2025. április 3., 18:36

Pécsi terápiás kutyák Királyhelmecen

A pécsi Éltes Mátyás Egységes Gyógypedagógiai és Módszertani Intézet és a Királyhelmeci Közös Igazgatású Iskola évek óta tartó szoros barátságáról nem egész egy évvel ezelőtt már olvashattak lapunk hasábjain.

terápiás kutyák
Balra Masni, jobbra Blanka
Fotó: Molnár Gabriella

Akkori cikkünk végén felvetett dilemma a múlt hét során valósággá vált: a pécsi iskola két terápiás kutyája, Blanka és Masni gazdáikkal és egyben mentoraikkal – egy nyertes Erasmus+ köznevelési pályázatnak köszönhetően – Királyhelmecen tölthetett 5 napot. Bemutatójuk során az itteni sajátos nevelési igényű diákok betekintést nyerhettek abba, milyen is az, ha egy iskolában a gyerekeknek négylábú segítőtársaik vannak, mi mindenre képesek a terápiás kutyák. 

Engem pár másodperc alatt levett a lábamról ez a két szeretetgombóc. Áradt belőlük a türelem, és ahogy pár órán keresztül figyeltem a tevékenységüket és a gyerekekhez való közvetlen, barátságos viszonyulásukat, meggyőződhettem róla, hogy mások, többek, mint az általános értelemben vett jól nevelt, fegyelmezett kutyák.

Órákig tudtam volna hallgatni, amiket gazdáik, Pabstné Adorján Zsuzsanna gyógypedagógus, állatasszisztált terapeuta, a iskola Erasmus+ projekt koordinátora és Róthné Gregin Tímea gyógypedagógus, állatasszisztált terapeuta meséltek a kutyáikkal 8 éve végzett munkájukról, illetve általánosságban a kutyák terápiás célú alkalmazásáról. Mint mondták, a Magyarországon egyre elterjedtebb, bizonyítottan hatékony módszer nem csupán az oktatásban, hanem az idősotthonokban is alkalmazható, sőt akad olyan háziorvos, aki terápiás kutyával is dolgozik.

Az oktatásban a kutyával végzett tevékenység három fajtáját ismerjük. Állatasszisztált aktivitás során pihentető vagy oktató célú közös tevékenységet végeznek fizikai, érzelmi, szociális vagy kognitív funkciók javítására. Az állatasszisztált oktatást pedig osztálytermi interakciókra, tanórai feladatokra alkalmazzák.

Ebben az esetben a tanórán az aktuálisan előírt tananyag elsajátítását segítik az állat bevonásával végzett feladatok – magyarázta Zsuzsanna. A királyhelmeci iskolában töltött első napjukon Blanka Zsuzsannával, Masni pedig Tímeával minden osztályban bemutatkozott, a diákok megismerkedtek a kutyákkal, hogy az elkövetkező napok során tartott bemutató kötetlenebb hangulatú legyen.

Azt akartam, hogy minden gyerek láthassa a bemutatót, ezért csoportokra osztottuk a gyerekeket. A bemutatót, pontosabban az állatasszisztált fogalalkozásokat az iskola tornatermében tartottuk

– mondta Kondor Melinda, a vendéglátó királyhelmeci iskola igazgatója.

Az első ránézésre teljesen egyszerűnek tűnő feladatok mindegyike a memóriát, a szociális, a kommunikációs és a koordinációs készségeket fejleszti. A sok gyakorlat egyikében például a kutya különböző testrészeit kellett megérinteni, majd simogatni, de nagy élmény volt az is, amikor körben ülve úgy kellett gurítaniuk a kiválasztott társuknak a teniszlabdát, hogy azt a kör közepén lesben álló Masni ne tudja elkapni. A tanárokkal és Melindával együtt öröm volt megtapasztalnom, hogy mire is képes egy ilyen röpke, 25-30 perces együttlét is a terápiás kutyákkal.

Paula az elején rá se mert nézni a kutyákra, nemhogy megérinteni, de a foglalkozás végére feloldódva, mosollyal arcán mesélt az élményeiről és arról, hogy már nem is fél tőlük.

A pécsi csapat bebizonyította, hogy az emberekkel nagyon könnyen kapcsolatot teremtő kutyával töltött idő valóban csökkenti a stresszt, oldja a szorongást, fokozza a relaxációhoz és koncentrációhoz kapcsolódó agyi aktivitást. A királyhelmeci iskola egyelőre csak álmodik egy ilyen kutyaterápiás lehetőségről, de soha nem tudni, mikor válhat valósággá ez az álom.

Megjelent a Magyar7 2025/12. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.