2024. július 2., 10:02

Szimbolikus temetés

„A fizika törvényei szerint minél távolabb van egy  tárgy, annál kisebbnek látszik. A holokausztra azonban nem vonatkozik ez a szabály. Nyolcvan év telt el az európai zsidók kiirtására tett náci kísérlet óta, de hiába távolodunk tőle, egyre nagyobbnak tűnik, a szörnyűség egyre nyilvánvalóbb és megdöbbentőbb” – idézte Himmler György szervező Jonathan Freedland szavait a párkányi izraelita hitközség temetőjében tartott beszédében, ahol 80 év után első alkalommal tartottak megemlékezést.

Himmler György
Fotó: Bokor Klára

A megemlékezést a Párkány és Vidéke Kulturális Társulás szervezte, amely korábban is szívügyének tartotta a különböző történelmi események megtartását az emlékezetben. Két éve például a Comenius utcában botlatóköveket helyeztek el, amelyek a Párkányból a náci haláltáborokba elhurcolt Solymosi család tagjainak állítanak emléket. 

– Ma azokra a helyi áldozatokra emlékezünk, akik ártatlanul haltak meg, csupán azért, mert zsidónak születtek – kezdte beszédét Himmler György. Az áldozatok tisztes polgárai voltak a városnak, a polgárosodás zászlóvivői. 1944-ben Párkányban 107 családban 335 zsidó élt. 

A nácik magyarországi bevonulása után a drámai események gyorsan követték egymást, a zsidókat megfosztották vagyonuktól, szabad mozgási lehetőségeiktől, sárga csillag viselésére és végül gettóba kényszerítették őket.

A párkányi gettó 1944. május közepén jött létre. Ide hozták a járás zsidó lakosságát is, többek között Bátorkesziről, Dunamocsról, Farnadról, Köbölkútról, Kéméndről és Szőgyénből.

A 335 párkányi és 260 környékbeli zsidót – az alsó-garammentiekkel együtt – 1944. június 6-án a lévai dohánygyár raktáraiban gyűjtötték össze. Itt vagonírozták be őket június 13-án. A transzport 2678 személlyel június 15-én haladt át Kassán. Itt adta át őket a magyar csendőrség a német hatóságoknak, Auschwitz-Birkenauba június 17-én érkeztek meg. 

A halál időpontja legtöbbjük esetében – a leváltári bejegyzések alapján – a beérkezés napjára tehető. A túlélők beszámolóiból és a szakirodalomból tudjuk, hogyan gyilkolták meg őket. Akik túljutottak az első szelekción, később a különböző munkatáborokban vagy a halálmenetek során pusztultak el, és csak nagyon kevesen térhettek vissza közülük.

A megemlékezésen felolvasták a Párkányból eltűnt zsidó áldozatok névsorát, amely nem teljes. Sok esetben egész családok tűntek el nyomtalanul.

Radvánszki Péter rabbi
Fotó:  Bokor Klára
Kassai nagymamám mesélte, sok magyar ajkú zsidó is örült a visszacsatolásnak, ám az örömbe üröm vegyült a zsidó törvények bevezetésével. Deportálás, gázkamrák, haláltáborok… Az élet ezután már soha nem tért vissza a régi kerékvágásba. Köszönet azon szervezeteknek, akik az emlékezéseket megszervezik, a zsidó kultúrát életben tartják

– mondta beszédében Radvánszki Péter budapesti rabbi, majd gyászimát énekelt. 

A megemlékezők a tisztelet jeleként zsidó szokás szerint egy-egy kavicsot helyeztek el, vagy keresztény szokás szerint mécsest gyújtottak a sírokon.

Megjelent a Magyar7 2024/26. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.