2025. február 4., 17:32

Száraz László és Erzsébet, akik fiatal koruktól együtt lélegeznek a Csemadokkal

Nevük összefonódott a nagykéri Csemadokkal, ahol szórvány sorban óvják kultúránkat, hagyományainkat. Nemrég Csemadok Közművelődési Díjban részesült a házaspár. Együtt, hiszen mindketten a szervezet tevékeny tagjai, egymást támogatják a közösségért végzett munkában.

Száraz Laci és Erzsi
Galéria
+9 kép a galériában
Fotó: -családi archív-

Lacival és Erzsivel egy kávé mellett idézzük szervezeti életüket. A pályázatírásba fektetett időt, a segítést, a fellépést nem is érzik munkának, mert ők is felhőtlenül tudnak szórakozni, élvezik a közösségi létet.

Elvarázsol, milyen beleéléssel, humorral idézik a múltat.

Emlékszel, amikor Bécsbe és Pellérdre az utat oda-vissza végig énekeltük és egyszer se ismételtünk? És amikor vittük a gyerekeket a buszon, a kisebb még csak pár hónapos volt… És arra, amikor a pomázi tábor éjjeli hajókirándulásán kétszáz néptáncos énekelt egyszerre Budapesten a Dunán?”

A díjra nem számítottak, csak akkor kezdték sejteni, amikor jött a telefon, január 19-re ne tervezzenek semmit.

Laci már ötödikes korában belépett a Csemadokba, amikor bevitték osztályukba a belépési nyilatkozatot, de ez nem hozott nagy változást, hiszen társaival együtt óvodás koruktól szerepelte a csemadokos rendezvényeken. Erzsi Nagycétényből származik, társaival már tizenöt évesen néptánccsoportot alapítottak, ami sajnos csak egy évadot működött, mert a vezetőjük megbetegedett, de felbomlásuk után rögtön bevonták őket az éneklőcsoportba.

A nagykéri Csemadok énekkara
A nagykéri Csemadok énekkara
Fotó:  -családi archív-

Nagycétény szomszéd falu, de nem nagyon ismerte egymást a két falu népe, mivel a Nyitra folyó régi fahídja tönkrement. Csak, amikor az akkori polgármester szerzett katonai vashidat, akkor tudták egymást látogatni. „Az lett a vesztem” – mosolyog Laci huncutul - ott ismertem meg Erzsikét, aki később a feleségem lett. Hoztam egy énekest a faluba, hiszen nyomban a nagykéri énekkar tagja lett.

2008-ban elvállaltam a Csemadok elnöki posztját és tartott 16 évig. Pörgött az élet, megünnepeltünk minden magyar ünnepet, szónokokat hívtunk, szorosan együttműködtünk az egyházzal. Mivel nálunk a mai napig sokan járnak templomba, arra ügyeltünk, hogy a mise idejére ne tervezzünk semmit. Író-olvasó találkozók, tánctalálkozók, nótaestek, vidám színpadi előadások váltották egymást”

– sorolja Laci.

Nagykér nótaest
Fotó:  -családi archív-

Külön kitért még a nótaestekre, amelyekre még a kezdetekben énekeseket hívtak, de ezen hamar változtattak. Lakodalmasra vették a figurát, meghívják a baráti énekkarokat, a cigányzenekar a fülükbe húzza, s jó bor mellett késő estig nótáznak és mulatoztak.

Fellépésre készülve
Fellépésre készülve
Fotó:  -családi archív-

Erzsike a nagykéri Mórinca néptánccsoport szíve-lelke.

A Móricának korosztályok szerint három csoportja van. Szervezem a tánccsoportok próbáit, fellépéseit, a táborokat, de viseletet is varrok és gyöngysort is készítek a táncosoknak. Sok energiát fektetek a tánccsoportokba, csakúgy, mint sokan mások a faluból. Itt kiemelném csapattársamat Szabó Szilviát, akivel közösen irányítjuk az Apró a Kis és a Nagy Mórincások táncos életét. Az anyukák segítenek öltözködni, hajat fonnak, az apuka hordja a táncosokat próbára”

– sorolja Erzsi.

Hozzáfűzi, a legnagyobb gond mindig a koreográfusok illetményének előteremtésével volt, mert pályázat nélkül nagyon nehéz volt ezeknek a szakembereknek az útiköltségét és munkadíját fedezni, bár a legtöbben még a „majd talán” időszakban is végezték a feladatukat, hiszen a táncosokért dolgoztak. Nagyon nagy könnyebbség, hogy a Csoóri Sándor Alap elkezdte a külhoni táncosok támogatását, van pénz cipőre, ruhára, koreográfiára.

Mórincások
Mórincások
Fotó:  -családi archív-
Ruhatárunk már szinte akkora, mint az Ifjú Szíveké – kalotaszegi, magyarbődi, mezőségi, zoboraljai Kolonyból és Nagycétényből, felcsíki, szatmári, sárközi viseletük is van. Sajnos a nagykéri eredeti viselet nem maradt meg, csak leírás formájában, meg babákon, amit Gyurcsek Ili néni készített nagyanyja elmondása alapján. A fellépő ruhákat általában a Zoboraljai Örökség Őrzői Népművészet mestere, a pogrányi Balkó Szilvia varrja, a szoknyákat, kötényeket, alsószoknyákat és a gyöngysorokat én készítem”

– teszi hozzá Erzsi.

A Mórinca épp a felívelés időszakában van és ismét megmérettetésre készülnek. Két éve voltak a TáncPódium – Szlovákiai Magyar Néptáncosok Szakmai Minősítő Gáláján, ahol bár városi tánccsoportokkal mérték össze magunkat, nagyon jó minősítést kaptak. Gyermekeik táncoltak a Csemadok 70. és 75. évfordulója országos gáláján. Járnak a zselízi Országos Népművészeti Fesztiválra, itt a Felvidéken sok országos rendezvényre, Magyarországra, Erdélybe.

A Mórinca citerásokra is büszkék vagyunk, az első citerákat még Magyarországról csempészte át Szabó József. Azóta szépen összecsiszolódtak, keresettek és sikeresek, mára nekik is van gyerekcsoportjuk. Itt említeném meg, Erzsikével mindketten tagjai vagyunk a Nagykéri Vegyes Éneklőcsoportnak, Gróf György vezetése alatt nyertük meg 2010-ben a Vas Lajos díjat, 2024-ben pedig a Csemadok Érdemes Csoportja díjban részesültünk”

– emeli ki Laci hozzáfűzve, nehéz összehozni minden csoport próbáját, mert szinte ugyanazok a gyerekek néptáncolnak, citeráznak, fociznak, de próbálják őket táborozással, utazással jutalmazni, amit mindig nagyon várnak.

A nagykéri Csemadok
Fotó:  -családi archív-

A nagykéri Csemadok igen népes, 240-250 tagjuk van. László, bár lemondott az alapszervezet elnöki tisztségéről, mivel már nem tudta összeegyeztetni a munkájával, lelkesen szervezi tovább a rendezvényeket, segíti a fiatal vezetőket. Tíz éve a Csemadok Érsekújvári Területi Választmány elnökségének is tagja, feleségével ott vannak a járási rendezvények szervezőgárdájában.

A ma7 portál az olvasók nevében is gratulál a díjhoz, jó egészséget és további lelkes szervezőmunkát kívánva.

Nagykéri Csemadok
Galéria
+9 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.