Szent Flórián örökségét Dercsikán is ápolják - KÉPEKKEL
Május 1-jén nagyszabású tűzoltóünnepségre, Szent Flórián napra kerül sor Bősön. A járás összes önkéntes tűzoltó szervezete jelen lesz a rendezvényen. Köztük a dercsikai önkéntes tűzoltók is, akik előző nap még a májusfa-állításnál fognak segítkezni, pénteken pedig a tűzoltóbálon ropják a táncot. Ahogy elmúlt a járvány és beköszöntött a tavasz, úgy sokasodnak a teendők.

1926 óta apáról fiúra száll a tűzoltóság hagyománya ebben a csallóközi kis faluban. Persze voltak hullámvölgyek is a szervezet életében, de az utóbbi években újra virágzásnak indult a tűzoltóélet. A szervezet 90. születésnapját nagy, tűzoltó-zenekaros rendezvénnyel ünnepelték, ahol felavatták Szent Flórián szobrát, a szervezet zászlóját és címerét, kitüntették azokat, akik hosszú évtizedekig voltak a szervezet aktív tagjai.
Azóta felnőtt egy újabb generáció, akik hét éve még az ifi csapatban kezdték, mára viszont felnőtt férfivá cseperedtek és a tűzoltóversenyek aktív és eredményes résztvevői. Ifiként körzeti versenyen nyertek már első díjat is. Tavaly pedig női csapat is alakult, és a „lányok” rendre dobogós helyeken végeznek a falukupákon.
A szervezet elnöke Simon Vendel, parancsnoka pedig Katona Olivér, aki egész családjával, fiával és feleségével együtt rengeteg szabadidejét áldozza a versenyekre való felkészítésre és az egyes rendezvények megszervezésére és lebonyolítására.
A szervezetnek új tűzoltóautója és bevetési utánfutója már van, a tűzoltószertárat is felújították. Most a legsürgetőbb egy új, erősebb motor beszerzése lenne, ami a tűzoltóversenyeken sokat javíthatna az eredményességen.
Az utóbbi években főleg nagy esőzéskor nélkülözhetetlen a tűzoltók munkája, szivattyúzzák a vizet a pincékből, udvarokból, ha kell, hajnalig.
2019-ben több mint 100 milliméter eső zúdult hirtelen a falura, és 3-4 napig dolgoztak az önkéntes tűzoltók a károk elhárításán.
Viharban kidőlt fákat is nem egyszer eltávolítottak már és néhány kisebb tüzet is eloltottak. Nem ritkaság, hogy éjjel érkezik a riasztás, és akkor menni kell.
A tűzoltószervezet az utóbbi években megrendezi a hagyományos disznóölést, de tartottak már tűzoltónapot is, és a bográcsnapon gyermekeknek tűzoltóbemutatót, ahol a kicsik maguk is kipróbálhatták a fecskendők használatát, tüzet olthattak és természetesen a tűzoltóautóba is beülhettek, ami szirénázva körbevitte őket a faluban.
Dercsikán hagyomány az is, hogy minden nagy egyházi ünnepen, legutóbb például a feltámadási körmenetben, a tűzoltók is segédkeznek. De a koronavírus-járvány alatt, a tömeges tesztelések idején a falu fertőtlenítését is ők végezték. A jövőben pedig a véradást is szeretnék rendszeressé tenni és falukupát akarnak szervezni.
A szervezet számíthat az önkormányzat anyagi támogatására, de önerőből is igyekszik forrásokhoz jutni, azért is hozták tető alá a tűzoltóbált, de ezt a célt szolgálja a disznóölés is.
A pénzre azért is szükség van, mert a felszerelést állandóan meg kell újítani, fejleszteni kell, a tömlők is cserére szorulnak. Egyszerűen meg kell felelni az új kor feltételeinek, régi felszereléssel nehezebb a helytállás nemcsak a versenyeken, de a bevetéseken is.
Egész kis gyermekekből nem tudnak utánpótlás csapatot összeállítani, hiszen ahhoz teljesen más felszerelés volna szükséges, ami nem két fillérbe kerül. Éppen ezért most a meglévő két felnőttcsapat lehető legjobb felkészítésén fáradoznak. Egy biztos, ha Dercsikán a helyzet megkívánja, a tűzoltók mindig készséggel segítenek. Köszönet munkájukért!
Felvételeink a csapatok első tavaszi felkészülésén készültek.