértük őket. Édesapám jószerivel minden hangszeren játszott egy kicsit, zongorán és szaxofonon például egész jól. Egyébként nagy csemadokos volt, a régi időkben még a színjátszókkal is szerepelt."

A zeneiskola után a zongorista Érsek Rezső útja viszont nem a konzervatóriumba és a zeneművészeti főiskolára vezett; népművelőként végzett 1976-ban. A Csallóközi Népművelési Központban dolgozott, majd a Városi Művelődési Központ szervezési osztályának vezetője lett.

A szülők szerették volna, hogy legalább konzervatorista legyek, de a könnyebbik utat választottam. Ismertek mindenhol a városban, csajozni lehetett a zenével, hiszen ekkor már a beat, majd később a rock nálunk is népszerű lett. A Koráb zenekar is ennek a hatására alakult meg 1978-ban. Akkoriban már voltak lakodalmas zenekarok, de nekünk az a vonal nem tetszett. Mi már egy másik, fiatalabb generáció képviselői voltunk, akik rockzenét szerettek volna játszani. Persze akkoriban a legtöbben csak másolták a zenét, de végül nekünk összejött a dolog, mert jó muzsikusok alkották az együttest és sikerült a járásban előkelő pozíciót szerezni."
Koráb zenekar
Koráb zenekar, 1981
Fotó:  Érsek Rezső archívuma

A Szlovák Rádió Magyar Adásából Papp Sándor is felfigyelt a zenekarra és stúdiólehetőséget biztosított számukra. A rádió stúdiójában rögzítették a Jöjj velünk és a Rólad álmodom című saját szerzeményeket. Gazdag haíngszerelésük és bravúros vokális megoldásaik az egykori magyarországi Color zenekarra emlékeztetnek. A zenekart Fehér Lajos (Csucsu) gitáros, Németh Emil basszusgitáros, Drahos György dobos és frontemberként a billentyűs-énekes Rezsi alkották 1983-ban történt feloszlásukig. Sajnos az akkori csapatból már csak ketten élnek.

Vendéglátózás

A zenekar megszűnése után Rezsi és Csucsu egy profi pozsonyi vendéglátós zenekarral bejárta Norvégiát és Németországot Tono Lančarič, a legendás érsekújvári GATTCH együttes basszusgitárosának jóvoltából, akinek jó kapcsolatai voltak a Slovkoncertnél.

Később Marcela Laiferovának lettünk a kísérőzenekara. Végigturnéztuk a Szovjetuniót, voltunk Taskentben, Habarovszkban, Vlagyivosztokban... A prágai Lucernában már a Hečko testvéreket kísérve játszottam a Supraphon kiadó jubileumi rendezvényén olyan sztárelőadókkal egy színpadon, mint Karel Gott, Ivan Mládek, Hana Zagorová vagy éppen Jiří Korn."

A Hečko testvérekkel még Marokkóba is eljutottak, ahogy Rezsi megjegyezte, volt fél óra zenélés és egy hét nyaralás. A rendszerváltozás után aztán folytatódott a vendéglátós élet. Norvégia után Németország és Svájc következett. Nemcsak szállodákban muzsikáltak közkedvelt melódiákat, hanem diszkókban is, ahol fiataloknak játszották a legújabb slágerzenét este tíztől egészen hajnalig. A billentyűs 1997-ben úgymond függetlenítette magát, bővítette a repertoárját, hogy bárzongoristaként tudjon elhelyezkedni. Főleg örökzöld szerzeményeket, közismert komolyzenei darabokat, filmzenéket és musical betéteket kértek a szállodák és kávézók, ahol úgymond hangulatzenét kellett szolgáltatni.

Először egy komplett szezont játszottam Zermattban, Svájcban, négy hónapot, szabadnap nélkül, szombaton és vasárnap is. Elkezdtem karácsony előtt, és egészen a síszezon végéig, gyakorlatilag húsvétig játszottam. Június–júliusban aztán átmentem két hónapra Rapperswilbe, a Zürichi-tó mellé a négycsillagos Schwanen hotelbe, ami egy nagyon reprezentatív, elegáns komplexum volt a tóparton. Ezután meg a spanyolországi Cala Giverolában játszottam főleg svájci vendégeknek, mivel az ottani szálló is svájci érdekeltségű volt. Ez ment körbe-körbe majdnem 15 évig."

A zenészek esetében a sok távollét kikezdheti a házasságot is, de Rezsinek sikerült ezt elkerülni. Ő nem az a tipikus bohém muzsikus, így a munkaadók is engedékenyebbek voltak.

Norvégiába nyáron kijöttek az asszonyok is. Kristiansandban volt egy hónapig a feleségem, és aztán együtt jöttünk haza. Svájcban már a fiammal is ott lehetett két-három hétig, mivel az egyezség szerint számukra is jutott hely és ellátás. Spanyolországban szintén."
Újra itthon

Közben 2001-ben megalakult a Szent György Kórus, amelynek Rezsi a karnagya. Amikor nem volt otthon, Kollár Katalin helyettesítette, így nem szüneteltek a próbák. Alapjában véve két markáns programjuk van: az egyházi, amellyel templomokban és adventi, karácsonyi ünnepségeken lépnek fel és egy könnyedebb, populárisabb, amely során műfajfüggetlenül közismert dallamokat adnak elő a billentyűs által áthangszerelve. A kórus az egykori Ifjú Szivek énnekkarának hagyományaira és szellemiségére alapoz, ami nem is meglepő, hiszen hajdanán Rezsi és néhány alapító tag is ott énekelt.

Szent György kórus
Fotó:  Dömötör Zsuzsa
A sokoldalú muzsikus további formációja a Four Art Singers Kollár Katalinnal, Adriana Mikulášekovával és Blaskovics Barnabással, ami dzsesszes, swinges négytagú acapella együttesként üde színfoltja a honi zenei életnek, bár mostanában ez az énekegyüttes kissé háttérbe szorult.

Rezsi ezenkívül együtt dolgozik a népszerű Opera Trióval és Kossuth-díjas színművészünkkel, Dráfi Mátyással is, akiknek „fazonra” hangszereli az előadandó szerzeményeket. Az előadók így nem is elégedetlenek a munkájával. Egészen bizonyos, hogy a január végi szülinapi buli is sok meglepetést tartogat az érdeklődők számára.

Megjelent a Magyar7 2025/2. számában. 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.