2024. március 12., 20:10

Spiritusz Zselízen, Zichó Viktorral

2024. március 12-ére szervezték meg a Spiritusz – beszélgetések a zselízi alapiskolásokkal elnevezésű rendezvénysorozat második alkalmát.

Zichó
Galéria
+4 kép a galériában
Fotó: Bíró Bernadett

A zselízi oktatási intézmény által életre hívott programfolyam első vendége februárban N. Tóth Anikó író, egyetemi tanár volt, ezúttal pedig Zichó Viktor energetikai mérnök és extrémsportoló látogatott el a helyi Magyar Házba, ahol 64 felső tagozatos tanulóval találkozott.

A történet 2014-ben kezdődött, amikor még egyetemista voltam. Ekkor olvastam el a magyarok őshazáját kereső, a magyarral rokon népeket felkutatni óhajtó Kőrösi Csoma Sándor útinaplóját, s annyira megfogott ez a történet, hogy elhatároztam, én is végigjárom ezt az utat. Teltek-múltak az évek, elvégeztem az egyetemet, s végül Kőrösi Csoma Sándor indulásának 200. évfordulóján, 2019 júliusában a budapesti Hősök teréről vágtam neki, hogy átszeljem a Hortobágyot, és eljussak Csomakőrösre, Kőrösi szülőházához, majd onnan végső nyughelyéig, az indiai Dardzsilingig. Mindezt kizárólag biciklivel”

– elevenítette fel Zichó Viktor. Mint mondta, véleménye szerint utazni nagyon is pazarló dolog, s egy óriási luxusigényt elégítünk ki vele. Éppen ezért ő a lehető legtöbb alkalommal igyekszik az ilyen luxusigényeit a környezetre kevésbé káros módokon kielégíteni: bringázik, stoppol, gyalogol. Nem mellesleg a zselízi alapiskolásokhoz is kerékpáron érkezett…

Tizenegy hónapon keresztül, Románián, Bulgárián, Törökországon, Szírián, Irakon, Iránon, Türkmenisztánon, Üzbegisztánon, Tádzsikisztánon és Afganisztánon át, átlagosan napi 80–120 kilométert tekerve haladt, hogy elérje célját, Indiát. Nem hátráltatta őt sem az 53 Celsius-fokos sivatagi hőség, sem a homokvihar, s a mínusz 20 Celsius-fokban történő éjszakázás sem tántorította el, ha pedig a szükség úgy kívánta, a háromezer méter fölötti havas tájon a hátán cipelte a kerékpárját.

Az összesen 13 ezer letekert kilométer számos tapasztalattal, kalanddal, élménnyel gazdagította. Különleges zarándokútja során részt vett egy üzbég esküvőn; volt, hogy a kurd fegyveres erők látták vendégül, s az is megesett, hogy csak álruhában tudta folytatni útját. Kémkedés – természetesen alaptalan – vádja miatt négy hétig egy pakisztáni börtönben raboskodott, a koronavírus-járvány idején pedig nyolc hetet töltött egy indiai kórházban, ahonnan ugyan megszökött, a rendőrség azonban még 200 kilométerre a helyszíntől is megtalálta, s visszaszállította.

A rengeteg kalandon túl, mint mondja, akkor van igazán értelme a különleges teljesítményeknek, a kiemelkedő expedícióknak, ha azokkal tud másokat inspirálni, vagy adhat valami hasznosat a társadalomnak.

Zichó
Galéria
+4 kép a galériában

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.