2020. november 14., 13:27

Nyelvekben (is) él a nemzet

Poór Marianna a dunaszerdahelyi Manhattan nyelvstúdió alapítója, amelyet 2012-ben indított útjára az energikus nyelvtanár. Nyolc év működés után jött a koronavírus, csakhogy az online nyelvtanulást már nem sokan díjazzák. A nehézségek ellenére miért jó idegen nyelveket tanulni, elmondja Marianna.

Milyen struktúra alapján épül fel az iskola? Kikkel dolgozol együtt?

Egyéni és csoportos nyelvórákat kínálunk, általános nyelvtanfolyamoktól egészen a szakmai tanfolyamokig, korrepetálást, nyelvvizsgára és állásinterjúra való felkészítést is vállalunk. Van, aki teljesen az alapoktól kezdi a tanulást, más szeretné fejleszteni a meglévő ismereteit. Fontosnak tartjuk, hogy egyénileg közelítsünk minden diákunk igényéhez, és segítsünk gyorsan, hatékonyan elérni az általa kitűzött célokat.

Milyen tapasztalataid vannak az idegen nyelvekkel?

Kollégáimmal már az alapoktól úgy építjük fel az órákat, hogy azokon minimális szerepe legyen a közvetítő nyelvnek. Nagyon fontos, hogy a diákot minél több inger érje a célnyelven, s ezt úgy tudjuk elérni, ha fokozatosan teljesen kiiktatjuk az anyanyelv használatát az órákon. Így egyrészt életszerűbbé válik a tanítás, hiszen a „terepen” sincs lehetőség az anyanyelven segíteni a kommunikációt, másrészt a diák is gyakorolja az elméleti tudását. Így az idegen nyelv egyre kevésbé lesz idegen.

A nyelvtanítás során elkövethető legnagyobb hibát abban látom, ha a tanár redukálja a célnyelv használatát.

Szerinted miért érdemes új nyelveket tanulniuk az embereknek? Hogyan lehet őket ösztönözni?

Több okot említenék. Nyilván van gyakorlati haszna annak, ha beszélünk más nyelveket is: munkahelyi előnyökkel jár, utazások során kamatoztathatjuk, szépirodalmat olvashatunk, vagy filmeket élvezhetünk eredeti nyelven.

Tekinthetjük kihívásnak is, amiből az életben sosem elég. Jót tesz a lelki egészségünknek, ha nem süppedünk bele túlzottan a komfortzónánkba, és nem adjuk át magunkat teljesen a monotóniának.

A nyelviskolában új embereket, új történeteket ismerünk meg, meghallgatunk másokat, és bennünket is meghallgatnak. Maga a folyamat egyfajta társasági élet.

Poór Marianna

Milyen korosztályok érdeklődnek elsősorban a nyelvtanulás iránt?

Diákjaink életkori skálája igazán széles, hiszen a legkisebbektől egészen a nyugdíjas korosztályig mindenkinek segítünk megtalálni a számára megfelelő tanfolyamot. A kisgyermekeknél a korcsoport az elsődleges tényező a tanfolyamra való besoroláskor, később pedig a nyelvi szintet vesszük alapul. Csoportjaink ezért igazán színesek, hiszen több korosztály is képviselteti magát, tapasztalataim szerint pedig nagyon jó ilyen vegyes csoportokkal dolgozni.

Miben rejlik a nyelvtanulás lényege?

A tanárnak nagy szerepe van a nyelvtanulás folyamatában. A szakmai felkészültség mellett nagyon fontos az emberi tényező. Az órák hangulata nagyban rányomja a bélyegét az oktatás minőségére: a nevetés feloldja a bennünk lévő esetleges gátlásokat. Nyelvtanárként minden órán az a célom, hogy a diákjaink az ajtón kívül hagyják a mindennapos stresszt, hiszen a feszültség nyelvi blokkot szül, ezáltal nem tudnak a saját elvárásuknak megfelelően teljesíteni.

Sikerélmény nélkül pedig mindenféle próbálkozás – legyen az nyelvtanulás vagy bármilyen más tevékenység – kudarcra van ítélve.

Minden egyes diák esetében arra helyezem a hangsúlyt, hogy mi az, amit tud, óráról órára hova fejlődött, és vele együtt örülök minden apró lépésnek, amit megtesz a nyelvtanulás rögös útján.

Szerinted milyen egy jó tanár?

A jó tanár olyan, mint a jó szülő és a kiváló pszichológus. Ha sikerül felépíteni a nyelvi bizonyosság szülte önbizalmat, a diákok sem félnek hibázni. Sajnos nagyon sok esetben találkozom nagyon rossz berögződéssel: inkább nem mondom, nehogy rosszul mondjam. Ez halmozottan érvényes a szlovák nyelv esetében. A diákjaimat arra tanítom, hogy merjenek hibázni, hiszen mindenki követ el hibákat még a saját anyanyelvén is, a lényeg mindig a kommunikáció sikeressége: amennyiben az üzenetem eljut a címzetthez, nem számít, ha nyelvtanilag vagy stilisztikailag lenne mit csiszolni a megfogalmazáson.

Poór Marianna

Hogyan vészeli át a nyelviskola a koronavírus-járványt? Mennyire hatott a működésetekre a vírus?

Akárcsak a vállalkozások nagy részét, bennünket is érintenek a korlátozások és azok következményei. Nem így képzeltük el a 2020-as évet, de ezt hozta az élet, el kell fogadnunk, és alkalmazkodni kell az új körülményekhez. Nem sokan élnek az online nyelvtanulás lehetőségével, talán éppen a fent említett okból kifolyólag. Maga a nyelvtanulás összetett folyamat, a társasági interakciót nehezen, vagy szinte semennyire sem pótolja a kibertér.

Hogyan lehet online nyelviskolát vezetni?

Az internetnek köszönhetően nagyon sok szervezési feladatot el lehet végezni otthonról. Igazából az online vezetés számomra még a koronavírus-járvány előtt, tavaly októberben kezdődött, amikor megszületett a kisfiam. Attól kezdve elsősorban otthonról látom el az iskola körüli teendőket.

Mit javasolsz azoknak, akik még nem mertek belevágni a nyelvtanulásba, de szeretnék kipróbálni?

Minden új nap egy új kezdet, ami új lehetőségeket ígér. Sosincs túl korán vagy túl későn. Ahogy Konfuciusz mondja:

Nem baj, ha lassan mész, az a fontos, hogy ne állj meg! 

Megjelent a Magyar7 hetilap 2020/46. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.