NFG a járványhelyzet alatt és után
A dunaszerdahelyi NFG klub a koronavírus-járvány idején sem tétlenkedett. Közösségüket és közönségüket az éppen adott helyzethez mérten próbálták szórakoztatni, s a szigorítások feloldásakor az elsők között örvendeztették meg az érdeklődőket különböző színes programjaikkal. Kérdéseinkre a klub működtetői, Kovács Ákos és Tóth Lali válaszoltak.

Az elmúlt hónapok eseménytelen időszakában a felvidéki online tér színfoltjaiként – az első komolyabb szigorításokra nagyon gyorsan reagálva – útjának indítottátok az NFG Home Office online rádió adásait. Hogyan gondoltok vissza erre az időszakra, milyen élményekkel gazdagodtatok?
Kovács Ákos: A márciusi és az áprilisi hónapra különösen sokat készültünk, viszont a pandémia gyors terjedésétől az eseményeink egyre halványabban látszottak a naptárban. Az idő haladtával koncertek, DJ-estek, színház- és kvízestek, valamint sok más értékes program került lemondásra. Ahhoz, hogy tovább égjen a láng, valamilyen kapcsot kellett teremtenünk a zenekedvelők, a klubba járó közönség és az NFG klub közt.
Mivel munka híján maradtunk, ám zenénk és mondanivalónk volt rengeteg, így maszkban, gumikesztyűben, dezinfekciós segédeszközökkel felszerelve március huszadikán elindult a rádió a hatodik emeleti lakásomból. A név egy spontán ötlet volt Lalitól, merthogy a világ „hóm offiszba” kényszerült, így ezt a nevet kapta a szintén otthonról működtetett klubrádió. Attól a naptól ötven adáson át minden hétköznap reggel kilenctől délig az interneten volt élőben hallható. Fantasztikus érzés volt tapasztalni, hogy mekkora interakció alakult ki a hallgatósággal. Csodás emlékek a visszatérő hallgatók, és azok zenekérései, olyan hallgatók, akik később rovatszerkesztésbe kezdtek és ezzel is emelték a műsor színvonalát, hazai zenekarok karanténinterjúi, COVID-19 hírek és minden momentum, amit a lakásban, később az NFG klub közepén zajlott. Imádtuk. Egyébként egy dédelgetett álmom volt, hogy egyszer reggeli rádiós szeretnék lenni. Ez most sikerült.
Más kulturális szervezetekhez, klubokhoz képest ti nagyon korán reagáltatok a szigorítások feloldására, már két képzőművész, Sebök Balázs és Szűcs Gábor kiállítását is megtekinthették az érdeklődők. Milyen további rendezvényekkel csalogattátok ki az embereket otthonaikból?
Kovács Ákos: Folyamatosan figyeltük a kormány friss határozatait, izgalommal néztük a sajtótájékoztatókat, közben A-, B- és C-terveket szőttünk, hogyan tudnánk effektíven kihasználni ezt a pár hetet, ami maradt a klubszezonból.
Mivel a két említett művész kiállítása korábban elmaradt, fontosnak tartottuk, hogy valamilyen formában megvalósulhassanak. Azóta a folyamatos feloldásoknak köszönhetően lezajlott mindkét tárlatmegnyitó, volt már kvízest, reggeli zenés workshop, impró délután és esti koncert jam a helyi előadók körében. Mivel június végén egyébként is bezárunk, ezért már nem tervezünk mást, mint a nyári fesztivált és a kinti rendezvényeket.
Az online rádiózás műfajáról nem mondtatok le végleg, hiszen a kiállítások megnyitásakor is új adással jelentkeztetek. Milyen terveitek vannak a jövőre nézve, ami az NFG rádiót illeti?
Kovács Ákos: Így van,
A rádió átkeresztelődött NFG rádió névre, így a klubban történő eseményekkel kapcsolatos történéseket közvetítjük. Megszólalnak a művészek, az alkotók, a zenészek, a DJ-k. Valószínűleg nyáron ez megpihen, de ősztől új erővel jövünk eddig nem látott és hallott dolgokkal!
Nagyon izgalmasnak ígérkezik a július eleji rendezvényetek, ami az NFGreen fesztivál nevet kapta. Kiköltöztök a klubból egy teljes hétvégére? Mi az esemény koncepciója, milyen programokkal várjátok az érdeklődőket?
Tóth Lali: Pontosan, ahogy a kérdésben is fogalmazol: kiköltözünk a klubból egy hosszú hétvégére. Az NFG klub a nyári hónapok alatt zárva tart, tavalyelőttig a Gombaszögi Nyári Tábor chill szekcióját szerveztük, ám már akkor is felmerült egy csallóközi fesztivál ötlete.
Célunk a szlovákiai magyar művészek bemutatása, valamint hisszük, hogy környezettudatosan is lehet szórakozni és szórakoztatni. Ezen két ösvényen elindulva állítottuk össze a fesztivál programját, fektettük le elveit. A fellépők között olyan zenekarok szerepelnek, mint a Gorlo Volka, az Estendøn, az Endorfin, a Varkocs, a Jóvilágvan, a Dura and blues club és a Pósfa. Zenei szettekkel készülnek Vinnie Lonely és AUX Csilla. Ezenkívül workshopok, játékok, beszélgetések, kötetbemutatók, felolvasószínházak és rengeteg egyéb program várja még a nagyérdeműt. Külön érdekesség, hogy két kortárs képzőművész, Varga Gyuri és Sebök Balázs alkotnak majd a látogatókkal közösen valami egészen egyedit a fesztivál ideje alatt.
Fontos, hogy a természettel harmóniában éljünk. Erre próbálunk reflektálni a fesztivál helyszínével, a szemétmentességgel és a vegetáriánus étkezéssel. Sportolásra és környezettudatosságra próbálunk ösztönözni azzal is, hogy aki bicajjal érkezik, féláron válthat jegyet a fesztre.
Milyen reményeket fűztök az eseményhez?
Tóth Lali: Szeretnénk megmutatni egy másik alternatívát a szórakozásra. Közösségi élményt nyújtani, utat mutatni egy tudatosabb bulizás felé.
Kovács Ákos: A hazai értékek fenntartása és ápolása számomra szintén fontos dolog. Hiszem, hogy ez alatt a három nap alatt el tudunk vonatkoztatni ettől a materiális világtól, a felszínességtől, a műanyag értékektől és megéljük együtt szeretetben, vidáman ezt a három nyári napot!
