Pikareszk, népszínmű és esztrád-kabaré a XXIV. Szentgyörgyi Színjátszó Fesztiválon
Életre kelt az amatőr színház varázsa a 24. Szentgyörgyi Miklós Színjátszó Fesztiválon. Nagyfödémesen három mátyusföldi csoport mérte össze színpadi erejét a Csemadok által szervezett amatőr színjátszói seregszemlén. A vándorserleget a felsőszeliek Miegymás... című lendületes népszínműve érdemelte ki.

Hatalmas erő és kreativitás rejlik az amatőr színjátszók zsákjában. Ezek a csoportok nem csak közösségeket, közönségeket is építenek. Saját szabadidejüket, energiájukat és sokszor életterüket áldozzák fel a közösségformáló kultúra oltárán. A fizetség a néző öröme, a taps.
A mátyusföldi amatőr színjátszócsoportok minden évben összemérhetik az erejeküt, illetve szórakoztató képességüket a Szentgyörgyi Miklós Színjátszó Fesztiválon.
Ez egy seregszemle, ahonnan az országos színjátszófesztiválra, a szepsi Egressy Bénire küldheti a csoportokat a szakmai zsűri. A zsűri által kiválasztott csapat egy vándorserleget is hazavihet, amelyért a következő évben újra ringbe, illetve színpadra szállnak a csoportok.
Úgy néz ki, idén a Mátyusföldön színházalakító kedv uralkodik, nemrégiben szerveződött újra a nagyfödémesi amatőr színjátszás, és megszületett a Kórtalanok színjátszó csoport. A felsőszeli Csemadok mellett is egy új, kreatív, lendületes csoport alakult ki, akik rögtön egy vidám, tarka, saját falusi népszínművel robbantak a színpadra. A fesztivál harmadik résztvevője a szerzői színház nagy ismerője, a Vezekényi Görbe Tükör volt.
A nagyfödémesiek a Csókkirály című esztrádműsorban remekeltek, kihasználva a sok énekes tehetséget a csoportban.
A felsőszeliek bebizonyították, hogy a világ és a falusi élet csakis a „Miegymás“ körül forog.
Kis pikáns hangulatú színművük bemutatja a felsőszeli szokásokat, mende-mondákat, a falusi pletykákra és életképekre épített darabban bebizonyítják, Felsőszeliben a magas-szintű népi kultúra nem csak a néptáncban, a népzenében, a citerázásban vagy a népi éneklésben mutatkozik meg, de a népi színjátszásban is.
Nagy Anita, a darab rendezője nagy örömét lelte a közös munkában, sikerült egy jól működő csapatot kialakítania, akik szívesen járnak össze és élvezik a próbákat. A közeljövőben szeretnének egy saját nevet is választani. A fiatalokat is felkaroló közösségi munka Szeliben is folytatódik.
A Vezekényi Görbe Tükör ezúttal a mindenkori politikumnak, a bürokráciának és a korrupciónak állítja oda azt a bizonyos görbe tükröt a legújabb szerzői darabjában, amelyben Minden el lesz intézve. Kaszás Kornél, a szakmai zsűri tagja szerint a vezekényiek darabja olyan, mintha hirtelen egy „Kusturica-i“ balkáni darabba csöppennénk.
A szakmai zsűri háromtagú volt, elnöke Pomichal Mária, a rétei színjátszók rendezője volt. A színjátszófesztivál főszervezője a Csemadok, a versenyzőket és a csabrendeki testvértelepülés vendégszereplőit Száraz Erzsébet és Mézes Rudolf köszöntötte és megköszönték, hogy nem csak beszélik, de művelik is a csodát.
A színjátszófesztiválról és a rendezőkkel, zsűrivel való beszélgetésünkről a Magyar7 hetilap következő számában olvashatnak.
A 24. Szentgyörgyi Miklós Színjátszófesztivál eredményei.
- a legjobb női alakításért díj Nagy Anita, Felsőszeli
- a legjobb női alakításért díj Vágó Erika, Vezekény
- a legjobb férfi alakításért díj Karika Tibor, Vezekény
- a legjobb férfi alakításért díj Renczés Ágoston, Felsőszeli
- a szerzői különdíj Poroknovec Erik, Vezekény
- a kiváló női énekes teljesítményért díj Gregušné Hanzel Enikő, Nagyfödémes
- a kiváló férfi énekes teljesítményért díj Ötvös Sebastián, Nagyfödémes
- a legjobb zenei előadásért díj Kortalan Színtársulat, Nagyfödémes
- a közösségépítő munkáért díj Csemadok Felsőszeli Alapszervezet
