2025. február 21., 15:45

Pozsony többet ér néhány óránál

A turizmus a világgazdaság egyik legdinamikusabb és leggyorsabban növekvő szegmense. A világjárvány azonban jelentős mértékben visszavetette az ágazatot, a korábbi előrejelzések szerint 2025-re kellene elérnie a járvány előtti, 2019-es szintet. Kérdés azonban, hogy ez sikerül-e. 

pozsony
Fotó: TASR

A számok azt mutatják, hogy Pozsony is fokozatosan kilábal abból a gödörből, amibe a főváros turizmusát a pandémia taszította. Bár az elmúlt évek adatait összehasonlítva a tavalyi évben állt a legközelebb a 2019-es rekordév turisztikai adataihoz, a szakemberek szerint a helyzet lehetne jobb is. A pozitív tendencia ellenére ugyanis a főváros több olyan problémával is szembesül, amely ronthatja külföldi imázsát.

Továbbra sem sikerült például olyan külföldi turistákat idevonzani, akik hosszabb ideig szeretnének a városban tartózkodni. Pedig lenne látnivaló a városban és a környéken is bőven, ami többnapos elfoglaltságot jelentene. A jelenlegi idegenforgalmi államtitkár, Marek Harbuľák korábban azt nyilatkozta, nemcsak Pozsony, hanem egész Szlovákia problémája, hogy nincs megbízható adatgyűjtési rendszer az ide látogatókról, ami egyben hatékonyabb értékelést is lehetővé tenne.
Pár órát töltenek a fővárosban

A környező országokhoz képest még mindig kevesebb turista érkezik hozzánk, pedig Pozsonynak rendkívül előnyös a földrajzi fekvése és az elérhetősége, ráadásul a város történelmi magja gyalogosan is bejárható. Tény azonban, hogy a közeli Béccsel, Budapesttel vagy Prágával nem tudja felvenni a versenyt.

Pozsonynak gondot jelent már a turistacsoportok érkezése is, akár busszal, akár hajóval jönnek ide. A turistacsoportok közlekedése ugyanis az egyik legégetőbb probléma. A kételyeket azzal kapcsolatban, hogy Pozsony turistabarát-e, gyakran megerősítik a városvezetők döntései is, állítják a szakemberek, akik szerint sokat segíthetne az intenzívebb információcsere a város és a beutazó turizmus képviselői között.

Ezért is lenne szükség egy jobb idegenforgalmi stratégiára, amely a város javára válhatna. Probléma, hogy nincsenek kellőképpen népszerűsítve a város egyedi adottságai, kivételes eseményei, a nem szokványos kulturális intézményei és gazdag történelme. Ezért aztán általában csak néhány órára látogatnak Pozsonyba a távolabbról érkező turisták a Bécsből Budapest felé vezető úton. Pozitívumként értékelhető azonban, hogy ezek a külföldi ügyfelek az első látogatás után azt állítják a hazai idegenforgalmi szakemberek kérdéseire válaszolva, hogy szívesen visszatérnének a városba.
pozsony
A főtér karácsonykor
Fotó:  TASR
Sokszínű Pozsony megye

Hosszabb időre úgy is itt marasztalhatnánk a külföldi turistákat, ha a főváros látnivalói mellett megmutatnák nekik Pozsony környékét is. Pozsony megyében ugyanis viszonylag kis területen a vonzó tájjal, a változatos természeti adottságokkal és a fejlett infrastruktúrával megfelelők a feltételek a sokszínű turisztikai kínálathoz. A történelem, a kultúra és a hagyományok ismertetésén kívül, remek gasztronómiával találkozhat itt a külföldi vendég, de kiváló lehetőségeket kínál a megye a vízi turizmus és a borturizmus kedvelői számára is. A megye kulturális örökségének fontos része a műemléki alap, amely rengeteg nemzeti kulturális műemléket foglal magában, ezek részét képezi például a Pozsony-Oroszvár városrészben található egyedülálló római katonai tábor, a Gerulata, amely 2021-ben felkerült az UNESCO világörökségi listájára is.

