Petőfi Sándor emlékműve - Necpál
Az egykori Turóc megyei kis falu, Necpál sok hírességet mondhat magáénak.

A Justh család, amelynek több kastélya is van a faluban, sok országos jelentőségű személyiséget is adott a hazának. Itt született és itt is van eltemetve Láhner György tábornok, aradi vértanú, és itt temették el Petrőczy Istvánt, Rákóczi híres generálisát. Necpál középkori Szent László-templomában látható a Szent László-legenda híres képsora.
Később az evangélikus lelkész szolgálója lett. Itt tanult meg magyarul, bár élete végéig akcentussal beszélt. Itt ismerkedett meg Petrovics István mészárossegéddel, s amikor annak sikerült bérbe vennie a szabadszállási mészárszéket, Aszódon összeházasodtak, s ide költöztek. A Hrúz családdal a költő mindig is tartotta a kapcsolatot: amikor aszódi, majd selmeci diák volt, anyja húgánál, Hrúz Évánál töltötte Pencen a karácsonyi és a szüreti vakációit.
Necpálon, bár a család innen elköltözött, később is élt az emlékezetük, s amikor Petőfi már országosan ismert volt, egyfajta Petőfi-kultusz is kialakult a faluban.
Ezért gondolta Lengyel László, a Turóci Magyarok Egyesületének elnöke, hogy egy emléktáblát kellene állítani Petőfi Sándor és édesanyja, Hrúz Mária tiszteletére. Az ügynek megnyerte a falu evangélikus lelkészét, a polgármestert és a képviselő-testületet is.
Közadakozásból állították föl az 1,70 m magas és 1,40 m széles kőtáblát. Az alkotó, Milan Orság egy Petőfit ábrázoló dombormű mellé szlovákul és magyarul a következő szöveget véste:
Versei, művei a világirodalom kincsestárába tartoznak.
A forradalom és a szerelem magyar költőjének emlékére,
akinek édesanyja, Hrúz Mária Necpál községből származott.
Az emléktábla előtt, egy alacsonyabb kőlapon a Szabadság, szerelem! című verse olvasható magyarul és szlovákul Ján Smrek fordításában. Az emlékművet 2020. október 3-án avatták fel.
Megjelent a Magyar7 2022/45. számában.