2025. március 12., 17:33

Szembenézünk az alkoholizmussal?

Szenvedélybeteg/diszfunkcionálisan működő családok gyermekei címmel tartott izgalmas és tartalmas előadást a párkányi könyvtárban Koday Zsuzsanna klinikai és mentálhigiéniai szakpszichológus. A szakember lényegében haza érkezett, hiszen a város szülöttje, s a helyi könyvtárat, ahol az előadás zajlott, gyakran látogatta.

Koday Zsuzsanna
Koday Zsuzsanna: A múltat fel kell dolgozni, hogy a jelent már ne kísértse
Fotó: Archív

A téma nem könnyű, és sajnos az érdeklődés mértékén is látszott, még mindig nem vagyunk készek hallani és beszélni erről a komoly problémáról. Talán azért is van így, mert társadalmunk még mindig normalizálja az alkoholizmust, lekicsinyli, kollektíven legyint rá és agyonhallgatja a problémát.

Koday Zsuzsanna azonban azt emelte ki, hogy alkoholista szülő mellett felnőni élethosszig tartó negatív hatással van életünkre. Súlyos a hatása a személyiségfejlődésre, az érzelem- és viselkedésszabályozásra, mindenre, ami ahhoz kell, hogy jól működő személyiséggé váljon az ember. Viszont mára már mentálhigiéniai, önfejlesztő, traumaoldó eszközök egész tárháza áll rendelkezésünkre, hogy a múlt sérüléseit értelmezzük, újrakeretezzük.

Tehetünk érte, hogy elengedjük a szégyent, a megfelelési kényszert és visszanyerjük az örömhöz való jogunkat"

– mondta. A pszichológus a KÖTTUSA adománygyűjtő kampány nagykövete is, amely csoportterápiát biztosít gyermekeknek, felnőtteknek és szakembereket képez ezen a területen. Jelenleg doktori tanulmányait végzi, tudását alkalmazott területeken hasznosítja. Sokáig börtönpszichológus volt, most az Országos Mentőszolgálatnál dolgozik Magyarországon.

Elhanyagolt gyerekek

Kik az elfeledett gyerekek? – tette fel a kérdést a közönségnek a párkányi könyvtár kivetítőjéről. A szakpszichológus egy 25 kérdéses tesztet ismertetett az ACA weboldaláról, amely segíti felismerni az érintettséget.

Koday Zsuzsanna csoportterápia
Csoportterápia
Fotó:  Archív
A diszfunkcionális családban nevelkedő gyermekek gyakran izolálódnak, önkritikusak, az elismerést hajszolják, vagy éppen függőségekbe menekülnek. Túlzott a felelősségérzetük, összekeverik a szeretetet a sajnálattal, félnek az elhagyatottságtól és érzéseiket visszafojtják. Gyakori probléma náluk annak a képességnek az elvesztése, hogy érezzék vagy kifejezzék érzéseiket, rettegnek attól, hogy elhagyják őket vagy, hogy nem elég jók.
Vadul tagadunk

A szakpszichológus szerint sokan azért nem ismerik fel, hogy alkoholisták, mert az alkoholistát összetévesztik a „csövessel”, aki az utcasarkon kéreget és nyomorúságosan tengeti mindennapjait.

De az alkoholizmus nem csak ez. Alkoholizmus lehet, ha minden nap meg kell innom az egy sörömet, ha csak úgy tudok élni, hogy pénteken és szombaton kibulizom magam a barátaimmal. Van, hogy valaki az év nagy részében nem nyúl a pohár után, teszi a dolgát, de időnként eluralkodik rajta a fékevesztettség."

Komplex traumák

A jól működő családban átlátható határok vannak, szabályrendszerek, s ezek a gyermekeknek biztonságot adnak. A jól működő családban szükségleteikre odafigyelő választ, támogatást kapnak.

Alkoholista szülő mellett felnőni azonban nem „egyszeri” esemény, hanem folyamatos bántás, félelemérzet, s ami állandó, az a bizonytalanság.