A megye fontosnak tartja az idegenforgalom fejlesztését. Idei terveit a megyeelnök, Juraj Droba Szlovákia legnagyobb idegenforgalmi vásárán, az idén 30. évfordulóját ünneplő expón mutatta be.

– Pozsony megye egyedülálló régió, amely nemcsak a történelmi emlékek gazdagságát, hanem sokszínű kultúrát, lenyűgöző természeti szépségeket és vonzó turisztikai élményeket is kínál. Emellett előnye, hogy három ország határán fekszik, ahonnan külföldi turisták érkezhetnek hozzánk – fogalmazott az expón a megyeelnök.

Mint mondta, mindegyik kistérségnek megvan a maga varázsa, ami kihagyhatatlan. A Duna régiót elsősorban a víz köti össze – legyen szó a Duna-szigetekről vagy a Szenci-tavakról, amelyek ideális lehetőséget kínálnak a vízi turizmus számára. Az erdőháti térség elsősorban természeti szépségeket, történelmi emlékeket, valamint vízi és szabadidős sportolási lehetőségeket kínál. A Kis-Kárpátok térsége pedig Szlovákia jelentős szőlőtermő területe, és a borturizmus mellett elsősorban kulturális emlékeket és népi hagyományokat kínál gazdag turisztikai lehetőségekkel a Kis-Kárpátokban. Pozsony, a Duna-parti város pedig tele van történelemmel, kultúrával és egyedi hangulattal, hangsúlyozta Juraj Droba.

A megyeelnök bemutatta azt a négy tematikus turistaútvonalat is, amelyeket a megye folyamatosan fejleszt, és amelyek autentikus élményeket kínálnak az ide látogatóknak. Ezek egyike a nemesi családok tematikus útvonala, amely a Pálffy és az Esterházy család történelmi és kulturális örökségét térképezi fel.

– A mai Pozsony megye területén számos olyan műemlék van, amelyet a nagy és befolyásos nemesi családoknak köszönhetünk. A megyei önkormányzat szeretné megmenteni az épített örökséget, amivel az idegenforgalom is fejleszthető. Az Esterházy és Pálffy-

út célja viszont nem a műemlékek megmentése, hanem azok jelentőségének megismertetése a nagyközönséggel – fogalmazott lapunknak Neszméri Tünde megyei képviselő. Hozzátette, ezt határon átnyúló pályázatok, tehát külső források bevonásával szeretné az önkormányzat elérni.

– Az információs táblák kihelyezésével, hasonlóan, mint a tanösvények esetében, az épületek jelentőségét, keletkezésük történetét leírásokból és képek segítségével ismerhetjük meg. Az útvonalakon jelzőtáblák is lesznek, merre induljunk el, ha a Pálffy-, és merre, ha az Esterházy-palotát szeretnénk látni – mondta a képviselő. Az Esterházy és a Pálffy családok az egykori vármegye életében igen jelentősek voltak, ezekre felhívni a figyelmet nemcsak az idegenforgalom szempontjából fontos, hanem a múltunk megismerésének, feltárásának szempontjából is, tette hozzá.

– Hiszem, hogy a régiók közötti együttműködés és a turizmus fejlődése mellett ez nekünk, magyaroknak is fontos, hiszen az Esterházy és a Pálffy családok nélkül nemcsak a mai Pozsony megye lenne szegényebb, hanem a magyarság, sőt az egész közép-európai térség is – hangsúlyozta Neszméri Tünde, Pozsony megyei képviselő.

A megye szeretné kiaknázni a Duna folyóban rejlő lehetőségeket is. A Duna-szigetek koncepció magában foglalja a Kis-Dunát, a Nagy-Dunát, a Mosoni Dunát és a Morva folyó vízgyűjtő területét. Juraj Droba hangsúlyozta, a cél a vízi turizmus fejlesztése az egész megyében. 2025-ben a megye több mint 6 millió eurót fektet a turizmus fejlesztésébe, beleértve az infrastruktúrát is. Csaknem 1,5 millió eurót pedig a megye népszerűsítésére fordítanak ebben az évben.

Megjelent a Magyar7 2025/6. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.