2024. augusztus 26., 19:38

Szent István király ábrázolása a deáki templomban

István király 1002-ben, a pannonhalmi apátság alapító levelében említi Wag falut, mint a rend birtokát. Ez Deáki régi neve, ahova a szent király bencéseket telepített. A szerzetesek hamarosan templomépítésbe kezdtek, s hamarosan állt is a román stílusú deáki templom.

 

Freskó

A legősibb része a 10 méter hosszú Szent István-kápolna, amelynek hajója téglalap alakú és félköríves záródású. A történészek véleménye szerint a deáki templom építésénél komoly szerepet játszott a pannonhalmi apátság vezetője, s az is valószínű, hogy a bencés műhelyekből több szertartáskönyv kerülhetett Deákira, köztük az a latin nyelvű is, amelyikben megtalálták a Halotti beszédet.

A könyv 26. oldalán található bejegyzés tudósít a deáki Szűz Mária-templom 1228-as felszenteléséről. A könyvet a tatárjárás elől a szomszédos Taksonyon keresztül menekítették Pozsonyba, 1241-ben. Ez az adat bizonyítja, hogy jelentős ideig, 1228 és 41 között a deáki bencés monostorban használták a misekönyvet. Itt bukkant rá ötszáz évvel később Pray György.

Írásunk tárgya a Szent István-kápolna István ábrázolása. A templomot az 1938-ban szülőfalujába hazalátogató Serédi Jusztinián esztergomi érsek kezdeményezésére és támogatásával újították fel. A munkálatokat a neves művészettörténész, Gerevich Tibor irányította, valószínűleg az ő kezdeményezésére bízták meg Kontuly Béla neves festőt, grafikust a templom freskóinak elkészítésével. A mester kérésére Jakoby Gyula segített neki.

A Kontuly által készített alkotások a Pray kódex születésén túl István király életének egyes szakaszait örökítik meg. A szentélyt díszítő festmény azt a pillanatot ábrázolja, amikor az örökös nélkül maradt István felajánlja koronát (az országot) Szűz Máriának. 

A múlt század hatvanas éveiben a rendszer kiszolgálói el akarták tüntetni, le akarták festeni a Szent Koronát. A hívek, illetve a templom plébánosa megoldotta a helyzetet, imára kulcsolt kezet ábrázoló papírral fedte le a képet, amelyet a rendszerváltoztatás után természetesen leszedtek, de mementóként megtartották, ma is szívesen megmutatják az érdeklődőknek.

Megjelent a Magyar7 2024/34. számában. 

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.