Ha a megfelelő szülő-gyermek hierarchia megbomlik, a gyerek szenvedi meg. A leggyakoribb tünet a parentifikáció (szülősítés). Ennek néhány megnyilvánulási formáját a társadalom annyira elfogadja (normalizálja), hogy fel sem ismerjük, hogy nem helyes. Ilyenkor a gyerekek átvállalják a szülői szerepeket is, gondoskodnak a testvéreikről, háztartást vezetnek, érzelmi támaszként szolgálnak és hazahozzák a szülőt a kocsmából.

Az egyik gyakori és ijesztő megnyilvánulása a szülősítésnek, amikor a szülő büszkén arról számol be, hogy gyermeke a legjobb barátja, az ő lelki társa. Normális esetben a gyereknek nem feladata támogatni a szülőjét, az a szülő feladata lenne a gyermek felé. A felborult hierarchia mutatkozik meg ezekben a családokban"

– vázolta az életből vett példát Koday Zsuzsanna.

A diszfunkcionális család erőszakos légköre

Az alkoholista családokban nagyon gyakori a bántalmazás, ami nem feltétlenül pofonokban és véraláfutásokban mutatkozik meg.

Elég „csak” verbálisan bántalmazni egy gyereket ahhoz, hogy komoly mentális zavarai legyenek"

– figyelmeztet a szakember. Az érzelmi bántalmazás is pusztító károkat okoz, sőt, már maga az elhanyagolás is bántalmazás. Az esetek 75 százalékában az alkoholista szülők bántalmazzák a gyermekeket. Az elgyászolatlan traumák pszichés problémákhoz és testi betegségekhez vezethetnek.

A függő szülő mellett általában van egy nem függő szülő is, aki a károkat okozó rendszert akaratlanul is fenntartja. Tudattalanul asszisztál, így aktív résztvevője annak, hogy a probléma fennmarad. Nekik a szakemberek azt tanácsolják, hogy szakítsanak ezzel a gyakorlattal. Lépjenek ki a mártírszerepből, mert azzal tesznek maguk, gyermekeik és környezetünk számára is a legtöbbet.
Koday Zsuzsanna
Koday Zsuzsanna
Fotó:  Archív
Milyen felnőttek lesznek?

A tapasztalat azt mutatja, hogy elhanyagolt, elfeledett gyermekek felnőttként nem szabnak egészséges határokat a munka területén, beleölik magukat a munkába, túlóráznak, hétvégén is felveszik a telefont. A munkamániát társadalmunk jutalmazza, ez viszont kiégéshez vezet. Párkapcsolataikban gyakran választanak függő vagy munkamániás társat, aki majd megismétli velük a gyerekkort: elhanyagolja őket. Szülőként sem egyszerű a helyzetük.

Már a szülővé válás is nehezebb számukra, aminek számos oka lehet. A közösség gyakran nem érti, vagy önzőnek titulálja őket. Holott lehet, az az ember ötéves kora óta „szülőként” kellett, hogy viselkedjen, s ezt már nem akarja tovább csinálni. Az is lehet, hogy traumáit nem akarja továbbadni addig, míg meg nem oldja, fel nem dolgozza őket. De érthető az is, ha fél a szülői szereptől, mert nem tudja, milyen az optimális működés, hiszen sosem volt része benne"

– hívta fel a figyelmet Koday Zsuzsa arra, ne hozzunk hirtelen ítéleteket, sosem tudhatjuk, embertársunk mivel küzd, milyen batyut cipel. A szakember szerint a múltat fel lehet dolgozni úgy, hogy a jelenünket már ne kísértse. De hogyan?

Dolgozni kell magunkon. Kezdésnek kiváló a szakirodalom olvasása, különböző relaxációs technikák, mozgás, mindfulness-gyakorlatok, gondolataink átkeretezése, s annak megkülönböztetése, melyek azok a dolgok, melyekre van hatásunk, s melyekre nincs"

– világított rá az érintettek előtt álló hosszú útra a klinikai szakpszichológus.

Megjelent a Magyar7 2025/9. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.