Palócföldön a húsvéti készülődés elmaradhatatlan része a kalácssütés
A helyiek morványnak nevezik a mazsolás kelt tésztából készült csemegét, amelyet megsütöttek és a húsvétvasárnapi szentmisén megszentelték. A karácsonyi ünnepkörhöz hasonlóan a húsvéti kalács morzsáinak is nagy jelentőséget tulajdonítottak.

„A morványhoz szükséges 1 kg liszt, 10 dkg margarin, 5 dkg élesztő, 1 liter tej, 10 dkg kristálycukor, 4 db tojás és egy kis mazsola“- sorolja a húsvéti morvány hozzávalóit a füleksávolyi Tőre Éva. A hagyományos palóc húsvéti kalács receptjét ma már kevesen ismerik. Füleksávolyban is különlegességnek számít a készítése. Első lépésként kelt tésztát gyúrnak, amit mazsolával ízesítenek.
„Közepes keménységű tésztát készítünk, és addig kell dolgozni a tésztával, míg az edény falától el nem válik“- mondja Éva néni.
Ezt követően jó félórát pihentetik, és miután megkelt, a tésztát három vagy több részre osztják, majd megsodorják és összefonják, vagy keresztet tesznek bele. A tetejét cukros tejjel kenegetik, hogy sütés után szép piros legyen. Egykor a morványt édesen és sósan is készítették.
„A sósat megfonták, a tetejére rakták a hímes tojást, és úgy tették az asztalra, mint díszt. Aztán később elfogyasztották. Az édeset fel is vágták, abban volt a mazsola, és reggelire elfogyasztották vagy megkínálták vele a locsolókat“- emlékszik vissza a régi időkre Éva néni.
A húsvéti kalács morzsáinak is nagy jelentőséget tulajdonítottak.
„Összeszedték a morzsákat, kivitték a baromfi udvarba, hogy jobban tojjanak a tyúkok, a tehén adjon több tejet. Ez itt is volt szokás valamikor.“
Idén már második éve lesz rendhagyó a húsvét. A koronavírus-járvány miatt a Tőre család is szűk körben ünnepli Jézus feltámadását. A húsvéti asztalra pedig hagyományos ételek kerülnek.
A palóc vidékeken az asztalra kerülő sonkát, szalonnát, tojást, és kalácsot megszentelték. Az ünnepi étkeknek szimbolikus jelentőséget is tulajdonítottak. A torma pl. az egészséget jelképezi, az újjászületést szimbolizáló tojás pedig pirosra festve Jézus feltámadására utal.