2024. december 27., 17:00

Újraéledt a szőgyéni pékség kemencéje

Felsejlik a friss kenyér illata, a kenyérre várakozás emléke a hosszú sorokban, ami után gyerek és felnőtt megrágott pékáruval tért haza. Máig sokan nosztalgiázunk a híres szőgyéni kenyérről, amely a szocializmus alatt szélesebbre tárta a hivatalok kapuit, általa kaphatók lettek nehezen beszerezhető áruk. Nem csoda, hogy a régi pékségben szervezett kenyérsütés műhelymunka iránt is nagy érdeklődés mutatkozott.

szőgyéni pékség kemencéje
Galéria
+1 kép a galériában
A kenyérsütés utolsó fázisa
Fotó: Thomas Spalovsky

A pékség részleges újjáélesztése Csókás Patrik fiatal informatikus ötlete volt, mert erős érzelmi szálak, gyerekkori emlékek kötik a pékséghez. Cipészmester nagyapja a pékség mellett lakott, a környéken kenyérillat terjengett, máig a szájában érzi a friss kenyér ízét.

Egy éve sikerült megvásárolnom az épületet, amelyet a ’70-es évek végén építettek át tejcsarnokból pékséggé. Nem akartam, hogy teljesen tönkremenjen, hiszen így is 23 évig volt lakatlan. Első lépésben a tetőt javítottuk meg. Minden afelé mutatott, hogy megmaradjon pékségnek, hiszen Szőgyén történelmének a része, a jó állapotban lévő, hatalmas fatüzelésű kemencéjének pedig szinte már nincs is párja a Felvidéken. Egyelőre az a cél, hogy a falu lakossága évente legalább egyszer részt tudjon venni egy közös kenyérsütésen

– fejti ki Patrik hozzátéve, sok segítője akadt, köztük zenésztársai a MadDogX zenekarból. Jó hangulatú volt az előkészület is, de a legnagyobb öröm az, hogy sokan eljöttek az alkalomra nemcsak Szőgyénből, hanem a környező falvakból is. 

szőgyéni pékség kemencéje
Kósa Pityu és Csókás Patrik
Fotó:  Thomas Spalovsky

Kósa János, alias Pityu a szőgyéni pékség egykori mesterpékje is elfogadta a felkérést, hogy újra kezébe vegye a péklapátot, és egy nap erejéig életre keltse a kenyérsütés mesterségének minden fortélyát.

Ő az a mester, akinek a keze nyomán generációk kedvenceivé váltak a friss, ropogós kenyerek. Több mint negyvenéves tapasztalatával és elhivatottságával megmutatta a nagyszámú érdeklődőnek, hogyan születnek a tökéletes cipók a kemence melegében. 

Duruzsol a kemence

Patrik elmondta lapunknak, hogy fokozatosan melegítették fel a kemencét, kedden kezdtek óvatosan tüzelni, 90 fokra hevítették, hogy kiszáradjon. Napról napra melegebb lett és szombatra, a sütés napjára sikerült elérni az ipari, 250 hőfokot. A kemence felfűtésére az akácfa a legalkalmasabb, ennek biztosításához a község is hozzájárult. Amikor a kemence elérte az üzemi hőfokot, akkor már kevés fával is tartható a hőmérséklet. 

Volt, aki otthonról hozta a megsütendő kenyeret, míg mások ott helyben dagasztották a tésztát, formálták, várták, hogy megkeljen. Fazekas Gizi már délelőtt szőgyéni kalácsot sütött, amiből jutott mindenkinek. 

szőgyéni pékség kemencéje
Gyúrjuk, dagasszuk...!
Fotó:  Thomas Spalovsky

Csókás Patrik csak az után kezdett foglalkozni a kenyérsütés és kovászolás mikéntjével, hogy megvásárolta a pékséget. 

– A házi és iparosított kenyérsütés között rengeteg különbség van. Nagyüzemben alacsonyabb hőfokon sütik, ezáltal egészen máshogy sül meg a kenyér, mint egy kemencében.

