2024. július 11., 08:52

Székelyföldön zárult az Erasmus-program

Amint arról korábban már beszámoltunk, a csatai Romane Jile polgári társulás a közelmúltban bekapcsolódott a Zöld önkéntesek a fenntarthatóságért (GVS – Green volunteers for sustainability) nevű nemzetközi projektbe, amely a fenntarthatóság iránt érdeklődő fiatalok bevonására jött létre a gazdasági, a társadalmi és a környezeti szférában.

Romane Jile
Galéria
+2 kép a galériában
Fotó: Babindák Ernő
A GVS fő célja, hogy fiatalokat képezzen ki a helyi és globális környezeti problémák kezelésére, s hogy a mindennapi gyakorlatban alkalmazzák szakértelmüket egy befogadóbb és fenntarthatóbb európai társadalom előmozdítása érdekében”

– vázolta fel a polgári társulás nevében Babindák Ernő. Mint mondta, a projektbe 36 hátrányos helyzetű szlovákiai, magyarországi, romániai és macedón fiatal kapcsolódott be:

Az első csereprogram Párkányban azzal a céllal valósult meg, hogy javítsa a fiatalok munkájának minőségét, növelje részvételüket a környezetvédelemben, s hatékonyabb oktatási módszerek felé terelje a nem kormányzati szervezeteket. A második csereprogram a romániai Székelyudvarhelyen 2024 júniusában zajlott. Míg a csoportvezetők 30 év felettiek voltak, a résztvevők a 16–25 éves korosztályból kerültek ki. A csereprogram szakmai részének lebonyolításáért egy facilitátor felelt.”

Mint megfogalmazta, az előző csereprogram során a fiatalok megismerték egymást és elméleti ismereteket szereztek a környezetvédelemről. Ezen csereprogram során a gyakorlati megvalósítás került a középpontba:

Válaszokat kaptak az őket érintő és érdeklő kérdésekre. A két csereprogram között a fiataloknak egy projekten kellett dolgozniuk. Egy olyan programon, amit saját közösségükben tudnak megvalósítani. Olyan ötleteket vártunk tőlük, amelyek felhívták a figyelmet és fontos üzeneteket hordoztak minden korosztály számára. Mindez egy kreatív folyamat során történt, amelyben a témával kapcsolatos beszélgető körök alakultak ki.”

Hozzátette, hogy a csereprogram másik kulcseleme a környezeti nap volt, amely során a helyi fiatalokkal közösen dolgoztak, s egy kirándulást is szerveztek. Ennek nem csupán a természet megismerése volt a célja, hanem az is, hogy közben megtisztítsák a környezetet a hulladéktól, ezzel is felhívva a figyelmet az önkéntesség és a társadalmi felelősségvállalás fontosságára.

Babindák Ernő kiemelte, hogy a módszerek között előtérbe került a projektmunka, a műhelymunka, a beszélgetés, a szerepjáték, továbbá szituációs játékok és interaktív csapatjátékok is zajlottak.

A projekt végső célja, hogy új gondolkodásmóddal ruházza fel a fiatalokat, s előmozdítsa a környezettudatosságot, a toleranciát és az aktív állampolgári szerepvállalást. A csereprogram célja, hogy hosszú távú közösségi szerepvállalást és fenntartható gyakorlatokat kezdeményezzen, emlékezetes műalkotásokat hozzon létre, s elősegítse a hosszú távú közösségi elkötelezettséget”

– tette hozzá.

A projekt megvalósulását az Európai Unió Erasmus+ programjának költségvetése biztosította.
Romane Jile
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.