Óvatos költségvetés Besztercebánya megyében
Mozgalmasan telt az év utolsó hónapja Besztercebánya megye önkormányzatánál: megválasztották a megyei alelnököket, megkötötték a koalíciós szerződést, s még decemberben elfogadták a megye költségvetését a 2023-as évre.

A 2022–2026-os választási időszakban folytatott együttműködésről szóló koalíciós megállapodást Ondrej Lunter megyeelnök, valamint az egyes frakciók vezetői írták alá.
A széles koalíciót négy tömörülés alkotja, s a 49 tagú megyei testületből 45 képviselő csatlakozott hozzá. A függetlenek csoportjának 14 képviselője, a Srdcom v kraji (KDH, SaS, függetlenek) és a HLAS kraja elnevezésű frakcióknak 11-11 képviselője, míg a Szövetség pártnak 9 képviselője lesz a koalícióban. A Szövetség megyei frakciójának nevében Csúsz Péter írta alá az együttműködési szerződést.
Csúsz Péter, a Szövetség megyei frakciójának elnöke elmondta, hogy jónak tartja a koalíciós szerződést, amelynek kidolgozásában a kezdetektől fogva részt vettek.
– húzta alá Csúsz Péter, rámutatva, hogy az együttműködés nem új keletű, mivel a jelenlegi koalíció alapja a korábbi ciklusban is működő együttműködés, amelynek a Szövetség is tagja volt.
– tette hozzá a Szövetség megyei frakciójának elnöke.
A költségvetés elfogadását ugyanakkor nehéz tárgyalások előzték meg, de végül minden jelen lévő képviselő megszavazta azt, jelezve, hogy fontos számukra a térség stabilitása.
A Besztercebányai Megyei Önkormányzat (BBSK) jövőre több mint 410 millió eurós összköltségvetéssel működhet. Ennek az összegnek a nagyobb részét külső források adják, míg az adóbevételek mértékét 155 millió euróra tervezik. Az elfogadott költségvetés legnagyobb kiadásai között szerepel a tömegközlekedés és a szociális szolgáltatások biztosítása, amelyek együttesen az adóbevételek 60 százalékát emésztik fel.
A kormányzati intézkedések miatt ugyanakkor jövőre mintegy 31 millió euróval kevesebb összegből gazdálkodhat majd a megye, s ez a kiadásokban, a városok, önkormányzatok és a harmadik szektor támogatásában is jócskán megmutatkozik.
– fogalmazott a költségvetés megszavazása után Ondrej Lunter megyeelnök, külön megköszönve a képviselők türelmét és jóváhagyását.
A megyeelnök szerint az önkormányzatok a kormányzati populizmus legnagyobb áldozatai. A községek, a városok és a megyék is egyaránt ráfizettek a rendszer nélküli intézkedések sorozatára, amelyeket a kormány az elmúlt időszakban hozott, és amelyek szerinte szintén hozzájárultak annak bukásához. A béremelések és az adókedvezmények fedezéséhez szükséges források egy részét a megyéktől és az önkormányzatoktól vonta el a kormány, s az így keletkező hiányt csak tetőzték a magas energiaárak.
– mutatott rá a hiányzó összeg mértékére Lunter.
Besztercebánya megye ezért több takarékossági intézkedést is hozott, amivel mérsékelni kívánják a költségvetési hiányt. Befagyasztották a megyei önkormányzat alkalmazottainak a bérét, energiatakarékossági intézkedéseket vezettek be a megyei intézményekben, valamint egyes támogatások kifizetését is ideiglenesen felfüggesztették. Míg 2022-ben a különböző pályázatok útján 2,8 millió euróval támogatták a városokat, községeket, polgári társulásokat és a nonprofit szervezeteket, addig 2023-ra nem számolnak ilyen tétellel a büdzsében. A megyeelnök azonban közölte, ha a parlament dönt a kompenzációk mértékéről, akkor visszatérnek az eredeti támogatási rendszerhez, és kedvező fejlemények esetén még a tavasz folyamán módosíthatják a költségvetést.
Juhász Péter megyei alelnök szerint is óvatos költségvetést fogadtak el, amelyre a sok bizonytalan tényező miatt volt szükség. Az új beruházások helyett inkább az intézmények működtetése került előtérbe.
– hangsúlyozta.
Jó hír viszont, hogy minden folyamatban lévő, a képviselők által korábban jóváhagyott beruházás folytatódhat, s a megnövekedett költségeket egyelőre nem hárítják át a lakosságra.
Megjelent a MAGYAR7 idei első számában.