Összefolyik múlt és jelen - KÉPEKKEL
Vajon milyen hatással van egy régi képeslap a lokálpatrióta dunaszerdahelyi emberre? Karaffa Attila Szerdahelyi szemmel című kiállításán válaszokat talál a kérdésre az, aki még emlékszik az egykori dunaszerdahelyi vasútállomás épületére, vagy a múltbeli Fő utca zsivajos mindennapjaira.

A dunaszerdahelyi Csallóközi Múzeum lehetőséget kínál arra, hogy az érdeklődők időutazást tegyenek a régi és az új Dunaszerdahely emlékezetes helyszínei között. Megtekinthetik a múlt relikviáit és emléktárgyait, amelyek az alpolgármester hosszú gyűjtőmunkájának eredményei.
A tárlaton a képeslapok felnagyított formában függenek a falakon. Akad közöttük olyan, amelyet a gyűjtő megvásárolt, illetve olyan is, amely ajándékként került hozzá. Elmondása szerint sokszor árverésen vásárolja meg a képeslapokat, így gyakran egészen Ázsiából érkeznek hozzá tárgyak.
– A hadifogságban íródott képeslapok például nagyon érdekesek, ezek olasz nyelvűek. A szocialista képeslapok is lényegesek, mert ekkor számos épületet romboltak le, amelyeket ma már sajnos nem találunk meg a városban.
Ő a jelent, én pedig a múltat tártam a néző elé. A vitrinekben pedig olyan tárgyi emlékek vannak, amelyek az adott kor lenyomatai: régi térképek, igazolványok, meghívók, különböző jelvények és egyéb izgalmas tárgyak – sorolta a gyűjtő.
– Az első képem a római katolikus templom belső részét ábrázolta. Ezt egy idős nénitől kaptam a templomban. De nemcsak épületekről vannak fotóim, hanem a régi helyi dalárdáról is, vagy a katolikus legényegyletről. Érdekesek a különféle pecsétek: melyik időszakban, milyen pecsétet használtak és mi volt ráírva. Volt olyan éra, amikor Dunaszerdahelyre csupán nagyközségként tekintettek. A plébánia pecsétjein pedig Szent Györgyöt láthatjuk, aki Dunaszerdahely és a templom védőszentje is – tette hozzá.
Végül, de nem utolsósorban a féltve őrzött relikviák között megjelennek a DAC csapatának színében pompázó emléktárgyak, a sárga-kék zászlócskák, naptárak.
Karaffa Attila célja, hogy a nagyközönség elé tárja Dunaszerdahely gazdag kulturális, építészeti és társadalmi múltját. A nagyjából háromszáz darab értékes műtárgy segítségével az idősebbeket emlékezni hívja, a fiatalok számára pedig azt az üzenetet fogalmazta meg, hogy a gyökereink a múltban vannak, s csak ebből tudunk táplálkozni.
