Panther, Tigris, „Katyusha“ - harci járművek makettjei a füleki Városi Honismereti Múzeumban
Május 18-án új időszaki kiállítás nyílt a füleki Városi Honismereti Múzeum galériájában. Témája a második világháború haditechnikája és harci járművei, amelyek Péter Tibor és Fekete Béla helyi modellezők makettjei révén kerülnek bemutatásra.

A műszaki fejlődés ezen vívmányai szüntelenül felkeltik kicsik és nagyok érdeklődését, mivel korszerűségük és hatékonyságuk mindig is kulcsfontosságú volt a katonai hadműveletekben.
Illés Gábor, a Füleki Vármúzeum munkatársa elmondta: a kiállítások tematikája kapcsán fontosnak tartják a különböző történelmi korszakok bemutatását.
- közölte.
A tárlaton megtekinthetők a legismertebb harci járművek és eszközök modelljeit 1:32 és 1:72 közötti méretarányokban, úgy mint a Panther (Párduc), Tigris vagy a „Katyusha“, melyeket szinte az összes bevetés alkalmával használtak. A tárlat egy részét pedig azon harci járművek alkotják, melyek közvetlenül a füleki háborús eseményekhez kötődtek.
Péter Tibor modellezés iránti vonzalma egészen gyermekkoráig nyúlik vissza, amikor kortársaihoz hasonlóan, szabadidejében modellek építésével foglalkozott. Négy évvel ezelőtt, immár felnőttként kapta meg feleségétől az első műanyagból készült makettjét. Ettől kezdve hobbijává vált az építés.
„Egyszer láttam egy dokumentumfilmet, ahol egy nagyon gazdag úriember használt haditechnikát gyűjtött. És én is nagyon vágyódtam rá, hogy legyen tankom, repülőm, mint ahogy a gyerekek szoktak. Ehhez pedig két út vezethetett. Óriási anyagi befektetés, vagy a modellezés. Én az utóbbinál maradtam“ - avatott be Péter Tibor.
A kérdésre, hogy melyik darab a legkedvesebb számára elmondta, hogy az ember a gyermekei között sem tud választani. Számára ilyenek a makettek is.
„Mindegyik kedves nekem a maga módján, meg a sajátságossága miatt. De amit nagyon szeretek csinálni és rendkívül komplikált az elkészítése, az a Párduc tank“ - árulta el Péter Tibor, aki szerint a modellezés rendkívül igényes hobbi, ami precizitást, kitartást és türelmet igényel. Ajánlja, hogy próbálják ki gyermekek és felnőttek egyaránt, mivel fejleszti a kézügyességet és bővíti a történelmi ismereteket is.
Péter Tibor makettjeit Fekete Béla, szintén helyi modellkészítő darabjai egészítik ki. A tankok esetében 1:35, a repülőgépeknél pedig 1:48-tól egészen 1:72-ig terjedő méretarányokat használt. Fekete Béla is kisgyermekként szeretett bele a modellezésbe. Elsősorban II. világháborús német páncélosokat és repülőgépeket épít. Egyik kedvenc darabját feleségének ajánlotta fel.
- nyilatkozta Fekete Béla.
A múzeumba látogatók érdekes és oktató jellegű információkkal gazdagodhatnak a modellek eredeti változatainak műszaki paramétereiről, rendeltetéséről és arról, mely katonai műveletek során voltak használatosak.
Aki szeretné szórakoztató formában gyarapítani ismereteit, az ne hagyja ki a kiállítást, amely augusztus 6-ig megtekinthető. A következő kiállítás Jana Bialová akadémiai festő, grafikus, könyvillusztrátor jubileumi tárlata lesz, mely az augusztusi Palóc Napok és Városnapok keretében nyílik meg.