Szépülő tesmagi közösségi ház
A Nemzeti Újrakezdés Program első szakaszában – amely révén működésre, fejlesztésre, eszközbeszerzésre, valamint rendezvények és programok szervezésére lehetett pályázni – a számos külhoni magyar szervezet között a Csemadok tesmagi alapszervezete is pénzforráshoz jutott.

A pályázaton kulturális célú tevékenységek támogatása céljából az alapszervezet számára 5 millió forintos támogatást ítéltek meg. Az 1986 óta Ipolyság városrészét képező településrészen lesz helye a pénznek; a 2015-ben megvásárolt, valaki által tájháznak, mások által Népi és Hagyaték Alkotóműhelynek nevezett ingatlanjukat csinosítanák tovább.
– állapította meg az alapszervezet elnöke, Pál Gyula. "Tudjuk, hogy nagyon nehéz belevinni a falu életébe olyan programokat, amelyek a magyarságtudat elmélyítését szolgálják. Tesmagon évtizedeken át nem ünnepeltük március 15-ét vagy augusztus 20-át; ezek a nemzeti ünnepek feledésbe merültek. Emiatt is, egyfajta hiánypótló tevékenységként indult be újra az alapszervezet működése. Egyszerűen szükségét éreztük annak, hogy lépjünk ezen a téren, hiszen az évente egy alkalommal megrendezett falunapokat nem tartottuk elegendőnek, már csak azért sem, mert a falunapos rendezvények esetenként az igénytelenség határán vannak."
2015-ben közadakozásból egy házat vásároltak, hogy az elődök által rájuk hagyott örökséget, tudást, szakértelmet és tapasztalatot, – beleértve a falusi paraszti kultúrát is –, valamilyen módon új köntösbe öltöztessék, és továbbadják. A rendezvényeikből befolyt összegeket, – legyen szó szilveszteri bálról, vagy szüreti fesztiválról –, mind-mind az ingatlanba fektették. Azóta is önerőből dolgoznak rajta, fejlesztik kisebb-nagyobb ütemben.
Sok munkát elvégeztek, de természetesen vannak olyan munkafázisok, amelyeket már nem tudnak önerőből megoldani, s bár kisebb összegekkel Ipolyság városa is támogatja őket, a közösségi ház ügyét leginkább a mostanihoz hasonló pályázati támogatás viszi előbbre. A Bethlen Gábor Alapnak köszönhetően már 2019-ben is támogatták projektjüket; akkor összesen 6 millió forintot ítéltek meg számukra.
"Az elmúlt években teljesen átalakítottuk az épületet – meséli Pál Gyula.
Hátravan még a szociális helyiségek kialakítása, a bebútorozás és az udvar tereprendezése. Ezeket a munkálatokat az alapszervezetünk számára megítélt támogatásból finanszíroznánk – összegezte az eddig elvégzett munkákat az alapszervezet elnöke, aki arról is szót ejtett, hogy az önálló településekhez képest rendkívül hátrányos a helyzetük, hiszen nem rendelkeznek saját önkormányzattal, így a falu dolgairól sem maguk döntenek.
Megjelent a Magyar7 hetilap 2021/39-es számában.