„Sajátos varázsló, már-már alkimista” – Berend Iván képei Párkányban
Különösen gazdag kiállítás nyílt Párkányban Berend Iván műveiből. Az Álmok – Színek – Ragyogás elnevezésű tárlat az egyedi, nemrégiben elhunyt művész munkásságát öleli fel. A kiállítás kurátora Jobbágy Ilona a művész és feleségének jó barátja, akinek célja Berend Iván művészetének bemutatása és éltetése minél szélesebb körben. Ennek első állomása a párkányi bemutató.

Az eseményen Raczkó Rita, a Barta Gyula Galéria vezetője és Himmler György, a Párkány és Vidéke Kulturális Társulás elnöke köszöntötték az érdeklődőket. A civil szervezet és a városi intézmény közösen szorgalmazták a tárlat létrejöttét.
„Mikor Ilonával megismerkedtünk és ellátogattunk hozzá, megláttuk ezeket a gyönyörű festményeket, melyekkel tele van a lakása. Olyan kincsek rejtőznek ott, amelyeket meg kell mutatni!” – mondta el Himmler György, majd kifejtette, Berend Iván a Vajdaságban született, ám élete jelentős részét Németországban töltötte. Műveinek nagy része ott született. Talán ez is okozhatja, hogy Berend Iván nevét még nem ismerik annyian, mint amennyit művészi nagysága indokolna.
Ezen kíván változtatni Jobbágy Ilona, a kiállítás kurátora, ki ezt a szerepkört a művész feleségétől feladatul kapta. Ő kérte, hogy halála után férje műveit juttassa el minél több helyre. Ilona, ígéretéhez hűen munkához látott, s igyekezetének első gyümölcse a gazdag párkányi expo. A következő Tahitótfaluban lesz.
„Ez az első olyan Berend kiállítás, ahol ilyen sok képpel megjelenhettünk. Iván életre szóló barátnőm férje volt, tavaly és tavalyelőtt hagyták el a földi világot, rám bízva a képek további sorsát: Márta azt kérte halálos ágyán, hogy igyekezzek minél szélesebb körben megismertetni férje művészetét.” Berend Iván 1966-70 között a budapesti Képzőművészeti Főiskolán végezte tanulmányait. Azok közé a művészek közé tartozott, aki hálás volt alma materének. „Mindent megtanulhattuk, amire szükségünk volt” – vallotta. Tanárai Barcsay Jenő és Konecsni György voltak. 1974- ben emigrált, és Münchenben telepedett le. Később, a 2000-es években Dunabogdányban vásárolt házat, nagyon kötődött a Dunakanyarhoz, oda vágyódott, erre a vidékre. „Hatalmas élmény ezek között a képek között lenni, művészete többet érdemel, mint hogy egyszer-egyszer felbukkanjon a neve” – mondta Jobbágy Ilona, aki Feledy Balázs művészetkritikus elemzését olvasta fel Berend műveiről.
Abból kiderült, a disszidálás után „hazatérés megtagadása” címén büntetőeljárást folyt Berend ellen, két és fél évre el is ítélték. A München környékén élő és dolgozó művész viszont mindig szeretettel gondolt szülőföldjére. Értékrendjében magyarsága központi helyen volt, munkájában szívós, kitartó, mindig türelmes volt. Személyiségét bölcsesség, természetesség jellemezte, óriási szakmai tudásával nem fért össze semmiféle nagyképűség. Foglalkozott festészettel, grafikával, reklámgrafikával, fotógrafikával és animációval. Munkái első pillantásra megragadják a nézőt, azonnal feltűnik azok mívessége, sajátos historikus szemlélete. Nagy tradicionalista, művészi magatartását, nézetrendszerét is a hagyományra építette – állt Feledy Balázs méltatásában.
Berend Iván tradicionális volt a témaválasztásban is: nincs utalás nyomasztó kortársi életformára, városi látványra, urbánus életszemléletre, feszített emberi viszonyainkra, dekadenciára, nincs sehol erőszak, brutalitás. Mindenütt a historikus, szakrális élményeket kereste, ezek jelentettek számára inspirációt, muníciót. Nagy hatással voltak rá a műemlékek, a késő gótika, a reneszánsz és a németalföldi festészet. Formálták művészi formavilágát szentendrei élményei is, a XX. századi kisváros szépségei, avantgárdnak is nevezhető művészi szuggesztivitása. Berend hihetetlenül igényes a technikai kivitelezésben, egyéni színkultúra jellemzi. Munkái sajátos emelkedettséget árasztanak, melyeket áthat az értékek tisztelete, s az ezekkel való erős azonosulás. Kivételes ízlésű, sajátos varázsló, már-már alkimista – hangzottak el a Feledy Balázs művészetkritikus szavai Jobbágy Ilona tolmácsolásában.
A párkányi galéria bensőséges eseményét Pokorny Noel gitárjátéka tette teljessé. A kiállításon mindenki látogató egy Berend Iván képeslapot is kapott, a művész ugyanis hosszasan egy képeslapgyártó cég grafikai igazgatójaként dolgozott.
A képeket március 2-ig tekinthetik meg az érdeklődők a Barta Gyula Galériában.