Szencen egy első osztály nyílik idén
Idén szeptemberben kevesebb lesz az elsős a Szenczi Molnár Albert alapiskolában Szencen, mint a tavalyi évben, akkor két első osztállyal indulhatott az új tanév, most csak egy első osztály nyílik majd.

„Évek óta ez a tendencia nálunk, az egyik évben kétosztálynyi gyerek gyűlik össze, a másikban meg egy. Idén szeptemberben csak egy osztály nyílik majd, 28 gyereket írattak be hozzánk a szülei, de három gyerek évet halaszt, így nagy valószínűséggel 25-en ülnek majd be szeptemberben az első osztály padjaiba” – fogalmazott portálunknak Matus Mónika iskolaigazgató.
A 2025/26-os tanévre az iskolában április 11-12-én került sor az ünnepi beiratkozásra, a városi rendelet értelmében ugyanis egyszerre van a város valamennyi iskolájában a leendő elsősök beíratása. „Idén először teljesen elektronikus a beiratkozás, azok, akik ezt nem tudták megoldani, a jelenléti beiratkozáson is segítséget kaptak a kollégáinktól. A jelentkezési lapokat egyébként is ki kell nyomtatni, át kell ellenőrizni, ezt követően írják ezeket alá a szülők a beiratkozási napokon” – összegezte az iskolaigazgató.
A magyar óvodából 13-an érkeztek az első osztályba, ezt már előzetesen tudni lehetett. Ehhez még a környéken lévő szlovák óvodákból is jöttek magyar gyerekek, akikről előzetesen nem feltétlenül tudott az iskola.
Az iskolának minden évben van beiratkozási programja, ami már október-november táján elkezdődik. Amint azt az iskolaigazgató elmondta, minden évben szerveznek nyílt napot is az iskola népszerűsítése céljából a szülök körében. Idén 45 szülő látogatta meg az intézményt, ült be az alsósok órára, hogy megtekintse az ott zajló foglalkozásokat.
„De az óvodásaink egyébként is sokat vannak az iskolánkban, havi rendszerességgel van közös programunk, amelyen a gyerekek és a szülők is részt vesznek, így a szülők számára sem ismeretlen terep iskolakezdéskor az iskolánk. De nálunk zajlanak a Ringató program foglalkozásai is, így már óvodáskor előtt kapcsolatba kerülünk a szülőkkel” – sorolta az igazgató asszony.
Az iskolában tartották a Rákóczi Szövetség beiratkozó programját is, de volt, hogy az óvodás szülők szülői értekezletét is az iskolában tartották meg, hogy közelebb hozzák hozzájuk az iskolát, s eközben a gyerekek bábelőadáson vehettek részt, mondta. „Úgy gondolom, hogy annyira nyitottak vagyunk már így is az óvoda és az óvodás gyerekek szülei irányába, hogy a nyílt napra, amit eddig minden évben megtartottunk, ilyen formában talán már nincs is szükség, s el kellene gondolkoznunk azon, hogy valamilyen más formában kellene azt megtartanunk” – fűzte hozzá Matus Mónika.
Hatással lehet a környező falvakból származó gyerekek szüleire az iskolabusz is, aminek a kihasználását rendkívül igénylik a szülők, és nagyon hálásak érte, mondta az iskolaigazgató. „Nem kell ugyanis idegeskedniük a csúcsforgalomban, a Rákóczi Szövetségből kapott iskolabusszal biztonságosan és kényelmesen eljutnak a gyerekeik az iskolába. Ráadásul, többnyire csak autóval tudnák elhozni a gyerekeiket a környékbeli településekről hozzánk, ha nem lenne iskolabusz, s mi az esetlegesen Pozsony irányába az autópályán utazó szülők számára kitérőt jelentünk, ezért az iskolabusz nagyon jó megoldás a számukra” – fűzte hozzá az iskolaigazgató.
Mint elmondta, nagyon pozitív eredménynek tartja az iskolaétkezde kibővítését is, mivel most már nem kell annyit sorakozni. A 40-ről 100 fősre bővített étkezdének köszönhetően nem kell olyan szigorúan ragaszkodniuk az ebéd időbeosztásához, mint eddig, és sokkal lazábban szervezhetik a programjainkat is, mivel nem kell azon izgulniuk, hogy nem tudnak a gyerekek megebédelni.
Most már ez nincs, hivatalos órarenddel, hivatalos szünetrenddel működünk, a gyerekek kényelmesen le tudnak ülni ebédelni, nincsenek sürgetve a sorban állók miatt, és az autóbuszokat is rendben elérik az ebéd után. Ez nagyon nagy pozitív hozadékot jelent” – mondta Matus Mónika iskolaigazgató.
Az iskola sikerét bizonyítja az is, hogy a magyar alapiskolák közül a 2023/24-es tanévben a Szenczi Molnár Albert Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola végzett a legelőkelőbb helyen az INEKO társadalomkutató intézet felmérése alapján. Az iskola amellett, hogy az anyanyelven való oktatással garantálja az identitás megőrzését, a szakoktatás terén is felveszi a versenyt bármelyik iskolával, tanulóik különböző versenyekbe, projektbe kapcsolódnak be és érnek el országos sikereket, sőt sikeresek a határokon túl is. Ezek a sikerek is vonzóbbá tehetik a még bizonytalan szülők számára az intézményt.
„Idén is van már egy csomó kerületi első helyünk az egyes versenyekben, de még az országos biológiai versenyre is eljutott egyik tanulónk szlovák nyelven, így bízom benne, hogy ebben az évben is sikeres tanévet zárhatunk majd” – mondta Matus Mónika. A „TUDOK 2025” Tudományos Diákkörök Konferenciájának Kárpát-medencei döntőjén Kisvárdán is részt vett az egyik diákjuk, aki a magyarbéli kastély történetéről tartott egy remek előadást, s mutathatta meg egy nemzetközi döntőben a tudását. Legutóbb pedig egy hatodikos tanulójuk szerzett első helyet a Szép Magyar Beszéd országos kassai fordulóján.
Az iskola épületében is történik mindig valamilyen fejlesztés, idén tavasszal napvitorlával szerelték fel az iskolaudvart, így ezentúl a rekkenő hőségben is kellemes árnyékban futkoshatnak majd a gyerekek a szünetekben és a kinti foglalkozásokon az udvaron.