Palóc Társaság: „Egy cseppnyi tett” is sokat ér
A Palóc Társaság újabb fontos mérföldkőhöz érkezett: 2024-ben működésének 35. évébe lépett. Az eredetileg nagykürtösi székhelyű önkéntes művelődési társaskört 1989. augusztus 6-án alapították.

A hivatalos alapszabályzat szerint a Palóc Társaság az irodalmi és kulturális hagyományok ápolóinak önkéntességen alapuló, közművelődést, szabad véleménynyilvánítást, közhasznú eszmecserét és kellemes társalgást biztosító társasköre.
Az elsősorban a történelmi Nógrád és Hont palócok lakta vidékén tevékenykedő társaság nemes célokat kitűzve jött létre. Az évek során Balassi Bálint, Madách Imre, Mikszáth Kálmán és mások, a Palócföldön élt s élő, illetve alkotó, innen származó művészek emlékét felélesztették, ápolták, műveiket népszerűsítették, s hozzájárultak a magyar nemzeti művelődéstörténet megismertetéséhez és terjesztéséhez.
A nemzettudat elmélyítése és a nemzeti identitás művészetek általi megerősítése mellett a fiatal tehetségek kibontakozását és érvényesülését is elősegítették, mindezt azzal a szándékkal, hogy cselekvően járuljanak hozzá az emberi és a kisebbségi jogok érvényesítésének gyakorlatához.
Az évek hosszú során számtalan megemlékezést, emléknapot, vetélkedőt szerveztek, kiadványokat jelentettek meg, tették mindezt a helyi magyar, a helyi palóc közösség érdekében.
„A zászlónkra is az van írva, hogy ’Tengernyi könnynél többet ér egy cseppnyi tett’. Ezt a cseppnyi tettet próbáljuk minden év minden napján megvalósítani erőnk, tehetségünk és lehetőségünk szerint” – mondta el egy korábbi interjúban Z. Urbán Aladár.
Megjelent a Magyar7 2024/46.számában.