Reménytelen helyzetben próbálták feltartóztatni a szovjet áradatot - KÉPEKKEL
A Szent László Hadosztály katonáinak kicsindi emlékművénél emlékeztek a hagyományőrzők, a helyiek és a vendégek a hadosztály hős tagjaira, akik 1944 decemberében harcoltak erre az Ipoly-Garam vonalán. A Zsákovics László (az oroszkai hadimúzeum tulajdonosa) szervezte hagyományos Szent László Hadosztály túra is ezzel emlékműsorral fejeződött be.

A Magyar Királyi Honvédség ejtőernyős vadászai a világháború poklában lehetetlen feladatok végrehajtásával, a túlerőben lévő ellenséggel szemben is bizonyították, hogy elit katonák, akik számára csak egyetlen íratlan parancs létezett: A hazáért mindhalálig!
– szavalta az emlékműnél Zsákovics Dániel Szántó Lóránt, Kicsind község díszpolgárának versét.
Pásztor Rita Kicsind polgármestere köszöntő beszédében kiemelte:
Illésfalvi Péter hadtörténész, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum kutatója idézte a hősiesség jelképévé vált hadosztály történetét:
– hangsúlyozta a történész.
Kicsind térsége hatalmas temetővé változott
Illésfalvi Péter elmondta, 1944. december 26-27-28-án már akadozott a katonai adminisztráció, mégis több mint 800 nevet tartalmaz az a veszteséglista, amelynél Kicsind község van feltüntetve. A katonák zöme eltűntként van nyilvántartva. Akkoriban nem volt ilyen enyhe az időjárás – a Garam folyó mindkét partja be volt fagyva, a közepén viszont jégzajlás folyt, sokan vesztek bele a folyóba, amikor megkísérelték az átkelést. Keveseknek sikerült, többeknek nem, a veszteségek pótolhatatlanok voltak. Ősze Ferenc főhadnagyot, akinek jelképes sírja a Garam partján található, még látták a Garam vizébe fordulni és onnan soha többé elő nem bukkant.
Bréda Tivadar, a Memoriae Patrum Honismereti Társulás elnöke is szólt az egybegyűltekhez.
– emelte ki Bréda Tivadar.
Az érsekújvári Gálik Alex a Nagyszombati Hagyományőrző Klub és a magyarországi Koppánymonostori Hagyományőrző Egyesület tagja. De hogy került ezekbe a körökbe?
– mondta el a lelkes fiatal.
Az ünnepséget Kicsind község, a Memoriae Patrum Honismereti Társulás és a Military Historical Museum szervezésében valósult meg. Sóki Csilla gyönyörű éneklésével emelte az emlékezés fényét.