Népviseletek találkozója - egyedülálló rendezvény Bényben
A népviselet a falusi és mezővárosi parasztemberek, cívisek, pásztorok, esetleg kézművesek öltözete, mely kifejezte az egyén társadalmi helyzetét, helyi hovatartozását. Beletartoznak a köznapi és az ünneplő öltözetek egyaránt. Ma már inkább csak ünnepekre vesznek fel népviseleti ruhát. A népviseletek találkozója egy ilyen ünnep volt.

A jelenlévőket Mocskos Éva, a Csemadok Érsekújvári Területi Választmány alelnöke köszöntötte.
„Nem első alkalommal veszek részt a Kocka házaspár által életre hívott rendezvényen, de mindig örömmel tölt el, hogy sokan magukra öltik és büszkén viselik a népviseletet. Nem csak hagyományaink, hovatartozásunk, de magyarságunk kifejező eszköze is. Kívánom, hogy itt Bényben, de minden településen legyen kire ráadni a viseletet, legyen kinek tovább örökíteni ezt a felbecsülhetetlen értéket” – hangsúlyozta beszédében a Csemadok alelnöke.
Herbácskó Anita Bény polgármestere lapunknak elmondta, a Csemadok és a falu vezetősége mindenképpen folytatni szeretné azt a hagyományt, amit az idén elhunyt Csemadok-elnök, Kocka Gyula indított útjára feleségével Katalinnal. Az idei már a 7. alkalom.
Mindkét hagyományőrzéssel foglalkozó szervezetünk – a Rozmaring Néptáncegyüttes és a Csemadok alapszervezet – szorosan együttműködik, próbáljuk a hagyomány éltetésébe bevonni a gyerekeket és az ifjúságot. A népviseletet mi itt Bényben szépen megőriztük, de meg kell ismerni a környékbeli viseleteket is, ebből a rendezvényből sokat lehet tanulni, hiszen nem csak a déli részek falvai jönnek el a találkozóra, sokszor üdvözölhettünk nálunk magyarországi csoportokat is” – mondta el a polgármester asszony.
Hozzátette, a bényi viselet köré is számtalan meseszerű elem fonódott, mint például a lányok szoknyáját megkurtító rendeletet hozó törökbasa legendája. Kutatások szerint a szoknya mindig térdig ért, a 20. században kezdett kurtulni, okát nem lehet tudni. Talán az anyagszükséglet is hatott a rövidülésre, mert a vastagselyem virágait nem lehetett félbevágni vagy egyvirágos lett a rakott rész, vagy kétvirágos. A bényi és a környékbeli falvak viseletei a maguk nemében különlegesek, hiszen a szoknya lent van a csípőn és minden lépésnél jobbra-balra reng.
Nézzünk bele szét a forgatagban a képek segítségével:
