2025. április 13., 19:01

Szőgyén és Tata ikerkeresztjei

A szőgyéni kitelepítettek keresztje a község egyik megrendítő emlékjele, amely a második világháborút követő magyar lakosságcserék és kitelepítések elszenvedőinek állít emléket. Pontosan ilyen kereszt áll testvértelepülésén Tatán is, mert nagyon sok szőgyéni családot Tatára vagy a környékére telepítettek.

Méri Szabolcs polgármester
Méri Szabolcs polgármester
Fotó: Bokor Klára

Az 1947-es esztendő eleje különösen fájdalmas volt a falu történetében: ekkor több tucat magyar családot telepítettek ki erőszakkal Magyarországra a csehszlovák-magyar lakosságcsere-egyezmény értelmében. A két település keresztjeit azzal a céllal állították, hogy emlékeztessenek a szétszakított családokra, a gyökerektől való megfosztásra, a történelem máig feldolgozatlan sebére és összetartozásunkat erősítsék.

A kitelepítettek emlékkeresztje - Szőgyén
A testvértelepülések idén is közösen emlékeztek: tegnap Tatán, ma pedig Szőgyénben tartottak megemlékezést.
Fotó:  Bokor Klára

A keresztállítás történetét Smidt Veronika könyvtáros idézte fel:

„2015. június 4-én Tata város és Szőgyén község közösen állított emlékkeresztet a kitelepítettek szenvedéseire emlékezve. A kereszt Baracska Árpád képzőművész és Smíd Róbert fafaragó mester alkotása. A rajta függő korpusz különleges ereklye: eredetijét a szőgyéni Méri család vitte magával a száműzetésbe, s hosszú évtizedekig egy padlás sötétjében rejtőzött, míg végül visszatérhetett, hogy ismét méltó helyet kapjon az egyazon tölgyfából hasított ikerkeresztek egyikén. A tatai keresztállítást követően 2015. júliusában Szőgyén is felavatta ennek ikerpárját.”

A kitelepítettek emlékkeresztje - Szőgyén
Fotó:  Bokor Klára

Méri Szabolcs, Szőgyén polgármestere beszédében személyes hangvétellel reflektált az emléknap fontosságára:

„Amikor megkérdeztem a mesterséges intelligenciát, milyen napot tartunk ma, azt válaszolta, hogy az űrrepülés nemzetközi napját. Mikor pontosítottam, hogy magyar vonatkozásban mit ünneplünk, hozzátette: ez a magyar űrkutatás napja is. A Felvidékről kitelepítettek emléknapját azonban nem említette. Mi viszont évről évre emlékezünk erre a kegyetlen, igazságtalan időszakra. Köszönet illeti a kitelepítetteket és leszármazottjaikat, hogy a kényszerű elvándorlás ellenére megőrizték kötődésüket szülőfalujukhoz. Emlékeznek és újra meg újra kimondják: a múlt sebeit nem lehet eltörölni, de lehet róluk beszélni, lehet gyógyítani, és lehet közösségi erővé formálni.”

A kitelepítettek emlékkeresztje - Szőgyén
Fotó:  Bokor Klára

Az emlékkeresztnél Farkas Zsolt helyi lelkiatya mondott imát mindazokért, akiket a kitelepítések és deportálások bármilyen módon érintettek. „A széthúzásunk az oka nemzeti szerencsétlenségünknek” – hangsúlyozta. „Vezérelj minket, Urunk, egyetértésre. Adj hatalmat azok kezébe, akik azt Tőled veszik, és a haza javára használják.”

Az ünnepség meghitt pillanataihoz hozzájárultak: Berényi Kornélia versmondó és a cserkészek.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.