2025. január 18., 11:12

Sajó-szennyezés: ismét dolgoznak a bányában

Megkezdődött a munka újabb szakasza az alsósajói vasércbányában, ahol azt igyekeznek megakadályozni, hogy a szennyezett bányavíz a Sajóba folyjék. A közel 740 ezer eurós projektnek hat hónapon belül kellene befejeződnie.

Sajó, szennyezés, Alsósajó, bánya, alsósajói vízszennyeződés
Fotó: MH SR

Az alsósajói vasércbányából kifolyó, rengeteg vasvegyület, valamint más veszélyes nehézfémeket, átmeneti- és félfémeket, például nikkelt, mangánt, cinket vagy arzént tartalmazó bányavíz 2022 eleje óta szennyezi a Sajó vizét. Tavaly július óta a Központi Bányamentő Állomás (HBZS) munkatársai dolgoztak azon, hogy átirányítsák a bányavizeket, elválasszák egymástól a szennyezett vizet a bányába befolyó tisztától. A munkát decemberben fejezték be. Összesen hét objektumot építettek, elsősorban gátakat és egy kéményszerű, függőleges kürtőt, amely szintén a víz elvezetésére szolgál – tájékoztatott Stanislav Paulík, a HBZS igazgatója.

Sajó, szennyezés, Alsósajó, bánya, alsósajói vízszennyeződés
Fotó:  TASR

Az Ércbányák állami vállalat 2024 decemberében választotta ki a munka folytatására kiírt versenypályázat győztesét, amely az Elgeo-Banská és a Hornonitrianske bane Prievidza vállalat társulása lett. A közel 740 ezer eurós projektnek hat hónapon belül, június 23-ig kellene befejeződnie – közölte Karol Weis, az állami vállalat igazgatója.

A munkálatok már folynak, konkrétan a József és a Manó bányaművek stabilitásának biztosítása kapcsán. Több pontot sikerült azonosítani, ahol a bányavíz bejut a főfolyosóba. Megtörtént a szükséges bányászati-építési anyagok egy részének beszerzése. A szükséges szemle elvégzése után, ami a Gabriella aknába történő leszállással jár együtt, az esetleges kényszerű módosítások bekerülnek a technológiai tervbe, majd kidolgozásra kerülnek a Gabriella aknában elvégzendő munkák részletei. Ezek megvalósítása január végén kezdődhet”

– fejtette ki Weis.

A tervek szerint a következő fél év során egyebek mellett a Manó táróban kiépítik a már állandónak szánt csatorna- és csővezetéket. „Ezt követően, miután állandósult a Márta tárnából kifolyó szennyezett bányavíz mennyisége, monitorozási folyamat kezdődik, a kiértékelt paraméterek alapján hozzáláthatunk az esetleges további intézkedések meghatározásához” – tette hozzá Weis.

2022-03-12 Sajó, szennyezés, Pelsőc
Fotó:  Fábián Gergely

Az Ércbányák a következő hetekben közbeszerzést ír ki két vészhelyzeti tározómedence, valamint a vízszabályozó technológia kiépítésére. Emellett 2025 folyamán az állami vállalat saját erőforrásaival földmunkákat tervez a területen, egyebek mellett bekötőutak és munkaterületek kialakítását. Az ezekhez szükséges telkek megvásárlására vagy hosszú távú bérletére vonatkozó szerződéseket már 2024-ben előkészítették és megkötötték.

Sajó, szennyezés, környezeti katasztrófa
Fotó:  Fábián Gergely

A 2008-ban bezárt alsósajói vasércbányából kifolyó víz 2022 elején festette rozsdaszínűre a Sajó vizét. Mint kiderült, a bányavíz rengeteg vasvegyületet, valamint más veszélyes nehézfémeket, nikkelt, mangánt, cinket és arzént tartalmaz. Egy fél év elteltével ugyan sikerült csökkenteni a folyóba jutó szennyezett víz mennyiségét, de teljesen megállítani nem tudták.

A Rozsnyói-, Nagyrőcei- és Rimaszombati járásra vonatkozóan, amelyeken átfolyik a Sajó, rendkívüli helyzetet hirdetett a kormány. 2024 nyarán ismét emelkedni kezdett a kiáramló víz mennyisége, emiatt a kabinet június elején 1,5 millió eurót különített el a probléma megoldására.

Egy hónappal később neki is láttak a munkának. Augusztusban az állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági felügyelet megtiltotta a Sajóból kifogott halak fogyasztását, a húsuk magas arzéntartalma miatt. Szeptemberben a magyarországi Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal is közölte, a rendelkezésre álló információk, valamint a laboratóriumi vizsgálatok alapján nem javasolja a Sajóból kifogott halak fogyasztását.

A témáról a Magyar7 hetilap következő számában olvashatnak bővebben.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.