Roncskocsi - tortúra, avagy mitől fő a komáromi városi rendőrök feje? – KÉPEKKEL
Egyre több a közterületeken huzamos ideig helyet foglaló, a városképet rontó, s a környezetet az azokból kifolyó olajjal is szennyező jármű Komáromban. Azok között vannak lerobbant roncskocsik és olyanok is, amelyeket azért kell elvontatni a tulajdonos költségére, mert nem rendelkeznek hatályos műszaki és/ vagy emissziós vizsgával. Sőt, akadnak, melyeknek majd az akár évekig tartó hagyatéki eljárás során állapítják meg az új tulajdonosát, s addig elmozdíthatatlanok. A komoly stresszforrásnak számító jelenségről Ujj Ernőt, a komáromi városi rendőrség parancsnok-helyettesét kérdeztem.

„E jelenség kapcsán két törvény alapján intézkedhetünk. Egyrészt a hulladékgazdálkodási törvény foglalkozik az olyan elhagyott, régi járművekkel, amelyek szennyezik az életkörnyezetet, és/vagy esztétikailag rontják a városképet. Komárom város illetékesei bírálják el azt, hogy egy-egy esetben valóban ilyen gépkocsiról van-e szó. Ha igen, akkor a meghozott határozatuk értelmében annak üzemeltetőjét felszólítják a jármű mielőbbi eltávolítására. Ha ő erre nem hajlandó, akkor pénzbírságban részesül, s a közút kezelője (ez esetben a város) a kocsit a tulajdonos költségére, az e célra szakosodott cégek segítségével, a kijelölt telephelyre vontathatja el, ahol a tárolási költséget is köteles lesz megfizetni” – fejtette ki Ujj Ernő.
Hozzátette: a belügyminisztérium statisztikai adataiból is kitűnik, hogy miként országszerte, úgy a polgárok komáromi járási és helyi viszonylatban is egyre több gépkocsival rendelkeznek, s ezzel arányosan szintén egyre nő a közterületeken felelőtlenül hátrahagyott, régi autók száma. A lakosok a városi rendőrségnek jelezhetik az ilyen járművek létét, miközben azokat ők a járőrözésük során gyakran észre veszik.
Ugyanez vonatkozik a rendszám nélküli kocsik eltávolítására is. Mindig azon törvény alapján intézkedünk, amely a konkrét esetben hatékonyabb lehet. Azt gondolom, hogy sok kocsitulajdonos „megfeledkezik” az említett vizsgák meglétére vonatkozó kötelességéről, pedig azok hiányában a közlekedésben sem vehetnek részt, ám a használaton kívüli autójukat közterületeken vagy parkolóhelyeken sem „pihentethetik” huzamos ideig. Ugyanis az utóbbi esetben a naponta használt kocsik elől veszik el a helyet”.
Arról is szólt, hogy a városvezetés előbb a Kikötő lakótelepen, majd másutt is tervezi annak szabályozását, hogy ki milyen feltételek mellett foglalhat el egy-egy parkolóhelyet:
Azt is elárulta, hogy mi jelenti a legnagyobb gondot a közterületeken hátrahagyott járművek eltávolításával kapcsolatban.
„Az egyik nagy problémát azon autók léte jelenti, melyek tulajdonosa elhunyt, s a bíróság hosszú ideig tartó hagyatéki eljárás során dönt az olyan tulajdonos személyéről, aki azt köteles lesz eltávolítani. Továbbá az is előfordulhat, hogy az örökösök lemondanak az örökségükről, s ez a kötelesség az örökséggel együtt átszáll az államra, vagy a város a vonatkozó költségekkel együtt vállalja annak teljesítését.
Már olyan esettel is szembesültünk, amikor végrehajtási eljárás során az autót a végrehajtó foglalta le, s ez lassította a kívánatos eljárás menetét. A harmadik körbe pedig azok a magyarországi állampolgárok tartoznak, akik a számukra feleslegessé vált kocsijukat áthozzák az államhatáron, ily´ módon ideát foglalva helyet a közterületeken.
Az efféle kihágások esetén nagyon nehéz nemzetközi viszonylatban lépni. Ha a szlovákiai adatbázisban nem találjuk az ilyen autók azonosító számát és tulajdonosát, akár azok kapcsán a külföldi adatbázisokban kell kutatnunk. Most is foglalkozunk két ilyen rendszám nélküli kocsi ügyével. Előbb - utóbb minden szabálysértőt sikerül azonosítanunk…” – magyarázta a parancsnok - helyettes.
Végül a vonatkozó költségekről is szót ejtett: „Nem elsődleges célunk a helyszíni bírságolás, hanem a megegyezés hívei vagyunk. Ha a járművük elvontatására felszólított polgárok az általunk megszabott határidőn belül eleget tesznek a kötelességüknek, nem vontattatjuk el a kocsijukat, s akár a jelképes pénzbírságtól is mentesülhetnek.
Egyébként a vontatási költség távolságtól függően 50 - 60 euró, a tárolási és likvidálási költséget pedig a városi önkormányzat helyett a telephelyek tulajdonosai szabják meg, s az akár több száz euróra is rúghat. Mindezzel kapcsolatban is szívesen segítünk a hozzánk bizalommal forduló polgároknak”.