2024. július 10., 15:20

Nem lehet panasz a táborkínálatra, minden gyerkőc megtalálhatja a kedvére valót

Ha vakáció, akkor tábor. Nagy segítség a dolgozó szülők számára, főleg, ha a nagymamák, nagypapák is távolabb laknak. A gyerekek itt hasznosan tölthetik az időt, testiekben-szellemiekben gyarapodhatnak. Az utóbbi években szerencsére nem lehet panasz arra, hogy kevés lenne a nyári gyerektábor, egyre szaporodik a napközis táborok választéka is. Sőt, időnként még akár a bőség zavarával is küszködünk. Az egyhetes táborok költsége többnyire a 100-150 eurós tartományban mozog. Melyik lenne a legmegfelelőbb csemetéinknek? Legjobb, ha ezt a kérdést őket bevonva, együtt válaszoljuk meg.

zselízi alapiskola tábora
A zselízi alapiskola tábora
Kincskeresés, önvédelem, hagyományőrzés

Levendula nyári tábort szerveznek Pódatejed lidértejedi részén, nem kevesebb, mint 5 turnusban, ahol kreatív alkotóműhely, szabadtéri- és ügyességi játékok várják a gyerekeket, de lesz nyomozós kincskeresés is. A tábor egyik vendége Fodor Péter biológus és természetfotós, de Dobsa Máriával az arcfestés és a csillámtetkók elkészítése is megvalósul. Meglepetésvendégeket is ígérnek, továbbá a Be Me Dance School irányítása mellett táncolhatnak is a gyerekeket. A július 15–19.; július 22–26.; augusztus 5–9.; augusztus 12–16.; augusztus 19–23. között, hétfőtől péntekig reggel 7:30-tól 16:30-ig megvalósuló táborba már 5 éves kortól várják a gyerkőcöket.

Az önvédelem alapjait sajátíthatják el a 7 és 14 év közötti közötti sportszerető gyermekek a dunaszerdahelyi Kobukrav nyári önvédelmi táborban, mely két turnusban valósul meg a Szabó Gyula 21–Közös Igazgatású Szakközépiskolában.

Az első turnus július 22- 26-a között, a második augusztus 19-23-a között valósul meg.

kobukrav
Egy kis kobukrav

A Mozdulj Ekecs polgári társulás szervezésében valósul meg 2024. augusztus 12. és 16. között az apácaszakállasi Csicsergő Családi Központban a Nyári Lurkó Tábor. Már 4 éves kortól várják a gyerekeket.

Lesz móka, kacagás, izgalmas kalandok és mozgás, a jókedv garantált, tarts velünk Te is!”

– hirdeti a felhívás. A tábor fókuszában a mozgás és a hagyományőrzés áll. (lacza)

Csemadok- és Gavit-tábor

Számos hagyományos és minőségi tábort kínál a nyári szezonban a Mátyusföld. Az iskolai napközis táborok több helyen akár két hétig is várják a településbeli gyerekeket. Nádszegen például elkezdődött a Csemadok táboroztatás, az érdekesség az, hogy a „jórégi motoros” táborvezetőktől tanulva mára már egy fiatal generáció vette át a „fő szólamot”. Nagymácsédon a Maszat tábor nyitotta meg kapuit a helyi plébánián. Szlovák Marián atya vezetése alatt olyan lelki dolgokat is gyakorolnak a táborozók a sok-sok játék mellett, mint a türelem vagy a hit. Jó látni itt, ahogy a nagyobb iskolások védő keze alatt cseperednek a kisebbek, hallgatva nagyobb társaikra és együtt játszva velük.

Maszat - nyári tábor

Zsigárdon ezekben a napokban a Kaszás Attila kistérségi táborok zajlanak. Felsőszeliben két héten keresztül táboroznak majd a gyerekek a Gavit táborokban, amelyek legendásnak számítanak a Mátyusföldön.

Idén a fő épületünk, az öreg iskola felújítása miatt a megszokott négytől eltérően csak két tábort mertünk vállalni. Közfelháborodás keletkezett például, hogy az idén nem lesz kiutazós táborunk”

– mesél nevetve Horváth Judit, a Galánta és Vidéke Társulás ügyvezetője, táborvezető. Juditék szintén felneveltek már egy fiatal táborvezető generációt. Idén például azért kellett az egyik táborukat augusztusra csúsztatni, mert a fiatal toboroztatók a Gombaszögi fesztiválra készülnek. Az első Gavit táborban 55 a másikba 25 gyerek volt bejelentve. Az idén árat nem emeltek, maradtak a tavalyi 110 eurós árnál, hiszen maradt még némi pályázati pénzük és Nagyszombat megye is támogatja a tábort.

Kaprinai Enikő tallósi anyuka is beíratta a tízéves lányát a Gavit táborba, nem először.

Eszti a nyár felét táborban tölti. Két hétig megy a hidaskürti iskolatáborba, majd egy hét a Gavit tábor, egy pedig a nagyabonyi Komisz kamaszok tábor. Az iskolai tábor nagyon jó áron van, a két hétre harminc eurót fizettünk, de nagy az összefogás – vállalkozók, szülők, a falu is besegítenek.

