Slachta Margit-konferencia Kassán
Slachta Margit, az első magyar női parlamenti képviselő emléke előtt tisztelgett a Magyar Szövetség Nőtagozata és az Eleven Nők Fóruma Kassán rendezett konferenciájával.

A kassai születésű Slachta Margit volt a magyar országgyűlés első női képviselője. Szembeszállt kora mindkét puszító ideológiájával, a fasizmussal és a kommunizmussal, ő alapította a Szociális Testvérek Társaságát, rendházaiban több ezer embert bújtatott a német megszállás alatt. A szlovákiai zsidók deportálását XII. Pius pápa az ő közbenjárására állíttatta le a 1943-ban. Később el kellett hagyja hazáját, USA-ban, Buffalóban halt meg. A konferencia névadásának célja, hogy munkássága újra köztudatba kerüljön.
A női politikai szerepvállalás felelősség is
Hetey Ágota főkonzul köszöntőjében kiemelte, a 20. századi női jogvédő mozgalom kiemelkedő alakja korát megelőzve állt ki a nők jogaiért. Felismerte, hogy a társadalom legnagyobb problémái a szegénység, a nők és az elnyomottak helyzetéből erednek, és ezek javításában a nők tehetnének a legtöbbet, ha ehhez megfelelő jogokat és lehetőséget kapnának. A magyar törvényhozás első női képviselőjeként a szociális munka, a politikai aktivizmus és a női jogok bátor hirdetője volt, az emberi jogokért folytatott harc számára nem csupán politikai kérdés volt, hanem erkölcsi kötelesség is, mondta a főkonzul.
Hozzátette, Slachta Margit felismerte, hogy a női politikai szerepvállalás nemcsak jog, hanem felelősség is. Mint mondta, a politika férfiak által dominált világába lépve a nők ereje abban rejlik, hogy olyan empátiával, igazságságérzettel, szolidaritásérzettel bírnak, amelynek köszönhetően képesek harmóniát teremteni, nemcsak a családon belül.
„Slachta Margit munkássága ma is példaértékű. Világosan látta, hogy az egyéni sorsok és a közösség sorsa összefonódik. A mai elmagányosodó társadalomban még inkább szükség van az egymásra figyelésre, a közösségek összetartó erejére, és ebben a nőknek továbbra is kiemelkedő szerepük van” – hangsúlyozta Hetey Ágota.
Témái ma is aktuálisak
Gergely Papp Adrianna, a Magyar Szövetség Nőtagozata elnöke üdvözölte a jelenlévőket és örömét fejezte ki, hogy sokan eljöttek. Mint mondta, Slachta Margit olyan témákat feszegetett, amelyek még ma is aktuálisak. Kiemelte, minden változik, a nők szerepe is változik a társadalomban, és ezért van szükség ilyen konferenciákra.
„Minél szélesebb körben kell ilyen párbeszédet folytatni, hisz azokat a témákat, amelyek fontosak számunkra, együtt, szisztematikusan, rendszerbe foglalva kell kezelni” – mondta. „Az a feladatunk, hogy ráirányítsuk a figyelmet az ismert és kevésbé ismert problémákra, és úgy gondolom, ennek a konferenciának ez a küldetése” – tette hozzá, örömét fejezve ki, hogy a rendezvényen a politikum, a civil szféra, a nőegyletek, az egyház, az oktatásügy is képviselteti magát.
Egyetemes értékeket kapcsolt össze
Gubík László, a Magyar Szövetség elnöke köszöntőjében kiemelte, a Slachta Margit képviselte erények és értékek nélkülözhetetlen részei és szerves esszenciái kell, hogy legyenek a közéletnek. Mint mondta, ahhoz a keresztényszociális gondolkodói réteghez, politikusi körhöz tartozok, akik elkötelezett hívei voltak a felvidéki magyar ügynek, a magyar, szlovák és a többi nemzetiség együttműködésének és a kereszténység képviseletének. Akik megmutatták, hogy a vidéken, falun élők, a világháború után az árvák, egyedül maradtak, a szociális szegénységben élők nem csak a baloldaltól remélhettek jogokat, hanem van erre keresztény, jobboldali alternatíva is.
„Slachta Margit ebből a generációból származott, ebből a generációból nyerte a szellemi táplálékot. Amikor parlamenti képviselő lett, a honatyák nem véletlenül nevezték úgy az egyedüli honanyát az akkori magyar parlamentben, hogy ő az egyedüli férfi Budapesten. Azt hiszem, ez mindent elmond az ő elkötelezettségéről, elvhűségéről, bátorságáról” – fogalmazott.
Kiemelte, Slachta Margit nem ideológiák mentén szervezte meg a közösségét, a politikát, hanem össze tudott kapcsolni egyetemes értékeket, a kereszténységet és a szociális érzékenységet.
„Ha megnézzük, mi a feladatunk ma, hogy tudunk életképes, bátor és működő közösséget szervezni és alkotni, akkor ez a mentalitás álljon előttünk. Ne ideológiák mentén szervezzük meg a közösséget, hanem kapcsoljunk össze működő modelleket, mondjuk a lokalitás szeretetét és a patriotizmust, a hazaszeretetet, és megkapjuk a lokálpatriotizmust, ami talán működőképes kereteket tud biztosítani a felvidéki magyar közösségnek, azon belül pedig a magyar női vezetőknek” – mondta Gubík László.
Előadások és kerekasztal
A konferencia résztvevői előadásokat hallgathattak meg, illetve a Kárpát-medencei női szervezetek képviselőinek kerekasztal-beszélgetését, amelyen Csöbör Katalin parlamenti képviselő, a Nő a Siker Alapítvány alapítója, Biró Rozália parlamenti képviselő, az RMDSZ és az EPP Nőszervezeteinek elnöke, Sípos Hajnalka, a Vajdasági Magyar Szövetség Női Fóruma elnöke, Balogh Lívia, a KMKSZ elnökségi tagja, a Kárpátaljai Megyei Tanács képviselője, Batthyány-Schmidt Margit, a Magyar Női Unió Egyesület elnöke, Gergely Papp Adrianna, a Magyar Szövetség Nőtagozata elnöke és Bauer Ildikó a Nőtagozat alelnöke vitatták meg a nők közéleti szerepvállalásának fontosságát és osztották meg a jó gyakorlatokat.
