ÖT LÓ, AZ HÚSZ PATA
A bodrogközi Szinyérben a Kondás házaspár Pata tanyáját kicsit kalandosan sikerült megtalálnom. Magával ragadó varázsát távozásomkor éreztem igazán: mágnesként marasztalt, napokig az ott átélt élmények elemi erején gondolkodtam, de feladtam, mert rájöttem, hogy felesleges. Ha a természetközeli, nomád életmódot kedvelőként bárki betér hozzájuk, a hatást maga is megtapasztalhatja, átélheti a leírhatatlant.

Betoppanásomkor Kondás Mónika egy elsőosztályos gyerektársaság egyik csoportjának magyarázta az íjászat alapjait, majd mindenki megcélozhatta és lelőhette íjával a képzeletbeli vadat. Férje, Zsolt és a 11 éves Csepke lányuk a másik csoporttal 5 lovuk közül kettőre, Ramóna és Csenge hátára ültették fel a gyerekeket, hogy a kör alakú pályán előbb csak vezetett lépésben hangolódhassanak a ló ritmusára, mielőtt velük együtt a nyeregben lovagoltak volna rajtuk. A lovak pihenője előtt Zsolt nyereg nélkül ülte meg Ramónát, elmagyarázva a gyerekeknek, hogy aki majd szeretne megtanulni lovagolni, annak így kell kezdenie.
Zsolt és Csepke az egy hónapja, ünnepélyesen felállított, díszes ajtajú jurtába hívta a vendégeket egy képzeletbeli időutazásra. A bemutatott tárgyakon szemléltetve Zsolt arról mesélt, hogyan is harcoltak lovas nomád honfoglaló őseink, akiknek nyilaitól sok nép rettegett.
A hátizsákokból előkerültek a sárgarépák és az almák, amiket a kicsik kezéből búcsúzóul a lovak szíves örömest elmajszoltak. Miután lecsendesedett a tanya, Mónikától megtudhattam, hogy a Hagyományőrző Íjászat nevű civil szervezetük sikeresen pályázott a nemzetpolitikai államtitkárság 2023-ban a Felvidékre meghirdetett Kárpát-medencei lovas programjában.
Nagyon hálásak, hogy ennek köszönhetően a szigetelt, eredeti mongol jurtán kívül egy lószállító utánfutót és egy homlokrakodós kistraktort is be tudtak szerezni. Külön értékelik, hogy a 6 millió forintos keretösszegből a kiírás értelmében használt eszközöket is vásárolhattak. Így egy újonnan készített magyar jurta árának megfelelő összegből az említett három szükséges, előnyösebb árú használt eszközre is szert tehettek.
– vallotta meg Zsolt.
Mónika pedig elárulta, próbálja kitalálni, hogyan tudná a tanyára csalogatni a környék kézműveseit, eleink népi bölcsességének, illetve szellemiségének ismerőit. Örül, hogy júliusban egy Ung-vidéki nyári tábor lakóit, 60 főt fogadhatnak tanyájukon egy teljes napra. Előtte viszont még a zétényi falunapokon magyarországi barátaikkal együtt felelevenítik a pozsonyi csata eseményeit.
Megjelent a Magyar7 2024/25. számában.