Olyan szúnyoginvázió fenyeget, amire már évek óta nem volt példa
Nagy esőket nagy vizek követnek. Az elmúlt időszakban lehullott csaknem 70 milliméternyi csapadék jót tett a mezőgazdaságnak, és – kellemetlen mellékhatásként – kifejezetten kedvez a szúnyogok szaporodásának is. Az utóbbi napokban több olvasónk panasza is eljutott hozzánk és magunk is úgy tapasztaltuk, estefelé már nem lehet kibírni a kertekben, udvarokon, mert nagy rajokban támadnak a vérszívók.

A településvezetők egyelőre még kivárnak, hátha állambácsinak eszébe jut és megtámogatja a szúnyoggyérítést.
Szándékosan gyérítést írtunk, mivel az irtás ez esetben nem jó kifejezés. A szúnyogot kiirtani ugyanis képtelenség, a legellenállóbb rovarfajok egyike.
Csak az állományt lehet az elviselhetőség szintjére ritkítani.
Lendvay Attila hosszú évek óta foglalkozik szúnyoggyérítéssel a Csallóközben, és mint mondja, nincs semmi új a nap alatt.
A biológiai védekezés nagyon nehézkes, nem igazán alkalmazható nagyobb területeken. Marad a lokális védekezés, ami egy-egy településnek és a közvetlen környékének késő esti „lepermetezését” jelenti. Ez csak pár napra megoldás, míg nincs új szaporulat. Ismételni kell!” – ecseteli a cseppet sem biztató helyzetet.
A szakember elsorolja még, hogy a szúnyogfajták közül nálunk három a legelterjedtebb, de egyre gyakrabban bukkannak fel a veszélyesebb fajok is. Ám még a legártatlanabb szúnyogfajta is álmatlanná teheti az éjszakánkat a zümmögésével, ha beszökik a lakásba, vagy tönkre teheti az esti sütögetést a kertben.
Az utóbbi lassan másfél évben mindennek az ára felment, adódik hát a kérdés, vajon a szúnyoggyérítés többe kerül-e.
„Én azt az elvet vallom, inkább csinálom elfogadhatóbb áron, mert akkor gyakrabban, többször is visszahívnak. De tény és való, hogy ha kifogunk egy nedves nyarat, akkor ezt anyagilag aligha fogják bírni az önkormányzatok.
– tudjuk meg tőle.
Rengeteg a szúnyog Dercsikán is. A falu polgármestere, Fekete Gábor szerint a közelgő falunap miatt hamarosan lépniük kell valamit. Különben az embereket agyoncsipdesik a vérszívók az ünnepségen.
– tájékoztat.
Tavaly nem költöttek gyérítésre, tavalyelőtt viszont igen. Akkor 400-500 euróba került egy-egy esti „permetezés”. Majdnem biztos benne, hogy idén már ennél mélyebbre kell a bukszába nyúlni a szolgáltatásért. Mert az égvilágon mindennek felment azóta az ára.
„Ha ez így megy tovább, nem bírunk majd a szúnyoginvázióval. Arra várunk, kapunk-e állami támogatást, mert ezt önerőből egy ekkora településen és környékén, mint Bős, biztos nem fogjuk bírni” – mondja el megkeresésünkre Fenes Iván, a Duna közvetlen közelében fekvő város polgármestere. A lakosok már most panaszkodnak, hogy kibírhatatlan a helyzet.
Nem titkolja, ennyire pénzigényes időkben, amikor az önkormányzatoknak a számlák befizetése is komoly fejtörést okoz, a szúnyoggyérítés már luxuskiadásnak számít. Ezt pedig nem engedhetik meg maguknak a kizsigerelt önkormányzatok.
– konstatálja.
A szúnyoginvázió megállításának legtermészetesebb és legolcsóbb módszere az lenne, ha meleg és száraz idő köszöntene be. Ez viszont a mezőgazdaság számára nem volna kívánatos.
A középtávú meteorológiai előrejelzéseket nézve az látszik, hogy égi áldásban a következő időszakban is lesz részünk. A helyzet „szúnyogfronton” tehát fokozódni fog. Jobb híján próbálkozzunk védekezni a vérszívók ellen úgy, ahogy tudunk. Szúnyoghálókkal, testünkre fújt szúnyogriasztóval, illóolajokkal, füstöléssel és ne járjuk az erdőt. Apropó, az utóbbi napok egyik legkeresettebb árucikke éppen a szúnyogriasztó lett…