Nyers gyémántból kristályt csiszolt
Németh László-díjat kapott Varga Rózsa, a komáromi Eötvös Utcai Alapiskola nyugalmazott tanára. Az elismerést a magyarországi pedagógusnap alkalmából Rétvári Bence miniszerhelyettestől, a magyar belügyminisztérium parlamenti államtitkárától és Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkártól vehette át Budapesten. Pintér Sándor belügyminiszer ismerte el bő négy évtizedes, kimagasló szakmai tevékenységét.

Sokrétű pedagógiai munkájáért már korábban is számos díjjal jutalmazták Varga Rózsát, az újabb rangos szakmai elismerést pedig a gyermekek harmonikus személyiségformálása és a tehetséggondozás terén elért nagyszerű eredményeiért kapta.
„Azért vagyok pedagógus, hogy a természetnek nyers gyémántját szép vigyázattal csiszoljam kristályba” – Rózsa pedagógusi hitvallásának a 20. századi magyar irodalom egyik legkiemelkedőbb képviselőjének, Németh Lászlónak a gondolatát választotta, a szunnyadó tehetségek kibontakoztatásának segítéséről.
Aktív pedagógusként szívügyének tartotta magyar irodalmi értékeink közkinccsé tételét, többek során a gyerekek felkészítése által a Tompa Mihály Vers- és Prózamondó Versenyre. Az eltelt évek pedig igazolták, hogy a befektetett energia és a sok idő eredménnyel járt.
Pedagógiai munkáját 1978-ban az udvardi magyar alapiskolában kezdte, ahol a kultúraszervezőként is tevékeny volt.
– Miután 1983-ban nevelői képesítést szereztem Léván, az egykori alma materembe, az érsekújvári Czuczor Gergely Alapiskolába kerültem. Szeretettel és tisztelettel gondolok vissza pályakezdő éveimre, az Udvardon és Érsekújváron eltöltött évekre. Mindkét intézményben olyan élményeket, tapasztalatokat szereztem, olyan impulzusokat kaptam, melyekből egész pedagógiai pályám során építkezni tudtam. 1986 októberében nevelőnek vettek fel a komáromi Eötvös Utcai Alapiskolába, ahonnan egy évvel ezelőtt mentem nyugdíjba. Mivel mindig is fontosnak tartottam a szakmai fejlődést, 2007-ben Győrben, a Nyugat-magyarországi Egyetem Apáczai Csere János Karán diplomát szereztem, s 2010 óta alsó tagozatos pedagógusként tevékenykedtem – foglalta össze röviden pályáját a kitüntetett pedagógus.
Azt már a volt kollégáitól tudom, és több rendezvényen magam is tapasztaltam, hogy a hivatását mindig lelkiismeretesen, nagy türelemmel és szakmai elhivatottsággal végezte.
Az oktató-nevelő munkájában a korszerű pedagógiai módszerek alkalmazására törekedett, szakmai tapasztalataival a Selye János Egyetemnek azokat a hallgatóit is segítve, akik gyakorlati képzésüket az ő mentori felügyeletével végezték. Az Eötvös Utcai Alapiskola ugyanis a hazai magyar egyetem egyik kihelyezett oktatóközpontja.
– Azt is fontos célomul tűztem ki, hogy a tanítványaimmal játékos formában elsajátíttassam és megszerettessem az anyanyelvünket, a szép magyar beszédet, a néphagyományainkat, s megismertessem velük a magyar irodalom legszebb alkotásait. Eközben arra sarkalltam őket, hogy az őseinktől kapott kincseket a majdani utódok számára is megőrizzék és továbbadják. Nagy hangsúlyt helyeztem a tehetségek felkarolására, s akár otthonomban is, mindig szívesen foglalkoztam velük. Ők mindezt azzal hálálták meg, hogy a különféle irodalmi és anyanyelvi versenyeken sikeresen képviselték iskolánkat, s a teljesítményük által szép élményekkel gazdagították a hallgatóságot. Többségük középiskolásként is folytatta a magyar irodalom legszebb alkotásainak tolmácsolását – emlékezett nagy szeretettel tanítványaira. Azt is elárulta, hogy például a Tompa Mihály Vers- és Prózamondó Verseny országos döntőjébe három évtized alatt szinte minden évben bejutottak a tanítványai, s több mint 30 dobogós hellyel is büszkélkedhet, és a fele első helyezés volt.
A Németh László-díjas Varga Rózsa az anyanyelvi tantárgyi versenyek mellett a matematika viadalokon is számos szép eredményt ért el a diákjaival.
– mondta el az iskolai krónikák lapozgatása közben.
Aktívan bekapcsolódott a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének munkájába, s több évig a nevelők szekcióját vezette. Ezenkívül egyik lelkes szervezője volt a különféle tehetségkutató versenyeknek, valamint a közkedvelt Jókai Mór Vers- és Prózamondó Táboroknak. Mivel haladni akart a korral, ezért szakmai fejlődésére is figyelt, rendszeresen részt vett az SZMPSZ nyári egyetemein, ahol tovább bővítette ismereteit. 2015-ben megszerezte az 1. szakmai minősítő atesztációját, melynek témája az innovatív oktatási módszernek minősülő projektoktatás volt.
Annak ellenére, hogy 2023 őszétől már nyugalmazott pedagógus, rendszeresen bejár a volt munkahelyére, s az egykori kollégáinak és a gyerekeknek is szívesen segít, amiben csak tud.
A Németh László-díj idei átvétele előtt is számos szakmai elismerést érdemelt ki. 2004-ben Kulcsár Tibor-díjban részesült, 2013-ban A tehetségek felkarolásáért és gondozásáért megkapta az SZMPSZ díját, 2014-ben Komárom polgármestere az Év pedagógusa díjjal jutalmazta, 2018-ban az Eötvös Utcai Alapiskola Iskolánkért Díjat, azaz Hűséggyűrűt adományozott Varga Rózsának. Az SZMPSZ-től 2023-ban Jókai Tibor Emlékdíjat, iskolája pedagógusközösségétől pedig Eötvös-díjat kapott, és ugyanabban az évben Pintér Sándor belügyminisztertől átvehette a Pedagógus Szolgálati Emlékérem kitüntetést.
Megjelent a Magyar7 2024/24.számában.