2025. március 21., 17:12

Pipafüst, pöfékelés és döröckölő – nagy sikerrel zárult a Galántai Honismereti Múzeum különleges rendezvénye

Pipakóstoló rendezvénnyel zárta a Galántai Honismereti Múzeum az időszakos pipakiállítás tárlatot. A múzeum udvarán hölgyek és urak tanulgatták a pipázás ősi mesterségének csínját-bínját. Karcos pipafüstbe burkolózva versenyeztek, kinek a pipája ég javában a legtovább. Pipafüst, pöfékelés, döröckölés, jó borok és sajtok – ilyen egy nem mindennapi közösségi est a Mátyusföldön.

Pipázás
Galéria
+1 kép a galériában
Még Győrből, valamint a környező falvakból is sokan érkeztek a még nem látott rendezvényre
Fotó: Szomolai Andrea

Meghökkentő lehet olvasni, hogy közel ötven ember tanul pipázni egy múzeum udvarán. Pedig ez történt a Galántai Honismereti Múzeum átriumában. A múzeum dolgozói egy elvetemült ötletet megvalósítva pöfékelésre hívoggatták a látogatókat. Ezzel a rendezvénnyel zárult a múzeum időszakos tárlata, amely a pipázás hagyományát mutatta be.

Rengetegen gyülekeztek a múzeum udvarán, hölgyek, urak is kíváncsiak voltak, mire is csábítgatja őket egy beígért pipabemutató est. Érkezéskor minden látogató egy kezdőcsomagot kapott, amely tartalmazta a pipázáshoz szükséges alapeszközöket.

Pipázás
Mindenki megkapta a kezdőcsomagot. A szervezők kegyesek voltak, a kezdőknek tíz gyufaszálat biztosítottak a pöfékeléshez
Fotó:  Szomolai Andrea

Az estet a múzeum kurátora, Holop Zsóka nyitotta meg, a múzeumigazgató Takács Mihály maga is úgy döntött, „beszáll a buliba“ és megtanul együtt pöfékelni a vendégekkel. Azonban ha azt hinnék, hogy a pipázás, illetve pöfékelés művészete az urak huncutsága, tévednek. A bemutató házigazdája ugyanis két hölgy volt - Novák Margaréta és Tkáč Veronika, aki Szlovákia friss női pipabajnoka –, a Nyitrai Pipaklub tapasztalt tagjai. Szenvedélyesen osztották meg tudásukat az érdeklődőkkel. A hölgyek nemcsak a pipázás történetéről és kulturális jelentőségéről meséltek, hanem gyakorlati útmutatást is adtak.

A résztvevők kukoricapipát használtak, és megtanulták, hogyan kell megfelelően megtömni a pipát, hogyan lehet helyesen meggyújtani és hogyan kell lassan, élvezettel szívni a füstöt. Megismerkedtünk a „döröckölő” fogalmával is, amely a dohány tömörítéséhez és a hamu kezeléséhez szükséges eszköz.

A pipaklubban minden egy év pöfékelés után jár a tagnak egy pipázós bélyeg. A pipázásnak szigorú alapszabályai vannak, ezeket a Nemzetközi Pipaszövetség adja meg. Például a dohány előkészítésére és a pipa megtöltésére öt perc van, a dohány meggyújtására maximum két szál gyufát lehet használni, és két perc áll a versenyzők rendelkezésére ehhez a folyamathoz. A versenyek legtöbbjén azt figyelik, kinek a pipája ég a legtovább – az lesz aztán a nyertes. A jó dohány igazából az, amelyik ízlik. A pipázáshoz nem használnak vacak dohányterméket, ettől sokkal jobb a pipázás, mint a cigarettázás. Pipázni amúgy is csak nyugodtan, megfontoltan, jól előkészítve, komótosan lehet – ez egy életérzés“

– magyarázza Novák Margaréta, aki magyar nyelven és szlovák nyelven is mindent szépen elmagyarázott a rendezvény résztvevőinek. Egyben ő volt a múzeumi kiállítás kurátora is.

A rendezvényen különféle pipákat és dohányfajtákat is bemutattak, így a látogatók a klasszikus, hajlított szárú briar pipáktól kezdve a fából készült darabokig többféle típust is kézbe vehettek. Az esemény egyik izgalmas pillanata a tombola volt, amelyen két pipát és egy pipázó nőről készült festményt lehetett megnyerni. A rendezvény során meg lehetett tekinteni a pipakiállítást is, ahol többek között különleges faragott pipák voltak kiállítva.

Pipázás
Részlet a pipakiállításból
Fotó:  Szomolai Andrea
A mai Szlovákia területén a legjelentősebb pipakészítő műhelyek a tizennyolcadik tizenkilencedik században Selmecbányán, Zólyomban, Léván Modorban és Körmöcbányán működtek. Tartósságuk és keménységük miatt a selmeci pipák voltak a legkedveltebbek, a Zachar cég által készített közel 60 fajta pipát egész Európában, sőt az Egyesült Államokban is forgalmazták. A pipadohány keverékek alapjául többnyire a közönséges dohány szolgál.

A pipázás egy pillanatnyi megállás a rohanó világban, amikor az ember elmerülhet a gondolataiban, miközben a lassan gomolygó füst nyugalmat áraszt.

A pipázás hangulata különleges: egyfajta rituálé, amely türelmet, figyelmet és elmélyülést kíván. Nem véletlen, hogy egykor a tudósok, írók és filozófusok kedvelt szokása volt, hiszen segít kikapcsolódni és elmélyülni a gondolatokban.

Az est folyamán szó esett a Szlovákiában megrendezésre kerülő pipázóversenyekről is, amelyeken a pipázás szerelmesei mérhetik össze tudásukat és technikájukat. A rendezvény különleges gasztronómiai élményekkel is társult: a Promitor Vinorum borászat legkiválóbb boraiból tartottak borkóstolót, amelyet a pipázás ízvilágához illesztettek. Az élményt tovább fokozta az alsószeli Cheesio műhely kézműves sajtjainak kóstolója, amely még harmonikusabbá tette az estét.

Az este végére sokan úgy távoztak, hogy nemcsak egy új élménnyel gazdagodtak, hanem megértették, miért tekinthető a pipázás igazi művészetnek és életformának. A múzeum pedig már készül a húsvéti időszakra, amely újabb izgalmas programokat tartogat az érdeklődők számára.

Pipázás
Galéria
+1 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.