Ne legyen hiábavaló a Kuciak és Kušnírová által hozott áldozat!
A komáromiak javarésze is a tisztességes Szlovákiához tartozik annak ellenére, hogy a becsületes emberek között ideig-óráig Alena Zsuzsovához és Andruskó Zoltánhoz hasonló bűnözők garázdálkodnak. A két évvel ezelőtt brutálisan kivégzett Ján Kuciak oknyomozó újságíró és jegyese, Martina Kušnírová áldozata csak akkor nem volt hiábavaló, ha fényt derít az államhatalom és az alvilág közti összefonódásokra, s az ország teljes körű megtisztulásához vezet – ez volt a Klapka téren, majd a Rév-Magyar Kultúra Házában tartott pénteki, komáromi megemlékezés üzenete.

Laboda Róbert pedagógus, költő, slammer a Cseh Tamás Csönded vagyok című örökzöld dalával adta meg a szomorú évfordulóhoz illő alaphangot. Majd a Klapka téri megemlékezés két műsorvezetője, Zuzana Bútorová szlovák, Miklós László pedig magyar nyelven hangsúlyozta: bár a Tandem nonprofit szervezet által fémjelzett rendezvény választási kampányidőszakban zajlik, ám civil, apolitikus kezdeményezés – tisztelgés két ártatlanul meggyilkolt, jószándékú fiatal emléke előtt, akik az igazságért adták az életüket.
- szögezték le. Kifejezték közös reményünket, hogy
Jozef Černek, a helyi Matica slovenská igazgatója hangsúlyozta: áldozatuk arra int minket, hogy sosem szabad elfelejtenünk a történteket, ha ezentúl nem akarunk hasonló borzalmakat átélni. Hozzáfűzte: nem csak az elődeink szembesültek a fasizmus borzalmaival, hanem napjainkban annak újjáéledésével találkozunk a tereken és a parlamentben is.
Dékány Nikolett, a nyitrai Andrej Bagar Színház színésze a hallgatóságot arra kérte, hogy ezentúl óvatosabbnak kell lennünk, s olyan személyeknek kell hatalmat adnunk, akik tiszteletben tartják az igazságot szolgáló intézményeket, s nem hallgattatják el az igazságot felfedő embereket.
- fogalmazott.
Daniela Kapitáňová író sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy Zsuzsová és Andruskó galád ténykedésével Komárom régi jó hírnevén is csorbát ejtett. Úgy véli, hogy
Urbán Péter, az eseményt szervező TANDEM n.sz. vezetője Ján Kuciak 2017 novemberében mondott szavait idézte, melyek szerint ő még a Kočner-fenyegetések után is hitt abban, hogy manapság már jobb időket élünk, mint a mečiari időszakban, s nem gyilkolhatnak meg újságírókat. A szónok hozzátette:
Úgy látja, hogy Komárom azonban annak ellenére tisztességes város, hogy a gyilkosságok véres nyomai ide vezettek.
- emelt ki, fejet hajtva Kuciak előtt, aki mindvégig a tisztesség mellett döntött. Akárcsak Komárom, amely lakossága őszintén megdöbbent az ifjú pár halálhírének hallatán, s előttük tisztelegve, a magyarlakta városok közül korábban elsőként rendezett megemlékezést.
- hangoztatta a főszervező
a jelképesen a még mindig Andruskó-tulajdonban levő Allegra pizzériával szemben kifeszített Kuciak-Kušnírová-molinó előtt, ahol többen mécseseket gyújtottak.
A közös megemlékezés a Rév-Magyar Kultúra Házában megtartott beszélgetőesttel folytatódott. Urbán Péter három újságírónak: Vrabec Máriának (Új Szó/Vasárnap), Langschadl Mátyásnak (ma7.sk) és Gazdag Józsefnek (Pátria Rádió) adott szót. Kifejtették a kettős gyilkossággal, a maffiaállammal, az újságírók szerepével kapcsolatos véleményüket. Elhangzott:
Szó esett a korábbi mocskos ügyekről, így a Hedvig-botrányról, a DAC-szurkolóverésről, Bezák érsek elűzéséről, a Gorilla-aktákról is, amelyektől az újságírók szerint
A jó és a rossz egyértelmű harca a korábbinál sokkal erősebb médiatámogatásnak is köszönhetően kinyitotta a szemünket, lehullott a lepel, s végre a legmagasabb posztokon is fejek hullottak.
A történtek után megfontoltabban kell megválasztanunk a képviselőinket, hiszen akit választunk magunknak, a jövőben azt kapjuk.
- hangzott el végül az üzenet.