Régen kovásszal dolgoztak, mára ezt élesztőre cserélték, de tudjuk, hogy a hosszú kelesztési idő alatt a kovász részlegesen lebontja a glutént és más szénhidrátokat, miközben az erjedés során olyan kémiai folyamatok zajlanak, amelyek javítják a péktermék emészthetőségét és ízét. A kovászt, amit most használtunk, akkor kaptam, amikor a pékséget megvásároltam és azóta is nevelgettem. Sokan drágállják a kovászos kenyeret, de most itt kipróbálhatták, mennyi vesződség van vele és milyen sokáig tart, míg elkészül a friss, ropogós kenyér. A jelenlévők fél napjába is belekerült, mire elkészült, szerencsére mindenkié jól sikerült. Örömmel láttam, sok férfi is eljött erre az alkalomra

– meséli a szervező, aki maga is szokott kenyeret sütni felesége örömére, mint mondja, jólesik neki „elmenekülnie” a számítógép mellől. 

szőgyéni pékség kemencéje
Utolsó simítások a sütés előtt
Fotó:  Thomas Spalovsky
Jó minőségű liszt és a pékmesterek szíve, lelke

Ez volt a híres szőgyéni kenyér titka – vallja Kósa Pityu, akinek a kenyerek kemencébe rakása után van ideje egy kis nosztalgiázásra. A kezdetektől pékként dolgozott, már az első és második pékműhelyben is, amelyeknek azóta hűlt helyük. 

Mánya Gyula felügyeletével kezdtem dolgozni, akit itthon mindenki pék Gyula bácsiként ismert. A műszakokban négyen dolgoztunk egyszerre, engem Kunyica Sanyi bácsi tanított be. Nem hagyott kesztyűt viselni, mert szerinte gyorsabban megy a munka, ha a kemencéből kiáramló hő égeti a kezünket. Még megvan a régi dagasztógép és a formák is, amivel dolgoztunk.

Következett a virgolás (gömbölyítés), apslagolás (formázás), és mire ki lett pucolva a kemence, meg kellett kelnie a kenyereknek, amelyek akkoriban háromkilósak voltak. Szerettem a munkámat, de fiatalként idegesített, hogy míg mások buliznak, addig nekem dolgoznom kell, hiszen reggelre el kellett készülniük a friss kenyereknek. Sajnos nemcsak a szakma fortélyai, de a rossz szokások is átragadtak rám, a végén már igazi pék módjára jó cifrákat kanyarintottam a számra, ha esetleg túl forró volt a lapát nyele – teszi hozzá Kósa Pityu nevetve.

szőgyéni pékség kemencéje
A kenyerek szállítása az eladóhelyre. A kép 1970-ben készült
Fotó:  Mánya Gyula felvétele - Laczkó Gábor gyűjtéséből

Máig borzalommal emlegeti azt a napot, amikor az áramszünet miatt négyszáz kilogramm tésztát kézzel kellett bedagasztaniuk. Annak idején a kétszintes kemencében egyszerre százhúsz kenyér sült meg, de napi ezernégyszázat gyártottak, ellátva a községet és a környező falvakat, valamint jutott belőlük Érsekújvárba is.  

A résztvevők közt nem egy vérbeli háziasszony is akadt, aki évek óta készít kenyeret. Ők elmondták, a kisebb fortélyokat próbálják ellesni, hogy tényleg a legjobb kenyér kerüljön a család asztalára. A dagasztás nehéz munka. Enikő nevetve mesélte az esetet, hogy amikor nővére nagyapja testvérétől megkérdezte, meddig dagassza a kenyeret, ő így válaszolt: hát amíg a „mejjeid” közt nem folyik a víz! 

Imádtuk a kenyérhéj ropogását, már az úton megettük a búbját, majd körbe-körbe, jó nagy darab hiányzott már belőle, mire hazaértünk. Mindenki gyerekkorának ízeire vágyik, mi, akik megkóstoltuk, főképpen

– meséli Gizi és Belli lelkesen. Patrik hozzáteszi, előző este, amikor még csak a munka előkészületei zajlottak, már kopogtak is az ablakon úgy, mint régen: Kérhetünk egy kenyeret?  

Sokan belekóstoltak a kenyérsütés tudományába és biztosak lehetünk abban, sok családnál kerül a karácsonyi asztalra házilag készült kenyér.  

Megjelent a Magyar7 hetilap 2024/51-52. számában.

 

szőgyéni pékség kemencéje
Galéria
+1 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.