2025. március 22., 16:27

Palóc dédanyáink kelengyés ládája

2025. március 15-én 300 példányban jelent meg Lőrincz Sarolta Aranka, a Magyar Kultúra Lovagja címmel is kitüntetett író, költő, népdalénekes legújabb kiadványa, a Palóc dédanyáink kelengyés ládája.

Lőrincz Sarolta Aranka
Galéria
+2 kép a galériában
Fotó: Lőrincz Sarolta Aranka
Pár évvel ezelőtt kért fel Pósa Homoly Erzsó, a még akkor létező Muskátli Magazin főszerkesztője, hogy küldjek írásokat az elektronikus újságba. Így került sor gyermekversek, rövid mesék, történetek és régi gyermekjátékok küldésére is. A régi gyermekjátékokat gyermekkoromban én magam is játszottam, ezért nem volt nehéz az emlékeimből előszedni. Aztán arra gondoltam, hogy jó lenne még ezekhez több anyagot gyűjteni és egy kötetben kiadni, hogy megmaradjanak az utókor számára”

– fogalmazta meg a szerző, majd így folytatta:

Újra elindultam gyűjtőutamra, az Ipoly mentén, hogy a még élő, idős emberektől összegyűjtsem gyermekkoruk játékait, meséit. Szülőfalum idős, 96 éves asszonya, Csíriné Celleng Rozália néni is megosztotta velem gyermekkorának mondókáit, meséit, melyeket még édesapjától hallott. Egy budapesti tanárnő ismerősöm, aki tájszavak gyűjtésével foglalkozik, szintén felajánlotta régebbi gyűjtéseinek anyagát, melyet két faluban, Paláston és Ipolyfödémesen gyűjtött, de a legtöbbet Bátorfalun sikerült gyűjtenem.”

Mint mondta, a könyv anyagába, amelynek előszavában a palócok őseredetét taglalja – az év 12 hónapjára lebontva – boszorkányos hiedelmek, régi regék, lakodalmi szokások, az egyházi év ünnepeinek szokásai, babonái, népi, szent énekei, népdalai, az őszi és téli munkák szokásai, a népviselet férfi, női, téli és nyári ruházatai kerültek be, de tartalmazza Lőrincz Sarolta Aranka írásait, verseit is:

Közben az Ipoly mentén található gyönyörű hímzésmintákat is sikerült valamennyire felgyűjteni, ahol még megtalálható volt, ahol nem égették el. Lefényképeztettem, lerajzoltam, és így került be a könyv anyagába, színes mellékletként. Ebben a mellékletben található azon falvak népviselete is babákon, melyekről szó van. Található még a könyvben tájszavak gyűjteménye, és vannak benne régi ételreceptek is. Az énekeket a balassagyarmati kántor úr, Unterwéger Zsolt kottázta le; ezeket kottamellékletként jelenítettük meg.”
Az Ipolybalogon élő szerző a kötetét iskoláknak is ajánlja segédkönyvként, nem csupán az Ipoly mentén, hanem Felvidék-szerte. Szeretné, ha más tájegységek gyermekei, fiataljai is megismernék a palócok népi kultúrájának kincseit.
Lőrincz Sarolta Aranka
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.