2024. november 5., 17:20

Rendszer/Váltás Párkány

A kiállítás a Párkányi Városi Múzeumban nyílt Berta András rendszerváltáskor készített fényképeiből, valamint Kvitek Marián ehhez az időszakhoz fűződő tárgyi gyűjtéséből. Része volt a bemutatónak Soóky László A nagy (cseh)szlovákiai magyar forradalmi gulyásparti című előadás is. 

A résztvevők, akik közöl sokan a rendszerváltás aktív részesei voltak
A résztvevők, akik közöl sokan a rendszerváltás aktív részesei voltak
Fotó: Bokor Klára

Juhász Gyula, a múzeum vezetője röviden ismertette a bársonyos forradalom eseményét és kiteljesedését, amikor a Csehszlovák Kommunista Párt viszonylag békés körülmények között volt kénytelen átadni a hatalmat. Megindultak a rendszerellenes tüntetések a csehszlovák nagyvárosokban, Párkányba tíz nap késéssel érkezett meg a forradalmi hangulat. 

A jelenlévők közül többen is aktív részesei voltunk a párkányi eseményeknek. Az első gyakorlati következmények december 14-én mutatkoztak meg, amikor a kitartó tüntetések és követelések nyomán megtörtént a városi bizottság vezetőinek elbocsátása és 23 pártképviselő visszahívása. A város 1989-ben példátlan karácsonyt élt át, tele politikai tervekkel és reményekkel. Most, 35 év távlatából nézhetünk vissza ezekre a történésekre a kiállítás segítségével, amely ízelítőt ad a kor hangulatából. Nemcsak fényképek, hanem egyenruhák, használati tárgyak, jelvények, kitüntetések is segítik az időutazást – mondta a múzeum vezetője. Hozzáfűzte, a kiállítás fontos része a Bobor Márta zenetanár által megőrzött iratok és fényképek garmadája. Ő akkor a tüntetések egyik szervezője volt és a Nyilvánosság az Erőszak Ellen mozgalom helyi alapítója." 

Bobor Márta akkoriban egész héten a tévét nézte és jegyzetelte az elhangzottakat.

Bobor Márta Alexander Dubčekkel Párkányban
Bobor Márta Alexander Dubčekkel Párkányban

– Nem tudtam a kommunistákkal semmiben sem azonosulni. Bár apám itt alapító tagja volt a kommunista pártnak, és 1948-ban ő lett az első elnöke a helyi nemzeti bizottságnak, de gyakran kritizálta a rendszert és párttársait. Segítőkész, humánus ember volt, a háború alatt sok zsidót megmentett, ezért isteni szerencse, hogy a nyilasok nem lőtték a Dunába. Később ki akart lépni a pártból, de nem engedték. 1968-ban is Dubček mellett volt – mesélte Márta. 

Bobor Márta archívumából

– 1989. november 27-én, az általános sztrájk idején én is kimentem a városháza elé. Beszédet is írtam, remélve, lesz kinek elmondanom. Még senki nem volt ott, amikor láttam, az állomás felől tíz vasutas érkezik transzparensekkel. Az élükre álltam és egyre többen lettünk. Felálltam a városháza lépcsőjére és elmondtam a beszédemet. „Nem akarunk tovább olyan egyéneket a város élén, akik nem teljesítik a feladataikat, csak a privilégiumaikat élvezik. Jogot, szabadságot követelünk. Az igazság győzedelmeskedik!” – emeltem ki beszédemben.  

Végül egyre csak gyűlt a tömeg, jöttek az iskolákból, a gyáriak, Himmler Gyuri. Márta ment hangosítót szerezni és a nagy tömeg előtt még egyszer elmondta beszédét, nagy ovációk közepette.

Ezek után ő és Gombík Róbert, aki a Charta ’77 első magyar aláírója volt, megalapították a Nyilvánosság az Erőszak Ellen (VPN) mozgalom helyi szervezetét. Járták a vidéket, találkozókat szerveztek, buzdítottak. Hogy emellett egy másik alapszervezete is megalakult a Nyilvánosság az Erőszak Ellen mozgalomnak Párkányban, már előrevetítette a békétlenség árnyékát. 

Márta minden dokumentumot és fényképet megőrzött a korról, ami jó alapja lehet egy későbbi kutatásnak erről az érzelmekkel teli, kaotikus időszakról. A kiállítás megnyitójának résztvevői sokáig beszélgettek, felidézték emlékeiket és elmerengtek, hová jutottunk 35 év elteltével.

Megjelent a Magyar7 2024/43.számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.