A nem iskolai táborok átlagban 100 eurós per heti költséggel mozognak, valószínű, ez a reális. Augusztusban már nincs tábor, a gyerek pihenni fog” – magyarázta az édesanya. (szomolai)

ALIGVÁROM, foci, népművészet

A Lévai járásban sem maradnak táborok nélkül a vakációzó gyerekek. 2024 júliusának elején zajlott az ipolysági Fegyverneki Ferenc Katolikus Iskola nyári sulitábora. Az abba bekapcsolódott 32 kisdiák remekül érezte magát a sok más mellett lovaglást, számháborút, íjászkodást, továbbá tűzoltóállomás-, könyvtár-, múzeum-, rendőrség- és pékséglátogatást is magába foglaló rendezvényen.

A zselízi alapiskola nyári tábora is a napokban valósult meg. A gyerekek túráztak a Garam partján, játszottak a helyi HUNCUT játszóházban, fürödtek Párkányban és kirándultak Esztergomban, indián projektnapot tartottak és az iskolában éjszakáztak, hogy csak néhányat emeljünk ki a színes programcsomagból. Amint azt az egyik szülő megfogalmazta, a programkínálat végig lekötötte a gyerekek figyelmét:

Minden évben változatos, gazdag program várja őket: kirándulások, kézműves foglalkozások és utolsó nap az ottalvás. A lányom örült, hogy osztálytársak, régi barátok között lehet, ismerős tanító nénikkel; rengeteg élménnyel zárta a tábort.“
zselízi alapiskola tábora
Játszani jó!

A Tiszta Forrás Alap a zselízi Kincső Ifjúsági Néptáncegyüttes fenntartójaként immár 20. alkalommal szervezte meg az ALIGVÁROM tábort, ahol a táncosok teljesen új táncanyagokkal ismerkedtek meg a Magyar Nemzeti Táncegyüttes táncművészeinek jóvoltából. Amint az az együttes közösségi oldalán olvasható, Csabai József és Bálint Szintia bodrogközi anyagot tanított, Benedek Attila pedig a Sárközbe vitte el a táncosokat.

A napokban Paláston zajlik a nyári focitábor, ahol a 7–15 éves korosztály számára nyújtanak sportos foglalkozásokat, s hamarosan kezdetét veszi a 14. Népművészeti tábor az Ipoly mentén elnevezésű rendezvény is, amely során – az ipolyszakállosi alapiskola épületében – a táncolni és kézműveskedni vágyó gyerekek Ipoly-menti táncokat tanulhatnak, de lesz citeraoktatás, íjászkodás, méta és kézműveskedés is.

Ami pedig az augusztusi táborokat illeti, a csatai Romane Jile polgári társulás a Szeretet Táborba, a Zselízi Református Gyülekezet és a Barsi Református Egyházmegye pedig a Vakációs Bibliahét és Egyházmegyei Gyermektábor nevű rendezvényre várja az érdeklődőket. (kaszmán)

„Múzeum, ahogy nem ismered”

Gömörben, s különösen Rimaszombatban is sokféle tábor közül választhatnak a szülők és a gyerekek. A nyári időszakban szinte nincs olyan hét, amikor ne lenne valamilyen napközis tábor.

Az iskolák és oktatási intézmények többsége, a könyvtár, a népművelési és a szabadidő központ is szervez egy hetes táborokat, a múzeumban pedig idén már két turnusra is jelentkezhettek az érdeklődők.

Kerényi Éva, a Gömör-Kishonti Múzeum igazgatója elmondta, hogy épp ezen a héten folyik a „Múzeum, ahogy nem ismered” című nyári gyerek foglalkozások negyedik évada. Idén először tematizálták a tábort, amelyet két turnusban a két időszaki kiállításra építettek rá. Az egyik témája Sisi, vagyis Erzsébet királyné kora, a másiké pedig a múzeum egzotikus gyűjteményei.

tábor a rimaszombati múzeumban
Foglalkozás a rimaszombati múzeumban

Minden nap egy-egy szakterületet ölel fel a foglalkoztatás. Első nap a természettudományoké volt, paleontológiai kövületeket, ammonitokat öntöttek a gyerekek. A keddi nap a méhészetnek volt szentelve, a méhészkedés tradícióiba kaphattak betekintést, különféle ajakbalzsamokat, gyertyákat készítettek méhviaszból és mézkóstolás is volt a programban. Szerda az ókor és a régészet jegyében telt: a gyerekek a múzeum régészének a vezetésével egy kiránduláson vettek részt Méhiben a bronzkori tanösvényen, majd Gálffy Mónika biológus a madarak gyűrűzését is megmutatta nekik kint a terepen.

Az intézmény vezetőjétől megtudjuk, hogy csütörtökön Erzsébet királynő lesz terítéken. A gyerekek az időszaki kiállítással kezdenek, élő történelmi programon vesznek részt, ahol felbukkan egy szereplő Erzsébet királyné udvarából, később egy történelmi városvezetés következik, valamint kézműves foglalkozások is lesznek, amelyen a 19. századi bécsi udvar szellemében női kalapokat és katonai csákókat fognak készíteni kartonból és filcből.

Végül a pénteki napon a mozgásé a főszerep, jógával kezdik a programot, majd a múzeum történeti könyvtárában könyvkötészeti foglalkozáson vesznek részt, délután pedig egy interaktív program keretében az eltűnt Erzsébet királynét fogják keresni a múzeum épületén belül. A tartalmas hetet a kiértékeléssel és a diploma átadóval zárjuk – tette hozzá Kerényi Éva, aki azt is elárulta, hogy az augusztusi tábor a múzeum egzotikus gyűjteménye köré szerveződik majd. (virsinszky)

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.