Rácz Olivérre emlékeztek Kassán
A magyar kultúra napjának alkalmából Rácz Olivér, költő, író, műfordító, tanárra emlékeztek Kassán, megkoszorúzták emléktábláját, majd egy beszélgetés keretében idézték fel életét.

A Rácz Olivér születésének 105. évfordulóján tartott megemlékezésen megkoszorúzták a Márai Sándor Magyar Tanítási Nyelvű Gimnázium és Alapiskola épületén található emléktábláját. Ünnepi beszédében Buczkó István, Magyarország kassai főkonzulátusának elsőbeosztott konzulja úgy fogalmazott, ez a város az elmúlt évszázadokban ezer szállal kötődött a magyar kultúrához, fontos történelmi események színhelye volt, műemlékei pedig mind a mai napig a magyar kulturális örökség részét képezik. Jeles személyiségek kötődnek hozzá, akik itt éltek és alkottak, illetve megfordultak itt, ki hosszabb, ki rövidebb ideig, Mátyás királytól Bocskaiig, Kazinczytól Márai Sándorig vagy Salkaházi Sárától Rácz Olivérig.
– mondta Buczkó István. Hozzáfűzte, a magyar kultúra volt az, ami az elmúlt századok megrázkódtatásain és katasztrófáin átsegítette és megőrizte a nemzetet. A kultúra volt az a láthatatlan fegyver, ami legyőzte a hódító népeket, nyelveket és eszméket az elmúlt századokban.
– emelte ki a konzul.
Az író unokája, Rácz Noémi, a Löffler Béla Múzeum igazgatója felidézte a nagyszüleinél töltött nyarakat, a hozzájuk kapcsolódó emlékeit, s mint mondta, jelentős részben nekik köszönheti, hogy azzá vált, akivé. Az emléktábla megkoszorúzása után a megemlékezés a Löffler Béla Múzeumban folytatódott.
Hanesz Angelika, a Csemadok Kassai Városi Választmányának elnöke köszöntőjében úgy fogalmazott, a magyar kultúra napja jó alkalom arra, hogy nagyobb figyelmet szenteljünk helyi értékeinknek is, hiszen az elmúlt századokban Kassa ezer szállal kötődött a magyar művelődéshez és történelemhez.
– mondta.
Ezt követően az író életét idézték fel gyermekei, Rácz-Loksa Katalin és ifj. Rácz Olivér, valamint Salamon Pál, akik a beszélgetés során egyebek mellett érintették Rácz Olivér fiatalkorát, a 2. világháború éveit és azt, hogy saját biztonságát is kockáztatva életeket mentett meg, az ezért kapott Világ Igazai kitüntetést, s számos más témát. A beszélgetést követően Kassai balladák címmel dokumentum- és fotókiállítás nyílt, amely bemutatja Rácz Olivér életútját, munkásságát, illetve néhány részlet verseiből és prózai műveiből.
