Szabad és Kakukktojás 2. Nagymácsédon a magyar tánc „ifjú szívei”
A Felvidéken turnézik az Ifjú Szivek Táncszínház. A turnét a Bodrogközben kezdték a táncosok és a mátyusföldi Felsőszeliben fejezik be október 8-án. A régióbeli Nagymácséd magyar iskolásainak a Szabad című válogatást mutatták be interaktívan. Nagymácsédon és a turné több állomásán is sor kerül a Kakukktojás 2 darabra is.

Az ősz folyamán a dél-szlovákiai régiókban turnézik az Ifjú Szivek táncszínház. A táncosokkal és zenekarukkal Nagymácsédon találkoztunk október 3-án, ahol a délelőtti órákban a helyi Mészáros Dávid Alapiskola és Óvoda tanulóinak adták elő a Szabad című előadást. Ez a darab egy válogatás a társulat elmúlt években bemutatott műsorok legsikeresebb koreográfiáiból.
Az esti órákban az Ifjú Szivek a nagyközönség előtt lép színpadra a mátyusföldi településen a Kakukktojás 2 darabbal.
Az Ifjú Szivek tíz tagból és egy négytagú zenekarból áll, szívesen turnéznak és táncolnak mindenhol, ahová szeretettel hívják őket. A társulat 5 pár táncosa és vonósnégyese évente átlagosan 60-70 alkalommal lép színpadra, elsősorban Dél-Szlovákia magyarlakta településein, melyek közül sokan évente visszahívják a táncszínházat.
A turnékörút 17 napon át tart, Bodrogszerdahelyen kezdődött és a jövő héten, október 8-án végződik a mátyusföldi Felsőszeliben.Több mint 25 előadást tartalmaz ez az őszi körút, a nagymácsédi a tizenhetedik – tudtuk meg a társulat tánckarvezetőjétől, Varsányi Zsófiától.
A nagymácsédi alapiskolások és óvodások nagy kedvvel hallgatták és nézték az egyik legsikeresebb felvidéki táncszínház színpadi pezsgését. Az előadók többféle magyar tánccal – mint például a csárdással vagy a legényessel – is megismertették az ifjúságot, bekapcsolva a legkisebbeket is az előadás menetébe.
„Délelőtt jellemzően az iskolákat látogatjuk meg a Szabad című előadás interaktív, gyerekeknek készült változatával, az esti órákban a nagyközönség ismerheti meg a Kakukktojás 2 című, egészestés korreográfiát. Fontos, hogy a gyerekeket, a fiatalokat interaktívan bekapcsoljuk az előadásba, hiszen így válik élővé a hagyomány.
– magyarázta Varsányi Zsófia. Így a gyerekek is megismerkednek a magyar néptánckutatás legmeghatározóbb alakjával, Martin Györggyel.
Az ő kutatásai és megállapításai nélkül lehetetlen lenne értelmezni mi is az, amit ma néptáncnak hívunk.
