Reiter Krisztina Pogány Erzsébet-díjas
A Szövetség a Közös Célokért Társulás a királyfiakarcsai Petőfi ligetben tartotta tisztújító kongresszusát, amelyen a leköszönő Gubík László helyére Somogyi Alfréd református lelkipásztort, a Selye János Egyetem Református Teológiai Karának dékánját választották meg elnöknek. A kora esti órákban ünnepélyes keretek között adták át a helyi művelődési házban a 2024-es Pogány Erzsébet-díjat.

A SZAKC által megalakított héttagú kuratórium negyedik alkalommal adta át az ún. háttéremberek elismerését, amellyel a társulás egyben néhai igazgatójának, Pogány Erzsébetnek is emléket állít. A díjra minden évben olyan személyeket lehet javasolni, akik legalább 10 éve részt vesznek a civil életben, a közösségépítésben és szervezésben példamutatóak, fáradhatatlan tevékenységet folytattak és folytatnak, továbbá munkásságuk a Felvidékhez kötődik. A kuratóriumot Fekete Irén, Hideghéthy Andrea, Bárdos Gyula, Csémi Szilárd, Ladányi Lajos, Mézes Rudolf és Pogány Tibor alkotják.
Fekete Irén, a kuratórium elnöke ünnepi beszédében kifejtette, a díjjal azokat jutalmazzák, akik azzal a belső meggyőződéssel élik mindennapjaikat, hogy a világ jobbá tételéhez nincs szükségük rivaldafényre, mert erejüket nem a figyelem, nem a csillogás táplálja. Munkájuk nélkül azonban közösségünk nem gyarapodna, nem fejlődhetne.
A díjat Fekete Irén, Somogyi Alfréd és Pogány Tibor adták át Reiter Krisztinának, aki bátorságával, elkötelezettségével és a közösség iránti feltétlen hűségével hosszú évtizedeken át gazdagította a felvidéki magyarság életét. A díjazott fiatal korától építette és erősítette a felvidéki magyar közösséget a keleti végeken anélkül, hogy kereste, vágyta volna az elismerést. Reiter Krisztina eddigi tevékenységét Kiss Beáta, a Femine Fortis – Erős Nők Polgári Társulás vezetője méltatta. Beszédében utalt rá, hogy a társulás nem titkolt célja a hölgyek szerepvállalásának ösztönzése közösségünk életében, hiszen a társadalmi, politikai és kulturális élet vezetői között kevés a nő, ám annál több a háttérben, a szorgos hangyamunkát végzők között. Örömét fejezte ki, hogy idén éppen az ő jelöltjük kaphatja meg ezt az értékes díjat.
Reiter Krisztina 1949. december 26-án született Losoncon, a méltán híres kassai ipariban gépészeti szakon végzett. A közösségi élethez való pozitív viszonya fiatalkorától megmutatkozott, és természetes volt számára, hogy másokon segítsen. Tehetséges volt a csapatépítésben, szervezője és résztvevője volt az ötórai teák rendezvénynek, az Új Nemzedék Néptáncegyüttes, a kassai Csemadok és a Thália életében is szerepet vállalt nem kisebb személyiségek mellett, mint például Kolár Péter, Gágyor Péter vagy Beke Sándor, aki – mint a méltató megjegyezte – nem véletlenül választotta a 75. születésnapjára megjelent könyve keresztanyjának. Kolár Péterrel évtizedeken át szervezte a Somodi Nyári Művelődési Táborokat és a rendszerváltozás után elsők között vett részt teljes vállszélességgel az adománygyűjtésben és a gyertyás tüntetésben a Thália Színházban erdélyi testvéreinkért. Később főszervezője volt az iskolák körüli élőláncnak az anyanyelvi oktatás megsegítéséért. 1990 és 1998 között az Együttélés Politikai Mozgalom kelet-szlovákiai titkára volt. Igyekezett felkarolni a szociálisan nehéz helyzetben lévőket, aktívan bekapcsolódott a női tagozatok munkájába Bauer Edittel, Dolník Erzsébettel, Pogány Erzsébettel (Együttélés), illetve Dobos Krisztinával (MDF). Az 1998 és 2006 közti időszakban a kassai magyar könyvesbolt kínálatát, továbbá a magyar nyelvű újságok forgalmazása mellett a Püski Kiadó és a Madách-Posonium könyvkiadó kiadványait is népszerűsítette. A magyar rendezvényekről való tájékoztatást és jegyárusítást is felvállalta.
Végül a díjazott állt a mikrofon elé, aki megköszönte, hogy rá gondoltak. Mint mondta, első meglepetéséből adódóan, rengeteg emlék felidéződött benne.
Megjelent a Magyar7 2024/48. számában.