2025. április 20., 13:26

Ősi fészek, új terek

Galánta városa két Esterházy-kastéllyal büszkélkedhet. Kevesen tudják azonban, hogy a történelmi család szempontjából nem az impozáns, neogótikus kastély volt a jelentősebb, hanem a város szélén álló, miniatűr reneszánsz kastély. Ez volt ugyanis az ősi fészek. Egy, Tata városával közös Interreg-projektnek köszönhetően szépen megújul az épület.

galánta
Jelenleg a beltéri munkálatok zajlanak
Fotó: Galánta város

Rengeteg ifjú pár álma egy szép kastélyban kimondani a boldogító igent. Galántán van erre lehetőség, a reneszánsz Esterházy-kastély házasságkötő termében. Idén márciustól azonban szüneteltetik a szertartásokat, és a kiállítások sem látogathatók, mert megkezdődött a felújítás.

Az esküvőket a neogótikus kastély északi tornyában tartjuk, a nyári időszakban pedig sokan a kastélyparkban mondják ki a boldogító igent. Ez utóbbiért fizetni is kell

– magyarázta Galánta polgármestere, Kolek Péter.

A reneszánsz kastélyt legutóbb 1992-ben újították fel. Most kívül-belül renoválják az épületet, megújul a homlokzat, a házasságkötő terem, a vezetékeket kicserélik és tanösvényt alakítanak ki az Esterházy család történetéről.

Alighogy elkezdődött március elején a munka, máris egy nem várt akadályba ütköztek. Mint mondta a polgármester, a pincében kell megerősíteni a falakat, mert nedvesebbek voltak, mint gondolták.

galánta
Az esketőterem látványterve
Fotó:  Galánta város

Bár a pályázati kiírás úgy szól, hogy a felújítást és a tervezett történelmi tanösvény telepítését 2026-ig meg kell valósítani, a polgármester bízik abban, hogy 2025 decemberére mindent be tudnak fejezni és átadható lesz a felújított kiskastély.

Az Esterházy-örökség – a történelem átörökítése a jövő generációinak elnevezésű projektre a két város, Galánta és Tata összesen 1 253 756 eurót kapott uniós forrásokból.

– Ebből Galánta 604 ezer eurót fordíthat a felújításra, és további 90 ezer euró állami támogatást is szereztünk – tette hozzá Kolek Péter polgármester.

Tatán az 1783-ban létrehozott Angolkert bejárata, a Műromok, a mecset, a szárnyas griffek, a Nepomuki Szent János-szobor és a híd helyreállítását tervezik a pénzből.

Az Esterházyak számos kulturális és történelmi örökséget hagytak Galántára és Tatára. Ezek megőrzésére és bemutatására szolgál a közös projekt, de erősíti a két város, illetve a tágabb régió kapcsolatait és turisztikai vonzerejét is.

A galántai reneszánsz kastélyt 1600-ban építtette Esterházy Ferenc. A török veszély miatt várárokkal körülvett kétszárnyas épületet többször átépítették, utoljára a 18. században, amikor barokk-klasszicista stílusjegyeket kapott. Így aztán a reneszánsz, mint ragadványnév maradt rajta, de barokk kastélynak is nevezhetnénk. Az 1970-es években lebontották a kastélyt védő erődítést, és félő volt, hogy az egyedülálló műemlék is hasonló sorsra jut.

A műemlékvédők kitartásának köszönhetően azonban sikerült megmenteni, és a rendszerváltozás után fel is újították, 1992-től látogatható. Kiállításokat rendeznek az évszázados falak között, kulturális programok és esküvők helyszíne, valamint itt kapott helyet a Honismereti Múzeum gyűjteményének egy része is.

Megjelent a Magyar7 2025/14. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.