Padlásmesék
A mátyusföldi régió és Deáki település múltját őrzi a Padláson lelt történetek című könyv. Régiek meséit fújja elénk a szél, és milyen jó, hogy vannak olyan emberek, akik lehajolnak értük, szívügyüknek tekintik az öregek történeteinek lejegyzését és megjelentetését.

Sokan összejöttek a könyvbemutatóra, helyiek, külföldről érkező vendégek, idegenbe elszármazottak, utódok, hogy olyan emberek történeteit ünnepeljék, akiknek köszönhetően tudják hol vannak a gyökereik, milyen idők jártak egykoron, és tudják mihez tartani magunkat az élet sodró forgatagában, ahogy azt az őseik is tették. Padláson lelt történetek címmel jelent meg a második életmese kötet a mátyusföldi Deáki településen. A könyv szerkesztője a helyiek tanító nénije, Renczés Nóra mutatja be a kötetet a nagyközönségnek. Nincs könnyű dolga, nagyon sok szem szegeződik rá, amikor olyan emberekről beszél, akiket sokan még ismertek, és akik nyomot hagytak a falu és a mikrorégió történetében. Kár lett volna, ha ezeket a történeteket nem jegyzi le, és örökre elvesztek volna.
Deákin jelent már meg hasonló kiadvány Csodát neked címmel, amely a falu és a benne élők történeteit mutatja be. A Padláson lelt történetek gyakorlatilag ennek a folytatása, amely 18 életmesét tartalmaz.
– Ez a könyv az előző életmese-gyűjtemény folytatása, amelyben tovább szőjük a deáki emberek által azokat a szálakat, amelyeket már korábban elkezdtünk együtt felfedezni. Nem csupán visszatekintés a múltba, hanem híd is, amely összeköti a régi és az új generációkat. Olyan életmesék tárulnak elénk a könyv lapjain, amelyek egyszerre személyesek és egyetemesek, amelyekben mindannyian magunkra ismerhetünk. A közelmúlt történetei, a nagyszülők élettörténetei, tapasztalatai, amelyek nemcsak azokéi, akik átélték őket, hanem mindannyiunk öröksége.
A címet egy padláson őrzött régi katonaláda ihlette, amely leveleket, házassági szerződést és különféle, ma már nehezen fellelhető kincseket őrzött.
– Gyűjtés közben minden család szívesen fogadott az otthonában, sokszor egy-egy hang, illat, íz, régi fénykép hozta elő az emlékeket, amelyeket elmeséltek nekem – emlékezik vissza a munka kezdetére Renczés Nóra, akinek diákjai is segítettek a gyűjtésben.
A helyi magyar alapiskolában a tanmenet része a regionális oktatás. A diákok emelt óraszámban ismerkednek a falu és a mátyusföldi régió népszokásaival, történelmével, és évek óta részt vesznek a Kincskeresők konferencián, amelynek lényege a régi történetek, hagyományok, életutak, mesterségek felkutatása, feldolgozása és az értékőrzés. A Padláson lelt történetek három életmeséjét már fel is dolgozták a deáki kisdiákok.
– magyarázza a kötet szerkesztője.
A könyv bemutatóján a deáki kultúrházban három diákcsapat mutatta be a korábbi Kincskeresőkre készített munkáját. Borbély Melinda és Kmeť Zoé a Slovan válogatott futballistájáról adott elő, a deáki születésű Vencel Sándorról, akit a világ legjobb kapusai közé is besoroltak. Az unokák, Bukovský Zsófia és Gjergi Izabella a nagypapának, Deáki első modern kori polgármesterének, Bukovský Jánosnak az életét mesélték el. Tokné Molnár Ibolya Titkok a bőröndből című, igaz szerelemről szóló életmeséjét Bugár Abigél és Néma Emese ismertette meg a nagyközönséggel.
Miközben a szerkesztő, Renczés Nóra mosolyogva dedikál, elárulja, három éven át dolgoztak azon, hogy a könyv napvilágot lásson. A kiadó, Deáki község önkormányzata nevében Jakócs Krisztina polgármester mondott köszönetet mindazoknak, akik a támogatták és munkájukkal segítették a kötet megszületését. Ebből az alkalomból a könyv saját zenés himnuszt is kapott, amelyet Renczés Dániel készített.
A Padláson lelt történetek nemcsak Deáki lakosainak, de minden olvasónak értékes kincs. Nemcsak a múlt tiszteletéről szól, hanem arról is, hogy mennyire fontos megőrizni és továbbadni azokat a történeteket, amelyek formálták közösségeinket és identitásunkat, hogy jobban megértsük a jelent.
A mű tisztelgés az egykori generációk, emberek előtt, akiknek élettörténetei a padlások poros ládáiban, régi levelekben, fényképekben lapultak, és immár kötetbe szerkesztve a következő generációknak is forrásként szolgálnak.
A könyv különlegessége, hogy nem csupán anekdotákat mesél el, hanem élővé varázsolja a múltat: a mindennapok örömeit, a kihívásokat, a családi hagyományokat és a történelem viharait mutatja be, amelyek Deáki közösségét is formálták.
A szerző érzékenyen és hitelesen szólaltatja meg az időseket, akik meséikkel hidat építenek múlt és jelen közé. A történetek mögött felsejlik egy letűnt világ, ahol az emberek közötti kötelékek erősek voltak, ahol a falusi élet minden mozzanatának jelentősége volt, és ahol a tapasztalatokat nem könyvekből, hanem a nagyszülők meséiből tanulták.
Megjelent a Magyar7 2025/10.számában.